صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برندگان جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۰ اعلام شد

برندگان جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۰ اعلام شد

جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۰ به دلیل کشف ویروس هپاتیت سی (HCV ) به سه پزشک امریکایی به نامهای هاروی آلتر، چارلز رایس و مایکل هوتون اهدا شد.
آکادمی نوبل روز دوشنبه با انتشار بیانیهای اعلام کرد که پیش از کشف ویروس هپاتیت سی(C ) توسط این سه دانشمند، ویروسهای هپاتیت A و B پیشتر شناسایی شده بود ولی دلیل اکثر موارد انتقال هپاتیت از طریق خون بدون توضیح باقی مانده بود، لذا کشف ویروس هپاتیت C راز انتقال بخشی از بیماری هپاتیت مزمن را فاش کرد و با فراهم کردن امکان انجام آزمایشهای خون و شرایط لازم برای ساخت داروهای جدید، تاکنون جان میلیونها نفر را نجات داده است.
هپاتیت C یک عفونت ویروسی است که افزون بر ایجاد التهاب کبدی میتواند موجب بروز آسیب جدی کبدی از جمله سیروس(زخم) و سرطان شود.
هاروی آلتر در سال ۱۹۳۵ در نیویارک به دنیا آمده و پس از کسب مدرک دکترای پزشکی خود از مدرسه طب روچستر، تحقیقات خود را در مراکز مختلف آغاز کرده است. مایکل هوتون نیز متولد بریتانیاست و پس از فارغالتحصیلی از دانشگاه کینگز کالج لندن در سال ۱۹۷۷، جذب مراکز تحقیقاتی ایالات متحده شده است. چارلز رایس نیز در سال ۱۹۵۲ به دنیا آمده و دکترای خود را در سال ۱۹۸۱ از موسسه فناوری کالیفرنیا اخذ کرده است. او از سال ۲۰۰۱ تاکنون در مرکز مطالعات هپاتیت سی دانشگاه راکفلر مشغول به کار بوده است.
آکادمی نوبل سال گذشته نیز جایزه نوبل پزشکی را به گرگ سامانزا و ویلیام کیلن از ایالات متحده و پیتر راتکلیف از بریتانیا به دلیل پژوهشهای کارآمد آنها دربارۀ چگونگی درک سلولها از میزان اکسیژن در دسترس و چگونگی سازگاری خود با آن، اعطا کرده بود.
برندگان جایزه نوبل فیزیک و شیمی سال ۲۰۲۰ نیز به ترتیب روزهای سهشنبه و چهارشنبه اعلام خواهد شد. همچنین جوایز نوبل ادبیات و صلح که به طور سنتی بیش از سایر جوایز نوبل مورد توجه افکار عمومی قرار میگیرد، روزهای پنجشنبه و جمعه برندگان خود را خواهند شناخت. پایان بخش فصل نوبل در سال ۲۰۲۰ نیز اهدای جایزه نوبل اقتصادی در روز دوشنبه، ۱۲ اکتبر بود.