صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حامد کرزی: نیروهای افغان دست به حملات مشابه علیه پاکستان نخواهند زد

حامد کرزی: نیروهای افغان دست به حملات مشابه علیه پاکستان نخواهند زد

رییس جمهورکرزی می گوید: در واکنش به حملات راکتی پاکستان نیروهای امنیتی افغان هرگز دست به حملات مشابه نخواهند زد.
به باور آقای کرزی، مشکل تازه به میان آمده میان افغانستان و پاکستان از راه خشونت حل نخواهد شد.

آقای کرزی که دیروز در کابل با خبرنگاران صحبت می کرد، با اشاره به حملات راکتی پاکستان بر مناطق سرحدی افغانستان گفت که به این مشکل از راه صلح و گفتگو باید پایان داده شود.
آقای کرزی تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغان هیچگاه به حملات با المثل دست نخواهند زد زیرا این عمل سبب تلفات غیر نظامیان در پاکستان خواهد شد.
وی گفت:

ما در افغانستان به فکر صلح هستیم و به فکر آبادی، تندرستی و رستگاری پاکستان و مردم منطقهء خود هستیم و امیدوار هستیم تا حکومت پاکستان از هیچ جانب بخاطر ادامهء این چنین حملات بالای خاک افغانستان تشویق نشود.
از یک ماه به این طرف شماری از ولسوالی های سرحدی در ولایت های کنر، ننگرهار، خوست و پکتیا در افغانستان همواره شاهد حملات راکتی از قلمرو پاکستان بوده اند.
مقام های امنیتی افغان گفته اند که تا اکنون نزدیک به 800 راکت از پاکستان بر این مناطق پرتاب شده که در نتیجهء آن حدود 100 تن کشته و زخمی شده اند.
از سوی دیگر برخی از آگاهان امور نظامی این موقف آقای کرزی را ناشی از ناتوانی نیروهای افغان در دفاع از کشور شان می دانند.

جنرال امرالله امان یکی از این آگاهان در مورد چنین گفت: با تاسف در ظرف ده سال نتواستند سکتور های امنیتی و دفاعی کشور را به پای ایستاد کنند، حکومت افغانستان از این ناحیه بسیار عاجز است و حق دارد که رییس جمهور در مقابل سوال ژورنالیستان در این رابطه به اصطلاح تیرش را بیاورد. نتوانست که بگوید آیا ما پاکستان را با غولک بزنیم یا توپ؟ ما توپ، طیاره و دیگر وسایل نظامی در اختیار نداریم.
حملات راکتی پاکستان بر مناطق سرحدی افغانستان واکنش های جدی و تند را در افغانستان به همراه داشته است.

در تازه ترین مورد، ولسی جرگهء افغانستان به روز دوشنبه اعلامیهء را در این مورد منتشر کرد و از حکومت این کشور خواست تا در صورت ادامهء این حملات دست به حملات باالمثل زده و تمام روابط دیپلوماتیک خود با پاکستان را قطع کند.
در عین حال شماری از باشنده های شهر کابل با راه اندازی تظاهرات این حملات را به شدت محکوم کرده، سازمان ملل و سایر نهاد های بین المللی را مورد انتقاد قراردادند که تا اکنون در این مورد سکوت اختیار کرده اند.
این در حالیست که مقام های پاکستانی گفته اند که این حملات از سوی نیروهای پاکستانی نه، بلکه به وسیلهء مخالفان مسلح صورت می گیرد.(رادیو آزادی)