صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمایت جان آلن از برنامه کاهش عساکر امریکایی

حمایت جان آلن از برنامه کاهش عساکر امریکایی

جنرال جان الن که بحیث قوماندان نو قوای امریکا در افغانستان پیشنهاد شده است از برنامه رییس جمهور امریکا بارک اوباما که می خواهد بیش از 30 هزار عسکر امریکایی را تا تابستان سال آینده از افغانستان خارج نماید، حمایت می کند.
جنرال الن می گوید: کاهش شمار عساکر امریکایی در افغانستان بر حکومت این کشور فشار وارد خواهد کرد که برای انتقال مسوولیت های امنیتی به قوای افغانستان و تقویه این قوا گام های سریعتر بردارد.
جنرال جان الن گفته است، کمبود تعداد مربیان برای تعلیم و تربیه اردو و پولیس ملی افغانستان، رسیدن به پیروزی را در این کشور به خطر روبرو می سازد.

قوماندان فعلی قوای ناتو و امریکا در افغانستان جنرال دیوید پترویاس هفته گذشته به کانگرس امریکا گفت: او پیشنهاد کرده بود که خروج قوای امریکا از افغانستان تدریجی صورت بگیرد.
لوی درستیز قوای مشترک امریکا ادمیرال مایک مولن هم گفته بود، تصمیم رییس جمهور اوباما در مورد تعداد عساکری که از افغانستان خارج می کند، فراتر از انتظار وی بود.
اما جنرال جان الن در پاسخ به سوالنامه های مجلس سنا نظر خود را شرح نموده و گفته است: با خروج عساکر امریکایی از افغانستان یک پیام واضح به افغان ها این خواهد بود که آنها این احساس را پیدا کنند که امور امنیتی در بسیار نقاط افغانستان را باید خودشان به عهده بگیرند.

به گفته جنرال الن در بسیار ساحات از تحرک مخالفین مسلح جلوگیری صورت گرفته، ولی جنگ های شدید هنوز در پیش است.
جنرال الن افزود: در افغانستان امتحان مشکل در پیش است. طالبان سعی خواهند کرد که در جنوب و جنوب شرق افغانستان مناطق از دست داده خود را دوباره تصرف کنند و به این منظور بعضی از گروه های مسلح از جمله گروه حقانی شاید به حملات شدید دست بزنند.

جنرال جان الن در مورد تیره شدن روابط امریکا و پاکستان هم اظهار نگرانی کرده است. روابط بین اسلام آباد و واشنگتن بعد از کشته شدن رهبر القاعده اسامه بن لادن در عملیات قوای کوماندوی امریکا در دوم ماه می در نزدیک اسلام آباد تا حدی تیره و تار شد.
جنرال الن می افزاید: اگر سنای امریکا تقرر او را تصویب کند، او کوشش خواهد کرد که روابط با پاکستان بهتر شود، مخصوصاً در عملیات در دو طرف سرحدات افغانستان و پاکستان.
به گفته جنرال الن قوای کوماندوی امریکا در افغانستان برای برآورده ساختن احتیاجات خود در این کشور با جدیت سعی می کنند و همین طور موضوع تعلیم و تربیه قوای افغانستان و حفظ امنیت شهرها و مناطق اطراف آنها برای قوای امریکا اهمیت زیاد دارد.

او می گوید: اردوی افغانستان طیاره و هلیکوپتر ندارد. به گفته او امریکا با کم کردن قوای خود در افغانستان باید احتیاجات قوای خاص خود و ضروریات اردو و پولیس ملی افغانستان را هم برآورده بسازد، در غیر آن برنامه کاهش سربازان امریکایی در افغانستان نتیجه دلخواه نخواهد داد.(رادیو آزادی)