صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۱ حمل ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کانادا به حضور نظامی خود در افغانستان پایان داد

کانادا به حضور نظامی خود در افغانستان پایان داد

کانادا به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان داده و سربازان این کشور در حال ترک افغانستان پس از یک ماموریت سنگین نه ساله در این کشور هستند. آخرین واحد نظامی ارتش کانادا که در یک ولسوالی در ولایت قندهار مستقر بودند، روز سه شنبه مسئولیت این ولسوالی را به نیروهای آمریکایی تحویل دادند.

پارلمان کانادا تصمیم گرفته بود که دو هزار و هشتصد سرباز این کشور تا سال ۲۰۱۱ به کشورشان باز گردند. بسیاری از کشورهای عضو ناتو اعلام کرده اند که از برنامه آمریکا برای کاهش حضور نظامی شان در افغانستان از سال ۲۰۱۱ میلادی پیروی می کنند.

کانادا نخستین عضو مهم سازمان ناتو است که تمامی واحدهای رزمی خود را از افغانستان خارج می کند. با این حال، مقامات کانادایی اعلام کرده اند که یک واحد نهصد و پنجاه نفری سربازان این کشور در افغانستان باقی خواهد ماند تا برنامه های آموزش نیروهای امنیتی افغانستان را به پیش ببرد.

در مراسم رسمی پایان ماموریت نظامی کانادا در قندهار، جنرال احمد حبیبی، فرمانده افغان در محل از ماموریت سربازان کانادایی در این ولایت قدردانی کرد. او گفت: از شما محبوبیت زیادی در میان مردم افغانستان بجا مانده است و این چیزی است که شما می توانید آن را با افتخار با خود به کشور خود ببرید.

کانادا تنها چند ماه پس از ورود نظامیان آمریکایی به افغانستان بدنبال حملات یازدهم سپتامبر، سربازان خود را به افغانستان فرستاد اما حضور این نیروها در سال ۲۰۰۶، سنگین تر شد. آمریکا در نظر دارد تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی، حدود سی و سه هزار سرباز خود را از افغانستان بیرون ببرد و بسیاری از کشورهای عمده عضو ائتلاف بین المللی، مانند بریتانیا، فرانسه و بلژیک نیز برنامه های مشابهی دارند.

قرار است تا کمتر از دو هفته دیگر، نخستین مرحله از انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان در هفت منطقه افغانستان رسما انجام شود. در نظر است تا سال ۲۰۱۴ میلادی، تمامی نیروهای رزمی خارجی از افغانستان خارج شوند.(بی بی سی)