صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ولسی جرگه: حملات راکتی پاکستان تجاوز به افغانستان است

ولسی جرگه: حملات راکتی پاکستان تجاوز به افغانستان است

مجلس نمایندگان هشدار داده است که در صورتی که حملات راکتی از داخل پاکستان به داخل خاک افغانستان متوقف نشود، این کشور به اقدامات متقابل نظامی دست خواهد زد.
اعضای مجلس با صدور اعلامیه ای این حملات را به شدت محکوم کرده و خواستار توقف فوری آن شدند.
مقامات امنیتی گزارش کرده اند که ظرف هفته های اخیر، در چندین مورد مناطقی در شرق افغانستان از خاک پاکستان مورد حملات راکتی قرار گرفته است.
مقامات می گویند، در این حملات چندین غیرنظامی به شمول کودکان کشته شده اند.

در اعلامیه مجلس نمایندگان که در جلسه عمومی خوانده شد، آمده است: حملات راکتی پاکستان را به ولایات کنر، خوست، ننگرهار و پکتیا که موجب شهادت، مجروحیت و آوارگی تعداد زیادی از هموطنان بی دفاع ما شده است به شدت محکوم می کنیم و این عمل تجاوزکارانه را مخالف همه موازین بین المللی، حسن همجواری و احترام به تمامیت ارضی می دانیم.

اعلامیه افزوده است: حکومت پاکستان هر چه عاجل تر حملات راکتی را متوقف کرده و از عواقب خطرناک چنین تجاوز اجتناب کند. از سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی و تمامی مراجع بین المللی می خواهیم تا با اقدامات دپلماتیک هشداردهنده، حکومت پاکستان را مجبور به توقف این حملات کرده و دلیل انجام این عمل را بررسی کرده و پاکستان را مکلف به معذرت و جبران خساره کند.
مجلس نمایندگان در این اعلامیه هشدار داده است که اگر این حملات متوقف نشود، حکومت افغانستان مجبور خواهد بود تا گزینه های دیگری در حد اقدامات متقابل نظامی و قطع روابط دپلماتیک را مورد بررسی قرار دهد.
با وجود اعتراضهای گسترده افغانستان در مورد حملات راکتی، مقامات پاکستانی از چنین حملاتی ابراز بی اطلاعی کرده اند.

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان اخیرا در دیدار با حامد کرزی، همتای افغانی خود گفت که از وقوع این گونه حملات آگاهی ندارد و تاکید کرد که اگر حملاتی صورت گرفته باشد، نظامیان پاکستانی در آن دخیل نبوده اند.
ارتش پاکستان نیز پس از آن نسبت به این گزارشها واکنش نشان داد و گفت که احتمالا بعضی از راکت ها در جریان عملیات نظامی علیه شورشیان در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان، به خاک افغانستان برخورد کرده است، اما حملات متعدد به خاک افغانستان را تکذیب کرد.

مقامات افغان می گویند، ظرف هفته های اخیر، بیش از هفتصد و پنجاه راکت به ولایات شرقی و مناطق مرزی افغانستان برخورد کرده است.
افغانستان و پاکستان مرزهای طولانی مشترک دارند که در ظرف سالها محل رفت و آمد گروه های شورشی مسلح بوده است.(بی بی سی)