صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کشف ۱۴ تابوت چوبی باستانی دیگر در مصر

کشف ۱۴ تابوت چوبی باستانی  دیگر در مصر

سقاره در ۲۰ کیلومتری قاهره پایتخت مصر موقعیت دارد، محلی که باستان شناسان مؤفق به کشفیات خاصی در آن شده اند. هفته گذشته نیز ۱۳ تابوت در این محل کشف گردیدند که شماری از این تابوتها با نقاشیهای اصلی آن مزین بوده و این نقاشیها کاملاً محفوظ مانده بودند.   
اکنون دانشمندان مجدداً به کشف چندین تابوت چوبی دیگر نایل شده اند، آنهم مستقیماً در کنار تابوتهایی که هفته گذشته کشف گردیده بودند.
بنا بر این گزارش، کشف جدید مجموعاً ۱۴ تابوتدانی را در بر میگیرد که بخشی از آنها هنوز مهر و لاک اند و قدامت آنها به حدود ۲۵۰۰ سال بر می گردد. تا هنوز روشن نیست که در داخل این تابوتها چه کسانی دفن شده بودند. تابوتهایی که تازه کشف شده اند، در عمق یازده متری زمین مدفون بوده اند.
به گفته منابع رسمی مصر، مجموعه تابوت هایی که هفته گذشته کشف گردیدند، بزرگترین کشف چنین تابوت هایی بعد از کشف محل خاکسپاری العساسیف در ساحل غربی رود نیل در دره سلطان بود.
باستان شناسان مصری مجموعه یی از تابوت های مومیایی را کشف کردند که مربوط به کاهنان مرد و زن و کودکان می باشد. این مومیایی ها در یک گورستان باستانی در شهر لوکسور کشف شد.
باستان شناسان مصری گفته اند که از قرن ۱۸ به بعد «این اولین کشف بزرگ از تعداد زیادی از مومیایی های انسان می باشد که تاکنون به دست آمده است».