صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عملیات چند مرحله ای طالبان به شورای فرهنگی بریتانیا در کابل

عملیات چند مرحله ای طالبان به شورای فرهنگی بریتانیا در کابل

مجتمع شورای فرهنگی بریتانیا در کابل هدف حمله انتحاری افراد مسلح قرار گرفته است و طالبان گفته اند که این عملیات را آنها سازمان داده اند. روز جمعه، ۲۸ اسد (۱۹ اگوست)، گروهی افراد مسلح در یک عملیات چند مرحله ای، پس از انفجار یک اتومبیل بمب گذاری شده در برابر ساختمان شورای فرهنگی بریتانیا در پایتخت افغانستان، به این ساختمان وارد و با ماموران امنیتی درگیر شدند.

براساس آخرین گزارش ها، در جریان درگیری دو طرف، که تا حدود ساعت دوازده به وقت محلی ادامه داشت، هشت تن از ماموران پلیس، یک مامور امنیتی خارجی و چهار فرد مهاجم کشته شده اند.
منابع محلی شمار زخمی های این عملیات را شانزده نفر اعلام کرده اند که ظاهرا همه از ماموران امنیتی افغانستان بوده اند.

به گفته سفیر بریتانیا در افغانستان، چند تن از نظامیان سابق عضو یگان گورکاها، از واحدهای ارتش بریتانیا متشکل از اهالی نپال، که محافظت از ساختمان را برعهده داشتند از جمله زخمی های این حمله هستند.
وی گفته است که در این حادثه به هیچ‌یک از کارمندان شورای فرهنگی بریتانیا آسیبی نرسیده اما به ساختمان خسارات عمده ای وارد شده است.

شاهدان عینی گفته اند که بخشی از ساختمان شورای فرهنگی بریتانیا دستخوش آتش سوزی شده و از میان رفته است.
حمله به این محل حدود ساعت ۷ بامداد به وقت محلی آغاز شد و درگیری بین ماموران پلیس و مهاجمان برای چند ساعت ادامه داشت.

به گفته یک مقام محلی، یکی از مهاجمان که در داخل ساختمان در محلی محصور با شیشه ضد گلوله سنگر گرفته بود، چند ساعت در برابر ماموران مقاومت کرد تا سرانجام، از پای درآمد.
خبرنگار بی بی سی در کابل گفته است که احتمال دارد با آغاز حمله مهاجمان، کارکنان شورای فرهنگی به یک محفظه امنیتی که دارای جدارهای حفاظتی مناسب است پناه برده و در طول درگیری، در همین محل مانده باشند.
سخنگوی طالبان در تماس با خبرگزاری ها گفته است که این گروه مسئولیت سازماندهی و اجرای عملیات روز جمعه در کابل را برعهده می گیرد.

روز جمعه این هفته با سالگرد کسب استقلال افغانستان از بریتانیا در سال ۱۹۱۹ مصادف است و در حال حاضر نیز واحدهایی از ارتش بریتانیا به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف بین المللی به فرماندهی ناتو در افغانستان حضور دارند.
به گزارش برخی خبرگزاری ها، سخنگوی طالبان در تماس با آنها گفته است که عملیات روز جمعه به مناسبت سالگرد استقلال افغانستان سازمان داده شده بود.

احتمال دارد که طالبان با این عملیات، در نظر داشته اند به اقدامی نمادین علیه حضور بریتانیا در این کشور دست زده باشند.
حمله روز جمعه به مرکز شورای فرهنگی بریتانیا طی یک عملیات سه مرحله ای به اجرا گذاشته شد.

در نخستین مرحله، که حدود ساعت پنچ و نیم بامداد صورت گرفت، فردی بمب همراه خود را در یکی ازمیدان های غرب کابل که تعدادی از ماموران پلیس در آن حضور داشتند منفجر کرد.
ده دقیقه بعد، راننده یک اتومبیل بمب گذاری شده در عملیاتی انتحاری، این اتومبیل را در برابر در ورودی مجتمع شورای فرهنگی بریتانیا منفجر کرد و در مرحله سوم، افراد مسلح به نارنجک انداز و مسلسل، از همین نقطه وارد ساختمان شدند.
کوتاه مدتی پس از آغاز عملیات، شماری از نظامیان بریتانیایی و آمریکایی مستقر در کابل به منظور پشتیبانی از پلیس افغان، به محل اعزام شدند.

در واکنش به حملات روز جمعه، یکی از مقامات وزارت خارجه بریتانیا ضمن ابراز همدردی با خانواده کشته شدگان این عملیات، گفته است که هدف این حمله کسانی بوده اند که در راستای ایجاد آینده ای بهتر برای مردم افغانستان فعالیت دارند.
شورای فرهنگی بریتانیا یک نهاد مستقل است که دولت بریتانیا بخشی از منابع مالی آن را تامین می کند.

قرار بوده است که به مناسبت روز استقلال افغانستان، مراسمی در کابل و نقاط مختلف این کشور برگزار شود و به همین دلیل، اقدامات امنیتی ویژه ای پیش بینی شده بود.(بی بی سی)