صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اختلاف ترامپ و چین به سینما کشیده شد

اختلاف ترامپ و چین  به سینما کشیده شد

دیزنی و هالیوود از سوی دادستان کل آمریکا متهم شدند که در برابر خواستههای چین سر تعظیم فرو آورده و تولیدات خود را به منظور ورود به بازار این کشور سانسور کردهاند!
به نقل از گاردین، «ویلیام بار» دادستان کل ایالات متحده در جدیدترین سخنان خود به شرکت «والت دیزنی» و دیگر استودیوهای هالیوودی حمله کرده و گفته آنها به حزب کمونیست چین «سر تعظیم فرو آوردهاند». اتهامهای «بار» بخشی از یک تلاش ادامهدار دیپلماتیک و روابط عمومی از سوی دولت دونالد ترامپ علیه پکن هستند.  دادستان کل در سخنرانی خود در میشیگان رهبران سازمانی آمریکا مخصوصاً رهبران صنعت فلم را متهم به پیشبرد اهداف هژمونی چین کرد. او گفت دیزنی در ابتدا علیه فشار چین مبنی بر نساختن فلم سال ۱۹۹۷ «کوندون» درباره دالایی لاما و ضمیمه شدن تبت توسط چین مقاومت کرده بود، اما بعد تسلیم شد. بار گفت: «آن لحظه شجاعت دوام زیادی نداشت». چین فلم‌‌های دیزنی را ممنوع کرده بود که باعث شد این شرکت برای ساختن فلم «دالایی لاما» معذرتخواهی کند. در ادامه مدیریت دیزنی با مسئولان چینی لابی کرد تا بتواند یک دیزنیلند در شانگهای بسازد و به مسئولان چینی اجازه دادند نقشی در اداره پارک داشته باشند.
ویلیام بار گفت: اگر دیزنی و دیگر شرکتها به تعظیم مقابل چین ادامه بدهند، هم رقابتپذیری و رفاه خود در آینده و هم نظم لیبرال کلاسیکی که به آنها اجازه رشد داده بود را به خطر میاندازند.
دادستان کل همچنین از استودیوهای هالیوودی انتقاد کرد که در ازای توزیع فلم‌‌هایشان در چین قبول کردهاند فلمنامهها را تغییر بدهند. او به دو مورد اشاره کرد و ادعا داشت که ملیت شخصیتها در فلم‌‌ها تغییر کرده تا پکن راضی باشد. پکن نسبت به این مسئله اعتراض داشت که ویروس زامبیها در فلم «جنگ جهانی زد» از چین نشات میگرفت. همچنین شخصیت مرموز «باستانی» در فلم «دکتر استرنج» در ابتدا قرار بود اهل تبت باشد اما بعد اصالت او به سلتیک تغییر یافت.
دادستان کل در سخنرانی خود شرکتهای تکنولوژی آمریکایی از جمله گوگل، مایکروسافت، یاهو، اپل و سیسکو را هم موردانتقاد قرار داد و گفت آنها «بازیچه اثرگذاری چینی» هستند.