صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۱۲ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سه فلم مهم ترسناک تاریخ سینما/ به‎‌مناسبت فرارسیدن هالووین 2020

سه فلم  مهم ترسناک تاریخ سینما/ به‎‌مناسبت فرارسیدن هالووین 2020

در این مقاله 3 فلم  از میان بهترین فلم های ترسناک تاریخ سینمای جهان را معرفی میکنیم.
عمر فلم های ترسناک به بیش از یک قرن میرسد؛ مجموعهای از آثار سینمایی که ایجاد ترس و وحشت در مخاطب را وسیلهای برای سرگرمی و ایجاد تأثر احساسی در بینندگان قرار میدهند. آثار این ژانر که در ابتدای کار خود از نظر محتوایی الهامگرفته از نویسندگانی چون ادگار آلن پو، برام استوکر و مری شلی بودند به تدریج جایگاه خود را مستحکم ساختند و یکی از محبوبترین ژانرهای سینمایی را تشکیل دادند.
بهگزارش دیجیکالامگ، در ژانر وحشت عموما شاهد بهکارگیری مضامین خیالپردازانه، ماورایی، فراطبیعی و عناصر دلهرهآور هستیم. فلم های ترسناک کابوسهای مشترک انسانی را بهعنوان موضوعات مرکزی خود قرار میدهند و موجوداتی چون اشباح، خونآشامها، شیاطین، جنها، زامبیها، قاتلین سریالی و امثال آنها شخصیتهای شرور این آثار را تشکیل میدهند.
برای انتخاب بهترین فلم های ترسناک جهان باید به حوزههای مختلف آثار ژانر وحشت توجه کرد. ژانر وحشت طیف وسیعی از فلم ها را در برمیگیرد؛ از فلم های وحشت جسمی، اسلشر و فلم های ترسناک ماورایی تا فلم های ترسناک روانشناختی، آثار تخیلی ژانر وحشت و بسیاری حوزههای دیگر. در ادامه تلاش کردهایم با در نظر گرفتن این تنوع، بهترین فلم های ترسناک سینمای جهان در تمام دوران را انتخاب کنیم.
۱. درخشش (The Shining )
پوستر فلم  درخشش
بازیگران: Jack Nicholson, Shelley Duvall
کارگردان: Stanley Kubrick
ژانر: Thriller , Horror
سال ساخت: ۱۹۸۰
امتیاز متاکریتیک: ۶۶
درخشش یکی از مشهورترین فلم های ترسناک تاریخ سینما، تنها اثر کوبریک در ژانر وحشت است که بر اساس رمانی از استیون کینگ ساخته شده است.
فلم  داستان نویسندهای را روایت میکند که در یک زمستان سخت بهعنوان سرایدار با خانوادهاش در هتلی اقامت میکند که خالی از سکنه است؛ این فضا قرار است آرامش و فرصتی برای نویسنده فراهم کند که کتابش را بنویسد اما به جای آن فضایی ترسناک و وهمآلود ایجاد میکند.
گرچه ترس در فلم  درخشش بیشتر جنبه ذهنی دارد و از فضای اسرارآمیز هتل منتقل میشود اما فلم  در دوره خود جلوههای بصری ؤوثری نیز به کار گرفته است.
۲. کشتار با ارهبرقی در تگزاس (The Texas Chain Saw Massacre )
پوستر فلم  کشتار با اره برقی در تگزاس
بازیگران: Edwin Neal, Marilyn Burns
کارگردان: Tobe Hooper
ژانر: Mystery, Thriller, Horror
سال ساخت: ۱۹۷۴
امتیاز متاکریتیک: ۷۵
دهه ۱۹۷۰ تأثیر چشمگیری بر فلم های ترسناک داشت و تصویر این آثار را در ذهن مخاطب به کلی تغییر داد؛ در این فرایند یکی از فلم های مؤثر این دهه کشتار با ارهبرقی در تگزاس، ساخته توبی هوپر بود.
این فلم  اسلشر روایت یک گروه دوستی است که به تگزاس سفر میکنند و در چنگال یک خانواده روانپریش آدمخوار گرفتار میشوند. گرچه فلم  در دوره خود به دلیل خشونت فراوان با انتقادات بسیاری مواجه شد اما در حال حاضر در اغلب فهرستها از آثار برتر ژانر وحشت حضور دارد و در میان بهترین فلم های ترسناک قرار دارد که تا به حال ساخته شدهاند.
۳. بچهی رزماری (Rosemary s Baby )
پوستر فلم  بچهی رزماری
بازیگران: John Cassavetes, Mia Farrow
کارگردان: Roman Polanski
ژانر: Drama, Horror
سال ساخت: ۱۹۶۸
امتیاز متاکریتیک: ۹۶
فلم  سینمایی بچهی رزماری از مشهورترین آثار رومن پولانسکی کارگردان مطرح لهستانی درباره یک زوج جوان است که در همسایگی یک زوج مسن زندگی میکنند.
در حالی که رزماری باردار شده و عجیب و غریبترین اتفاقات ممکن در اطراف او در حال وقوع است همسرش نگرانیهای او را بیپایه و اساس میداند.
فلم  یک شاهکار مسلم و بیبدیل در حوزه آثار وحشت روانشناختی است که با گذر زمان از قدرت و تازگیاش کم نشده است.