صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«رفقای عزیز!» از روسیه به اسکار می‌رود

«رفقای عزیز!»  از روسیه به اسکار می‌رود

بهگزارش اسکرین دیلی، فیلم «رفقای عزیز!» از آندری کونچالوفسکی به عنوان نماینده روسیه برای رقابت در بخش بهترین فیلم بینالمللی اسکار نود و سوم معرفی شد. این فیلم برای اولین بار در هفتاد و هفتمین دوره جشنواره بینالمللی فیلم ونیز اکران شد و توانست جایزه ویژه هیئت داوران را از آن خود کند.
فیلم «رفقای عزیز!» درباره کارگران یک شهر کوچک است که در سال ۱۹۶۲ پس از آنکه دولت شوروی سابق قیمت مواد غذایی را بالا میبرد، دست به اعتصاب میزنند. این تظاهرات مسالمتآمیز در نووچرکاسک در نهایت به خون کشیده میشود.
کونچالفسکی با همکاری الما کیسلوا فیلم نامه را نوشتهاند و جولیا ویسوتسکایا، ولادیسلاو کوماروف، آندری گوسف، یولیا بورووا و سرگی ارلیش بازیگران فیلم هستند.
به دنبال اعلام نامزدی این فیلم برای اسکار «نئون» امتیاز اکران فیلم در آمریکا را خرید.
از جدیدترین فیلمهای کونچالفسکی میتوان به «گناه» اشاره کرد. «شبهای سفید پستچی» و «بهشت» نیز برایش شیر نقرهای بهترین کارگردانی را از جشنواره فیلم ونیز به ارمغان آوردند. وی جوایز بسیاری در کارنامه دارد که جایزه ویژه هیات داوران کن، فیپرشی و جوایز عقاب طلایی از جمله آنها هستند.
روسیه سال پیش «قد دراز» به کارگردانی کانتیمر بگالوف را به اسکار فرستاد که در فهرست نهایی رقابت هم جای گرفت.
سال ۲۰۱۷ «بهشت» کونچالفسکی از روسیه نامزد اسکار شد و به فهرست ۹ فیلم اولیه هم راه یافت، اما به فهرست نهایی پنج فیلم برتر راه نیافت.