صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حامد کرزی به عربستان سعودی سفر کرد

حامد کرزی به عربستان سعودی سفر کرد

دفتر ریاست جمهوری در بیانیه یی اعلام کرده است که حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان روز جمعه (4 سنبله 1390) برای یک دیدار دو روزه به عربستان سعودی سفر کرد.کرزی در این دیدار دو روزه با ملک عبدالله، پادشاه عربستان دیدار و در مراسم حج عمره شرکت می کند.

هرچند در بیانیه دفتر ریاست جمهوری معلوماتی درباره موضوعات مورد بحث رهبران دو کشور داده نشده است، اما بر اساس مدارک منتشر شده توسط وبسایت ویکی لیکس ، عربستان سعودی در گذشته نقش میانجی بین دولت افغانستان و گروه طالبان داشته است.عربستان سعودی در اظهار نظر عمومی همکاری در این گونه گفتگوها را کتمان کرده است، اما تحلیلگران می گویند موقعیت این کشور به عنوان متولی دو مکان مقدس مسلمانان، مکه و مدینه که در آن موقعیت دارد می تواند بر جنگجویان طالبان تاثیرگذار باشد.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری آمده است: حامد کرزی، رییس جمهور دولت اسلامی افغانستان به همراه مقامات ارشد دولت، افغانستان را به مقصد عربستان سعودی به منظور یک دیدار رسمی ترک کرده است . در بیانیه همچنان گفته شده است: رییس جمهور کرزی با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی و مقامات دولت آن کشور در مورد روابط دوجانبه و آوردن صلح و ثبات در منطقه بحث و گفتگو خواهند کرد .

دفتر ریاست جمهوری همچنان افزوده است که حامد کرزی مناسک حج عمره را نیز در شهر مکه به جای خواهد آورد. سالانه بیش از 2.5 میلیون مسلمان از سراسر جهان به این شهر زیارتی سفر می کنند.

کرزی می خواهد تا گفتگوهای صلح با گروه متخاصم طالبان را پیش بگیرد، اما شورای عالی صلح که سال گذشته به این منظور تشکیل شده است، تاکنون پیشرفت اندکی داشته است. این در حالی است که طالبان هرگونه گفتگوی صلح را مدام رد کرده اند و خروج حدود 140 هزار سرباز خارجی از افغانستان را پیش شرط گفتگوها قرار داده اند.

تمام نیروهای جنگی بین المللی قرار است تا پایان سال 2014 افغانستان را ترک کنند؛ اما گروه های آموزشی به مدت چندین سال دیگر در این کشور باقی خواهند ماند.