صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ادامه تحصن نمایندگان ولسی جرگه و انتقاد برخی سناتوران

ادامه تحصن نمایندگان ولسی جرگه و انتقاد برخی سناتوران

تحصن نمایندگان ولسی جرگه شورای ملی وارد ششمین روز خود شده است. در عین زمان، شماری از سناتوران با انتقاد از تحصن نمایندگان ولسی جرگه از افزایش افراد مسلح در خانهها و کوچههای اطراف پارلمان ابراز نگرانی میکنند.نمایندگان ولسی جرگه در اعتراض به دستور اخیر حامد کرزی که نتایج فیصله محکمه ویژه انتخاباتی را به کمیسیون انتخابات واگذار کرد تا در این رابطه تصمیم نهایی را بگیرد، تحصن کردند. به گفته این نمایندگان، روند انتخابات پایان یافته و اساسگذاری محکمه ویژه انتخاباتی غیرقانونی است. محکمه ویژه انتخاباتی قبلاً 62 تن از نمایندگان ولسی جرگه را سلب صلاحیت کرده بود.

شماری از سناتوران در جلسه عمومی روز یک شنبه (23 اسد 1390) مجلس سنا گفتند که نمایندگان نباید با چنین روشی دست به تحصن بزنند. یک سوم نمایندگان مجلس سنا از سوی رییس جمهور انتصاب شده اند.

گل احمد اعظمی، یک تن از اعضای مجلس سنا یا مشرانو جرگه گفت شورای ملی افغانستان به اکادمی نظامی تبدیل شده است: شورا که مرکز قانون گذاری است به عقیده من به یک مرکز نظامی تبدیل شده. تماما افراد مسلح با ماشیندارها و کلاشینکوفها این جا دیده میشوند، در این صورت ما از مردم افغانستان چه توقع داشته باشیم .

فضل هادی مسلم یار، رییس مشرانو جرگه نیز اظهارات عبدالظاهر قدیر، رییس ایتلاف حمایت از قانون را توهین به رییس جمهور کرزی خواند.

اما عبدالظاهر قدیر، رییس ایتلاف حمایت از قانون در واکنش به این اظهارات سناتوران گفت نمایندگان هیچ گاهی تفنگ داران غیرمسوول را اجازه ورود به شورا و اطراف آن نمیدهند. او گفت: وکیل صاحبان هریک چهار تا پنج میل سلاح به صورت قانونی از وزارت داخله جواز گرفته اند.

هیچ سلاح غیرقانونی وجود ندارد و این ادعا بیجاست .اما برخی دیگر از سناتوران از تحصن نمایندگان ولسی جرگه دفاع کرده و گفتند که نمایندگان در برابر قانون شکنیهای حکومت دست به تحصن زده اند.(دویچه وله)