صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۹ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گفتگوی تلفونی رئیس جمهور با سرمنشی ناتو؛ ناتو: از افغانستان حمایت می‌کنیم

گفتگوی تلفونی رئیس جمهور با سرمنشی ناتو؛ ناتو: از افغانستان حمایت می‌کنیم

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو در یک تماس تلفونی با رییس جمهور عنی از حمایت ناتو از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان اطمینان داده است.
آقای ستولتنبرگ دیروز (سه شنبه، ۵ سرطان) در این گفتگوی تلفونی وضعیت افغانستان را پر تنش خوانده و گفته که این وضعیت نیازمند یک توافق سیاسی است.
ستولتنبرگ افزوده:” وضعیت امنیتی در افغانستان عمیقأ پرچالش است و نیازمند توافق سیاسی صلحآمیز است.” وی گفته است:”ناتو به حمایت افغانسان بمشول حمایت مالی، حضور غیرنظامی و آموزشی ادامه خواهد داد.”
این در حالی است که قرار است همه نیروهای خارجی تا تاریخ ۳۱ ماه آگست افغانستان را ترک کنند.
درهمین حال، حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی، افتادن شماری از بخشها بدست طالبان را نتیجه خلای به میان آمده از خروج نیروهای ناتو میداند.
محب در این باره میگوید:”چون بسیاری از ولسوالیها که دور دست بود و نتوانستیم مهمات و سلاح برسانیم سقوط کرده اند. در عین تبلیغات نیز در سقوط ولسوالیها نقش داشتند. با ظرفیتهای که ما داریم مناطق از دست رفته را دوباره پس خواهیم گرفت. هنوز ساحات زیادی در دست نیروهای افغنستان است.”
این مقام حکومت سه سناریو را برای آینده افغانستان پیشبینی میکند، بن بست در میدان جنگ، وقوع جنگ داخلی و وارد شدن به مذاکرات جدی و معنادار.
محب میافزاید:” به نظر من بن بست در حال حاضر شروع شده است، اما سر انجام به گفتگو خواهد انجامید. ما در طالبان تغییری ندیدیم. طالبان باید به گفتههای شان عمل کنند و به میز مذاکره از راه گفتگو به پیش بروند”. این درحالی است که بخشهای زیاد کشور گواه نبردهای شدید است و در این نبردها شماری از بخشها بدست طالبان افتاده است.