صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱۱ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بامیان در سایه کرونا؛ چگونه این ولایت به جاذبه گردشگری و ورزشی افغانستان تبدیل شده است؟

بامیان در سایه کرونا؛  چگونه این ولایت به جاذبه گردشگری و ورزشی افغانستان تبدیل شده است؟

ولایت بامیان دارای جاذبه های گردشگری است که سالانه هزاران نفر از داخل و خارج به دیدن آن میروند.
امسال نیز این ولایت از این امر مستثنا نیست. بامیان در سال جاری که همچنان درگیر کرونا بوده میزبانی ۷۰ هزار گردشگر داخلی و ۴۵ نفر توریست خارجی را داشته است.
همچنان پس از آن که محدودیت گشت و گذار در آن کمتر شده در جریان سه روز عید قربان بیش از ۲۵ هزار گردشگر داخلی از بامیان دیدن کرده است.
بامیان در سال جاری که همچنان درگیر کرونا بوده میزبانی ۷۰ هزار گردشگر داخلی و ۴۵ نفر توریست خارجی را داشته است.
لطیفه محسنی، معاون والی این ولایت به خبرنامه گفت: “در عید فطر شرایط کرونایی حاد بود و رفت و آمدها محدود اما در عید قربان وضعیت نسبت به گذشته فرق داشت و ما توانستیم میزبان گردشگران داخلی باشیم و سعی کردیم با آگاهی دهی بیشتر و تشویق مردم به رعایت حفظ الصحه از افزایش آمار مبتلایان به کرونا جلوگیری کنیم. همین نیز باعث شده تا ما تغییراتی در آمار خود نداشته باشیم.”
این گفتهها در حالی است که به گفته ریاست صحت این ولایت تا کنون ۸۳۰ نفر مبتلا به کرونا میباشند. همچنان در این ولایت نزدیک به ۶۰۰ نفر بهبود یافته و حدود ۱۳ نفر جان خود را از دست دادهاند.
با این که مقامات محلی این ولایت آمار رسمی جانباختگان را اندک اعلام کرده اما یادآور میشوند که تعداد مرگ بیماران کرونایی به احتمال زیاد بیشتر از آن چیزی که است رسما ثبت شده است.
برنامههای ورزشی بامیان
طی سالهای اخیر بامیان مرکز فرهنگی و برگزاری برنامههای اجتماعی و ورزشی میباشد. در سال جاری نیز هرچند بامیان در سایه کرونا به سر میبرد اما همچنان میزبان برگزاری برنامههای ورزشی میباشد.
افتتاح کمپ آموزشی بسکتبال یکی از مواردی است که در چند روز اخیر گزارش شده است. پس از آن نیز مسابقه بایسکلرانی بانوان برای عضویت در تیم ملی بایسکرانی کشور نیز از دیگر برنامههایی است که در شرایط کرونایی در این ولایت برگزار شده است.
واسع یوسف، سرمربی تیم ملی بسکتبال بانوان به خبرنامه گفت: “ما قبلا کمپ های تمرینی و اولین کمپ را سال گذشته در شهر قندهار داشتیم، دومین بار به بامیان رفتیم و در آینده شاید به جلال آباد یا دیگر ولایات برویم و تمرینات بسکتبال را برای نوجوانان و جوانان برگزار کنیم.”
پیش از این مسابقات بایسکلرانی بانوان نیز برای دو دور در فاصله ۳۵ کیلومتر و ۵۰ کیلومتر برگزار شده بود که در آن ۴۷ بانو از بامیان و دیگر ولایات شرکت داشتند.
این مسابقه برای گزینش بانوان در تیم ملی بایسکل رانی کشور برگزار شده بود و باید ۱۲ نفر در آن انتخاب میشدند و در اخیر ۶ بانو از ولایت بامیان در این تیم ۱۲ نفری برگزیده شدند.
این مسابقه برای گزینش بانوان در تیم ملی بایسکل رانی کشور برگزار شده بود و باید ۱۲ نفر در آن انتخاب میشدند و در اخیر ۶ بانو از ولایت بامیان در این تیم ۱۲ نفری برگزیده شدند.
این ولایت اکنون نمایندگی نزدیک به ۲۳ رشته مختلف ورزشی را دارد که در آن فعالیت میکنند اما هنوز هم با چالشهایی رو به رو میباشد.
بودجه و امکانات
با این که ساکنین بامیان اکنون در تمام بخش‌‌ها مانند ورزش و تحصیل توجه بیشتری دارند اما هنوز هم تسهیلات زیادی ندارد.
آقای یوسف افزود: “با این که اکنون بامیان شرایط مناسبی دارد اما دلیل دوری از مرکز و مشکلات امنیتی هنوز هم در رشتههای ورزشی مربی و مراکز آموزشی ندارد. همین باعث شده به ورزش آن توجه کمتری صورت بگیرد. اما اکنون ما مکلف هستیم نه تنها در بامیان که در بسیاری از ولایات زمینه آموزش رشته های ورزشی مانند بسکتبال را فراهم نماییم تا نوجوانان و جوانان آن را بیاموزند.”
لطیفه محسنی نیز افزود: “بحث کمبود امکانات و گاهی کمبود بودجه و همچنان کم توجهی به رشتههای ورزشی باعث شده تا این بعد کمتر پیشرفت و رشد داشته باشد.
اکنون اما ما سعی داریم با ایجاد زمینه و معرفی رشتههای ورزشی این بخش را نیز حمایت کنیم و برای ورزشکاران تسهیلات بیشتری را فراهم آوریم.”
او از چالشهای دیگر نظیر راههای مواصلاتی نیز اشاره کرد و گفت که گاهی تجهیزات ورزشی از راههای هوایی امکان پذیر نیست و راههای زمینی نیز با توجه به تهدیدات امنیتی ممکن نیست.
به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران در خصوص داشتن تجهیزات تمرینی به مشکل رو به رو هستند.
اکنون اما چالش مسیر راه تا بامیان نه تنها دغدغهایی برای ورزشکاران است بلکه این چالش فرا روی گردشگران داخلی که از دیگر ولایات میآیند و یا گردشگران خارجی نیز وجود دارد.
واسع یوسف گفت: “این که بسیاری از مسابقات یا برنامههای ورزشی در بامیان برگزار میشود به دلیل وضعیت خوب امنیتی، مردم ساکن آن و سطح فرهنگی و تحصیلی آنان میباشد.”
لطیفه محسنی، معاون والی بامیان نیز یادآور شد که هر چند چالشهایی در این ولایت وجود دارد اما بامیان در تمام فصول جوابگوی نیازمندیهای ورزشی جوانان است.
این ولایت زمینه برگزاری رشتههای ورزشی در تمام فصلها را فراهم آورده است.
در حال حاضر هر سال زمستان، ورزشکاران برای شرکت در مسابقات اسکی، هاکی روی یخ به این ولایت سفر میکنند.
در حال حاضر هر سال زمستان، ورزشکاران برای شرکت در مسابقات اسکی، هاکی روی یخ به این ولایت سفر میکنند.
سال گذشته نیز این ولایت مسابقات جام صلح و دوستی را بین ولایت قندهار، کابل، میدان وردک و دایکندی برگزار کرده بود.
امنیت در مرکز بامیان خود دلیل خوبی برای گردشگران و ورزشکاران است تا به این ولایت سفر کنند.
محمد یکی از کسانی که در عید قربان به این ولایت سفر داشت به خبرنامه گفت: “از دلایل دیگر جذب گردشگران به این ولایت برخورد خوب مردم محل است که همواره در برنامههای فرهنگی و اجتماعی از خود اشتیاق نشان داده و در آن شرکت میکنند.”