صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سناتور مک‌کین: طرح خروج از افغانستان خطرناک است

سناتور مک‌کین: طرح خروج از افغانستان خطرناک است

سناتور جمهوریخواه، جان مک کین گفته است جدول زمانی باراک اوباما برای خروج تدریجی از افغانستان خطراتی غیرضروری ایجاد می کند و پیشرفتهای یکسال گذشته را از بین می برد.
آقای مک کین که همراه با سناتور لیندزی گراهام و سناتور جو لیبرمن از افغانستان دیدار می کردند، هشدار دادند که طرح آقای اوباما به ارتش آمریکا این امکان را نخواهد داد که بتواند ضربه ای نهایی به طالبان بخصوص در مناطق شرقی افغانستان وارد کند.

جنرال جان الن، فرمانده نیروهای آمریکایی که قرار است برنامه خروج تدریجی را اجرا کند نیز ابراز نگرانی کرده که این طرح بیش از آنچه تصور می شد فشرده است.
وی گفت بیرون آوردن موفقیت آمیز ارتش نیاز به پیشرفت در زمینه های مختلف از جمله کمک های بیشتر متحدان آمریکا و نیز کاهش فساد در افغانستان دارد. پیش تر دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، گفت زمان بندی خروج نیروهای کشورش از افغانستان سریع تر از برنامه ای است که در ابتدا مورد نظر وی بوده و می تواند خطراتی در پی داشته باشد.
هم اکنون حدود ۱۰۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان هستند.

بر اساس تصمیم آقای اوباما، ۱۰ هزار نیروی نظامی ایالات متحده تا پایان سال جاری میلادی و ۲۳ هزار نیروی دیگر تا آخر سپتامبر سال ۲۰۱۲ افغانستان را ترک خواهند کرد.
سناتور جمهوریخواه، لیندزی گراهام گفت که اگر حضور نیروهای آمریکایی به سرعت کاهش یابد، نظامیان افغان ممکن است آمادگی لازم برای کنترل این کشور را نداشته باشند. سناتور مستقل، جو لیبرمن گفت افغان ها باید مطمئن باشند که تا مدتهای طولانی پس از ضرب الاجل ۲۰۱۴ که نظامیان آمریکایی خارج می شوند، همچنان از حمایت های خارجی برخوردار خواهند بود.
سناتور لیبرمن گفت همکاری بلند مدت استراتژیک واشنگتن با کابل، حضور نظامی بلند مدت آمریکا را به همراه خواهد داشت.

به گفته این سناتورها مادامی که طالبان تضعیف نشوند و به این نتیجه نرسند که راهی برای پیروزی ندارند، حاضر به پذیرش مذاکره و صلح نخواهند شد.
این در حالیست که بسیاری از دمکراتها می گویند با کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر القاعده، دلیل اصلی جنگ در افغانستان نیز از بین رفته و آمریکا باید زودتر از این کشور خارج شود. سناتور لیبرمن از پاکستان نیز به شدت انتقاد کرد و گفت که اسلام آباد باید تصمیم بگیرد می خواهد متحد واشنگتن باشد یا از دشمنان آمریکا حمایت کند.(بی بی سی)