صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱ دلو ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

‹تولد دوباره سینمای افغانستان›؛ جشنواره ملی فلم لاجورد در کابل برگزار شد

‹تولد دوباره سینمای افغانستان›؛  جشنواره ملی فلم لاجورد  در کابل برگزار شد

مراسم اختتامیه جشنواره لاجورد، «نخستین جشنواره ملی فلم افغانستان» دیر هنگام شب گذشته (دوشنبه شب، دهم قوس) در مرکز فرهنگی روسیه در کابل برگزار شد. در اعلامیه جشنواره لاجورد که امروز منتشر شد، آمده که «افغانفلم» به عنوان تنها اداره دولتی سینمایی افغانستان این جشنواره را با هدف تشویق فلمسازان، بازیگران، عوامل فنی فلمسازی و هنرمندان و ایجاد یک فضای رقابتی سالم در عرصه سینما در اول قوس افتتاح کرد.
شعار امسال این جشنواره «لاجورد، تولد دوباره سینمای افغانستان»بود. در این اعلامیه لاجورد، «نخستین جشنواره ملی فلم افغانستان» خوانده شده که با حمایت دولتی و همکاری بخش خصوصی، بعد از گذشت سالها رکود سینمای این کشور برای ده روز برگزار شده است.
این نهاد افزوده که در نخستین دوره جشنواره لاجورد، ۵۵ فلم در بخش رقابتهای اصلی از بین ۲۱۰ فلم فرستاده شده انتخاب و به نمایش گذاشته شدند. این فلمها در ۹ سالن در مناطق مختلف کابل به نمایش گذاشته شدند. در مدت ده روز نمایش این فلمها نزدیک به پنج هزار تماشاگر آنها را دیده و در بخش رقابتی «انتخاب مردمی» بیش از یک هزار و ۵۰۰ تماشاچی به فلمهای مورد علاقه شان رای دادهاند. «تندیس زرین لاجورد» به گفته این نهاد با آب طلا و سنگ لاجورد در داخل افغانستان ساخته و ثبت رسمی وزارت اطلاعات و فرهنگ شده است؛ این تندیس در بخشهای مختلف «فلمهای داستانی، مستند، انیمیشن» اهدا شد.
در بخش فلمهای داستانی بلند
تندیس بهترین فلم داستانی به فلم «سیبی از بهشت» با کارگردانی همایون مروت و به تهیه کنندگی داوود وهاب رسید. جایزه بهترین کارگردانی، بهترین طراحی لباس، بهترین موسیقی متن و بهترین تدوین را نیز این فلم به دست آورد.
تندیس بهترین فلمنامه نیز به فلم «همسایه» به کارگردانی زبیر فرغند رسید. علاوه بر آن تندیس بهترین تصویر برداری و بهترین طراحی صحنه نیز به این فلم اختصاص یافت.
نصیر پژواک به دلیل کارش در فلم «رسوای قرن ۲۱» بهترین چهره پرداز شناخته شد. تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد نیز به محمد توفیق لایق برای نقش او در همین فلم رسید.
بهترین صداگذاری در فلم «پرنده پرنده نبود» توسط رشاد آرش انجام شده است. تندیس بهترین بازیگر نقش کودک نیز به این فلم رسیده است. تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن را لینا علم، بازیگر فلم «حسن» دریافت کرده است.
بخش فلمهای مستند بلند
جایزه بهترین فلم مستند به فلم «مرغ طوفان» به تهیه کنندگی «گرگ و میش پرودکشن» رسیده است. در بخش مستند، تندیس بهترین کارگردان را حسن نوری بخاطر کارش در فلم «تارهای ممنوعه» گرفته است. تندیس بهترین صداگذاری در این بخش به فلم «زنگ تفریح ۳:۴۵ دقیقه»رسیده است. تندیس بهترین تدوین نیز به فلم «قصههای شب افغانستان» از الکا سادات رسیده است. تندیس بهترین موسیقی متن نیز به فلم «مرغ طوفان» داده شده است و بهترین تصویربرداری نیز در فلم «من کار خودم را میکنم» انجام شده است. تندیس بهترین تحقیق نیز در فلم «سربازان بی صدا میمیرند» به رعنا صادقی تعلق گرفت و بهترین مستند تلویزیونی به «مستند قندهار» به تلویزیون تمدن تعلق گرفته است. در بخش فلم کوتاه فلم «شیخک» از نسیم سیامک بهترین مستند کوتاه شناخته شده است. به همین ترتیب فلم «پرنده، پرنده نبود» ساخته فیصل جمالیار منتخب هیات داوران در بخش فلم بلند داستانی و فلم مستند ۲۸ اسد ساخته عبدالصبور خنجی منتخب داوران در بخش مستند شناخته شد. فلم نوارها ساخته لاجورد حقیقی، بهترین انیمیشن شناخته شده است. در بخش رقابت جانبی؛ تندیس بهترین پوستر به فلم «کابل شهری در باد» ساخته ابوذر امینی داده شده است. تندیس بهترین فلم در نگاه نو به فلم «سفر به مکان صفر» ساخته داوود هلمندی شناخته شده است. بهترین فلم اول، فلم «خانم دریایی» ساخته مرسل عزیزی، بهترین فلم منتخب مردم نیز فلم «سکوت» معرفی شده و بهترین فلم سینمای عامه پسند نیز فلم «نقاب پوش» شناخته شده است.