صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صادرات افغانستان شصت درصد افزایش یافته است

صادرات افغانستان شصت درصد افزایش یافته است

اتاق تجارت و صنایع از افزایش بیش از شصت درصدی صادرات افغانستان به خارج خبر داده است. بزرگترین بازار برای کالاهای صادراتی افغانستان، براساس اظهارات مقامات ، پاکستان بوده است.

قربان حقجو، رئیس اتاق تجارت و صنایع می گوید، کالاهای افغانستان به هند، امارات متحده عربی، چین، ازبکستان، قزاقستان، تاجکستان، آلمان، روسیه و ایران نیز صادر شده است اما به گفته او، هشتاد و سه درصد کل صادرات افغانستان، به بازارهای پاکستان، صادر شده است.

افزایش صادرات افغانستان در حالی گزارش می شود که این کشور خود بازار بزرگی برای کالاهای خارجی است. مسئولان می گویند، واردات افغانستان، هنوز هشتاد و هفت درصد بیشتر از صادرات این کشور است.

اتاق تجارت و صنایع می گوید، رفع مشکلات بزرگراه ها در پاکستان که در اثر سیلابهای سال گذشته آسیب دیده بود، یکی از دلایل اصلی افزایش صادرات میوه تازه و نباتات طبی افغانستان به پاکستان بوده است.اتاق تجارت و صنایع می گوید، در سه ماه اول سال جاری صادرات افغانستان بیش از یکصد و سی و پنج میلیون دالر بوده است که این رقم، افزایش شصت و یک درصدی صادرات افغانستان را به تناسب همین مدت در سال گذشته نشان می دهد.

مسئولان می گویند، در سال جاری، صدور آهن پاره ها که از وسایط و وسایل کهنه و از بین رفته به دست می آید نیز به پاکستان افزایش یافته است، تجارتی که مورد انتقاد اتاق تجارت و صنایع قرار دارد.

این مسئولان می گویند، کارخانه های ذوب آهن در افغانستان فعال است و استفاده از این آهن پاره ها در داخل افغانستان، می تواند تجارت پرسودتری برای افغانستان باشد.علاوه بر این، قالین، صنایع دستی، سنگ های قیمتی، گیاه های طبی درمانی و میوه خشک و تازه، از مهمترین اقلام صادراتی افغانستان به خارج است.

مسئولان اتاق تجارت و صنایع می گویند، اگر مشکلات ترانزیتی که میان افغانستان و پاکستان وجود دارد، برطرف شود، صادرات افغانستان تا هفتصد میلیون دالر افزایش خواهد یافت.(بی بی سی)