صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بخشی از جاده کابل-هرات از طریق هزاره‌جات آسفالت می‌شود

بخشی از جاده کابل-هرات از طریق هزاره‌جات آسفالت می‌شود

وزارت فواید عامه اعلام کرده که کار ساخت بخشی از شاهراه کابل-هرات از طریق هزاره‌جات تا یک ماه دیگر آغاز می‌شود. بررسی‌ها برای ساخت این جاده از بیش از چهل سال پیش بر اثر فشار نمایندگان مناطق مرکزی افغانستان، به وسیله دولت صورت گرفت، اما برای ساخت آن عملا نه هزینه‌ای بود و نه برنامه‌ای.

این جاده حدود ۳۴۰ کیلو متر طول دارد و کابل را از طریق میدانشهر، بامیان و غور به هرات وصل می‌کند. احمدشاه وحید، معاون وزارت فواید عامه به خبرنگاران گفته است که کار ساخت حدود ۴۰ کیلومتر از این جاده از منطقه‌ای موسوم به گردن دیوار در بهسود ولایت میدان-وردک از ماه آینده آغاز می‌شود.آقای وحید تاکید کرد که با تکمیل شدن این پروژه فاصله بین کابل و هرات به طور چشمگیری کوتاه خواهد شد.

در حال حاضر تنها راه آسفالت شده برای حمل و نقل زمینی بین کابل و هرات، شاهراه جنوب افغانستان است که کابل را از طریق قندهار و هلمند به هرات وصل می‌کند. آغاز کار جاده کابل هرات از طریق هزاره‌جات با استقبال گرم نمایندگان مناطق مرکزی افغانستان مواجه شده است و در مراسم امضای قرارداد کار این پروژه، این نمایندگان هم حضور داشتند.

مسئولیت اجرای این پروژه که بیش از ۳۵ میلیون دلار هزینه دارد، به یک شرکت راهسازی افغانی-کوریایی واگذار شده است

محمد اکبری، نماینده ولایت بامیان در مجلس نمایندگان گفت که احداث این شاهراه به نفع همه مردم افغانستان است و دولت باید هر ساله بودجه مشخصی را در نظر بگیرد تا هرچه زودتر کابل از طریق مناطق مرکزی افغانستان به هرات وصل شود.آقای اکبری همچنین از کیفیت ساخت جاده‌ای که کابل را به مرکز ولایت بامیان وصل می‌کند، به شدت انتقاد کرد و گفت دولت هنگام اجرای پروژه کابل-هرات باید نظارت جدی داشته باشد.

این عضو مجلس همچنین از دولت خواست که پروژه شاهراه کابل-هرات را ناتمام نگذارد و برای تکمیل آن تلاش کند.
جاده‌سازی در چند سال اخیر از برنامه‌های عمده دولت افغانستان بوده است. بر اساس آماری که مقامهای افغان ارائه کرده‌اند، تا حال صدها کیلومتر جاده در این کشور در ظرف ده سال اخیر ساخته شده است.(بی بی سی)