صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بازار گرم خرید و فروش بمبگذار انتحاری

بازار گرم خرید و فروش بمبگذار انتحاری

ریاست امنیت ملی روز یکشنبه 12 سرطان گفت طالبان پاکستانی، یک بمبگذار انتحاری را به شبکه جنگجویان افغان فروخته است تا عملیات انتحاری را علیه یک فرمانده محلی در شرق افغانستان انجام دهد.
ریاست امنیت ملی روز یکشنبه 12 سرطان گفت طالبان پاکستانی، یک بمبگذار انتحاری را به شبکه جنگجویان افغان فروخته است تا عملیات انتحاری را علیه یک فرمانده محلی در شرق افغانستان انجام دهد.
سازمان استخبارات گفت که فرد بمبگذار که شهروند پاکستان است، توسط ماموران استخبارات افغانستان در ولسوالی جالی میدان ولایت پکتیکا پیش از انجام عملیات دستگیر شد.

سازمان استخبارات در بیانیه یی گفته است که شیر حسن توسط شبکه حقانی به افغانستان فرستاده شده، بدون آن که وی عضو این شبکه باشد. اما شیر حسن گفت که وی توسط این گروه خریداری شده تا یک فرمانده افغان به نام عزیزالله را هدف قرار بدهد. سازمان استخبارات در مورد رتبه و هویت عزیزالله بیشتر توضیح نداد.

شیر حسن پس از فروخته شدن، یک دوره آموزشی یک ماهه را با شبکه حقانی سپری کرده است.
در بیانیه آمده است: مرد دستگیر شده همچنان افزود که یک فرمانده گروه حکیم الله محسود بمبگذاران انتحاری را به قیمت 6 تا 8 میلیون روپیه معادل 70 تا 93 هزار دالر به شبکه حقانی می فروشد .
حکیم الله محسود رهبر شبکه تحریک طالبان پاکستان (TTP)، یا جنبش طالبان پاکستان می باشد که همواره متهم به عملیات انتحاری در سراسر پاکستان بوده است.
در بیانیه سازمان استخبارات گفته نشده است که شیر حسن به چه قیمتی فروخته، و یا چگونه دستگیر شده است.

بخش هایی از مرز افغانستان با پاکستان در شرق، قابل نفوذ بوده و با مناطق قبایلی در پاکستان پیوسته می باشد. جنگجویان به شمول شبکه حقانی از مناطق بی قانون قبایلی حملاتشان را علیه دولت های پاکستان و افغانستان تدارک می بینند.
شبکه حقانی که توسط جلال الدین حقانی رهبری می شود، یکی از متحدین طالبان به شمار می آید و ارتباط بسیار نزدیک با شبکه القاعده دارد. شبکه حقانی طراح حملات بیشمار در افغانستان، به شمول حمله خونین به شعبه کابل بانک در جلال آباد به حساب می آید.

جلال الدین حقانی که به خاطر جنگ علیه شوروی سابق در دهه 80 میلادی به شهرت رسید، این روزها دیگر توان رهبری موثر را ندارد و گمان می رود که مشکل صحی داشته باشد. بنابراین رهبری شبکه حقانی به پسر بزرگ او سراج الدین سپرده شده است.

خشونت در افغانستان در پی اعلام حملات بهاری طالبان از ماه می به این سو به شدت افزایش یافته است. شیر حسن، حمله کننده انتحاری چند روز پس از آن دستیگر می شود که یک گروه از بمبگذاران انتحاری به هوتل انترکانتیننتال در غرب کابل حمله کردند که در آن بیش از ده نفر کشته شدند.

مقامات افغان می گویند که پناهگاه هایی در خاک پاکستان به شورشیان این فرصت را می دهد که آموزش ببینند، استراحت کنند و جنگجویانشان را برای حمله به افغانستان بفرستند.
در همین حال، روابط بین دو کشور افغانستان و پاکستان در هفته های اخیر به دلیل حملات راکتی پاکستان در منطقه مرزی شرق افغانستان، با بحران روبرو شده است. پاکستان ادعا می کند که تنها چند راکت اتفاقی به خاک افغانستان شلیک شده است، در حالیکه کابل به شلیک صدها راکت اذعان می کند.(دویچه وله)