صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سریال Schitt’s Creek موفق‌ترین کمدی مراسم امی امسال را بیش‌تر بشناسید

سریال Schitt’s Creek موفق‌ترین کمدی مراسم امی امسال را بیش‌تر بشناسید

مراسم امی ۲۰۲۰ از یک جهت غیرمنتظره بود، چراکه واقعا کمتر کسی فکر میکرد سریال Schitt s Creek بتواند اینچنین در آن بدرخشد و به قول معروف جوایز رو درو کند. بهگزارش ویجیاتو این سریال شاید در تمام دنیا آنقدر که شایستهاش بود مورد توجه قرار نگرفته بود و مراسم امی امسال، در حالی که Schitt s Creek به پایان راه خود رسیده، بالاخره آن را به مرکز توجهات آورد.
در همین راستا قصد داریم نگاهی سطحی و کلی به سریال Schitt s Creek داشته باشیم و ببینیم اصلا چرا این اثر توانست بدون شهرت یا سر و صدای زیاد به موفقیتهای عظیمی دست یابد.
در ادامه این مطلب مقالهای از ریچارد لاسون نویسنده وبسایت Vanity Fair میخوانیم که به بررسی Schitt s Creek و جنبههای منحصر بهفرد و متنوع آن میپردازد... Schitt s Creek یک سیتکام کانادایی، ساخته دن و یوجین لوی است. پخش این مجموعه از سال ۲۰۱۵ آغاز شد و ششمین و آخرین فصل آن در سال ۲۰۲۰ از شبکه CBC پخش گردید.
من در ابتدا چند سال دیدن این سریال را به تعویق انداختم، آن هم به دلایلی که نمیدانم. شاید کانادایی بودن سریال، شاید اسم عجیبش… نمیدانم. اما مشخصا این بازیگران سریال نبودند که طی این مدت جلوی مرا گرفتند.
کاترین اوهارا یکی از نوابغ ژانر کمدی است که در Schitt s Creek ایفای نقش کرده و تنها حضور او میبایست مرا به سمت این سریال میکشاند. اما باز هم نمیدانم چرا… هرچه بود، خیلی کار عاقلانهای نکردم.
در سال ۲۰۱۸، به شکل اتفاقی یک کلیپ از فصل چهارم Schitt s Creek دیدم و نظرم به کلی تغییر کرد. این صرفا یک قطعه از سریال بود و من اصلا نمیدانستم قضایا از چه قرار است، اما همچنان به شکلی عجیب جذب آن شدم. ترکیب موسیقی، حال و هوای بازیگران و جنبه باظرافت رمانیتک آن چنان محسورکننده بود که دیگر نمیتوانستم از تماشای Schitt s Creek فرار کنم. به سرعت سه فصل نخست را در نتفلیکس تماشا کردم و فصل چهارم را از آیتونز خریدم (کاری که هیچوقت انجام نمیدهم). آنچه پس از تماشای سریال مرا متحیر کرد، یک کمدی صرفا بامزه و ارزان نبود، بلکه اثری عمیق، بهشدت خندهآور با سبکی خودمانی و هنرمندانه بود.
در Schitt s Creek عدهای خودپسند و خودبرترین بین اتفاقات کاملا جدیدی برایشان رخ میدهد و آنها باید خود را با شرایط تازه تطبیق دهند. ایده کلی واقعا ساده و بعضا کلیشهای است، اما آنچه دن لوی و بازیگران (که شامل پدرش یوجین لوی و خواهرش سارا لوی هم میشود) با این ایده معمولی انجام میدهند منحصر بهفرد و ماهرانه است.
این خانواده پولدار ناگهان به شهر کوچکی میروند و از قضا ورشکسته هم میشوند. Schitt s Creek درباره آدمهای خسیس و خودبین است – حداقل کسانی که اول ماجرا اینگونه هستند! خانواده Rose شامل یک مشت آدم لوس، خودخواه و متمایل به کنترل دیگران است؛ اما فکر نکنید Schitt s Creek به همین ایده کلیشهای و مسخره ختم میشود.
بدون شک این سریال جزو برترین سیتکامهای دو دهه اخیر تلویزیون است که به دست یک مشت نویسنده نابغه ساخته شده. مهمتر از همه اینکه Schitt s Creek یک نمایش تلویزیونی با ارزشهای حقیقی است و صرفا نیامده شما را با نمایش تجملات و شوخیها و تکههای بامزه بخنداند.
بدون شک شبکه نتفلیکس که حالا یکی از غولهای استریم و تلویزیون است، در شکلگیری این سریال تاثیرگذار و فوقالعاده دخیل بوده اما همچنان نمیتوان نبوغ خانواده لوی و دیگر عوامل در اجرای بینقص ایدههای سادهشان را فراموش کرد.
اگر بخواهید سریال Schitt s Creek منحصرا در ژانر خودش بررسی کنید، قطعا میتوانید به آن لقب بهترین – یا در کمترین حالت، یکی از بهترینها – را بدهید.