صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمادگی ها برای آغاز پروسه انتقال مسولیت های امنیتی

آمادگی ها برای آغاز پروسه انتقال مسولیت های امنیتی

داکتر اشرف غنی با قبول اینکه تشویشهایی از ناحیه انتقال مسوولیتهای امنیتی وجود دارند خواهان رفع این تشویشها شد
اشرف غنی احمدزی رییس کمیسیون انتقال می گوید امنیت هفت منطقه افغانستان در هفته آخر ماه سرطان به صورت همزمان از نیروهای خارجی به نیروهای افغان آغاز می شود.
دومین روز کنفرانس انتقال که به اشتراک والی ها و مسوولان تمامی مقامات محلی هفت ولایتی که انتقال آنها آغاز می شود در کابل برگزار شد و روز پنجشنبه 30 جون به پایان رسید.
آقای احمدزی که ریاست کمیسیون انتقال را به عهده دارد در پایان روز پنجشنبه در یک کنفرانس مشترک خبری با والی های هفت و لایت و زیران دفاع و داخله و رییس امنیت ملی افغانستان گفت در این کنفرانس دوروزه تحقیق اساسی در رابطه به وضعیت امنیتی این هفت ولایت صورت گرفت.

او گفت که آمادگی برای هفته آخر سرطان که انتقال عملی می شود آنگونه که رییس جمهورکرزی در دوم حمل وعده داده بود انجام خواهد شد.
احمدزی گفت: ما از نگاه امنیتی آماده هستیم و همه ما اطمینان داریم که در این مورد آمادگی مطلق وجود دارد و در 12 روز آینده آخرین پلان ها نهایی می شود و پس از آن عملی می گردد .
در این کنفرانس دوروزه علاوه بر بحث ها در رابطه به آمادگی های امنیتی در مورد ثبات پایدار نیز تبادل نظر شده و بحث عمده در رابطه به حکومت داری، انکشاف، عدالت و حاکمیت قانون صورت گرفته است.
همزما با آغاز پروسه انتقال در هفت منطقه افغانستان تحلیلگران نگرانند که مبادا در این مناطق خلای امنیتی به وجود آید و طالبان با رخنه در این مناطق امنیت آنها را برهم زنند و در نتیجه مردم این ولایات به سرنوشتی مواجه شوند که با خروج نیروهای شوروی سابق روبرو گردیدند.

اما آقای احمدزی گفت که انتقال کنونی با انتقالی که در زمان حکومت داکتر نجیب صورت مشابه نیست اما او گفت این تشویش در اذهان موجود است و این باید رفع شود .
اوگفت حضور و حمایت درازمدت جامعه جهانی از افغانستان یکی از دلایلی است که سبب می شود، افغانستان با سرنوشت پس از خروج شوروی مواجه نشود: امروز که روز بحث افغانستان با جامعه بین المللی بود، جامعه بین المللی به تکرار آمادگی خودرا برای همکاری درازمدت با افغانستان اعلام کرد .

آقای غنی گفت هم اکنون سرمایه گذاری بالای نیروهای امنیتی افغانستان جریان دارد و ظرفیت هایی که در نیروهای امنیتی به وجود آمده قابل ملاحظه می باشد و حالا زمان آن فرارسیده تا از این ظرفیت ها استفاده شود.
در همین حال او گفت که موفقیت نیروهای امنیتی افغانستان با معیارهای عادی اندازه شده نمی تواند به همین دلیل تایید مکرر همکاری دوامدار بین المللی از نقاطی است که مورد ملاحظه است.

انتقال امنیت در زمانی آغاز می شود که نگرانی ها از نفوذ طالبان در مناطق مرکزی افغانستان با گذشت هر روز بیشتر می شود، اخیرا طالبان فعالیت هایی را در ولایت پروان آغاز کرده و همچنین این نگرانی وجود دارد که ولایت غور به معبری برای طالبان به شمال تبدیل شده است. اما آقای رحمت الله نبیل سرپرست ریاست امنیت ملی افغانستان در این کنفرانس گفت: این پروسه دشمنان خودرا دارد در این شکی نیست همیشه تلاش خواهند کرد که این پروسه را ناکام کنند اما من می خواهم بگویم که هیچ افغانی نمی خواهد که امنیت شان بدست فرزندان خود شان تامین نشود .
نبیل تاکید کرد که برخی از کشورهای همسایه افغانستان می خواهند این پروسه را تخریب کنند و احتمال برخی از تحرکات وجود دارد.(دویچه وله)