صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ابتلای ده‌ها دختر دانش آموز غزنی به یک بیماری ناشناخته

ابتلای ده‌ها دختر دانش آموز غزنی به یک بیماری ناشناخته

مسئولان آموزش و پرورش و منابع صحی در غزنی از ابتلای بیش از ۵۰ دانش آموز دختر به یک بیماری ناشناخته خبر داده اند. محمد نبی، مدیر آموزش و پرورش در ولسوالی مالستان غزنی روز سه شنبه به بی بی سی گفت که این دانش آموزان در مکتب دخترانه میر آدینه به این بیماری مبتلا شده اند. به گفته او، این دانش آموزان وارد کلاسهای درس شده بودند که ناگهان حال آنها به هم خورد و کلاسهای دهم، یازدهم و دوازدهم این مکتب به کلی تعطیل شدند.

مدیر معارف مالستان افزود که احتمال آن وجود دارد که آمار دانش آموزان مبتلا به این بیماری افزایش یابد. او گفت که هنوز دلیل ابتلای این دانش آموزان به این بیماری مشخص نشده است.
دکتر خادم علی، پزشک درمانگاهی که این دانش آموزان برای درمان به آنجا منتقل شدند به بی بی سی گفت: این دختران سر درد شدید و احساس ضعف دارند و سفت شدن دستها و گردن هم در آنها دیده می شود. به نظر می رسد که این دختران دچار اختلال سیستم عصبی نیز شده اند.

عبدالقدوس رسولی معاون اداره آموزش و پرورش غزنی به بی بی سی گفت گروهی از پزشکان از شفاخانه شهر غزنی برای کمک به دانش آموزان و بررسی بیماری آنها به مالستان اعزام شده است.
ابتلای دختران دانش آموز به چنین بیماری در ولایت های مختلف در سالهای اخیر در موارد زیادی گزارش شده است. آخرین مورد از ابتلای دانش آموزان دختر به صورت گروهی به این نوع بیماری پیش از این در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان، در مرکز افغانستان گزارش شده بود. در گذشته دختران دانش آموز در شماری از مناطق و از جمله قندوز، کابل، پروان و کاپیسا به صورت گروهی و همزمان به این گونه بیماری مبتلا شده بودند.(بی بی سی)