صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بازیگر مشهور نقش های مکمل که بسیار بیشتر از بازیگر نقش اول دستمزد گرفتند

 بازیگر مشهور نقش های مکمل که بسیار بیشتر از بازیگر نقش اول دستمزد گرفتند

در هالیوود، وقتی پای دستمزد و پرداختی یک بازیگر به میان می آید هیچ قانونی وجود ندارد. تا جایی که حداقل دستمزد داده شود، هر بازیگر زن یا مردی سر میز مذاکره خواهند آمد و این بدان معناست که ممکن است دستمزدها بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که انتظار می رود اما طرف دیگر ماجرا نیز ممکن است رخ دهد. همچنین تصمیم گیری در مورد ارزشمندتر بودن یک بازیگر برای یک پروژه سینمایی خاص نیز یک کار بسیار دشوار و پیچیده است .
شاید فکر کنید بازیگری که در پوستر فلم‌ فضای بیشتری اشغال کرده، در قسمت بالاتری از آن قرار گرفته یا نقش اصلی فلم‌ را بازی می کند به بیشترین میزان دستمزد می رسد اما واقعیت این است که چهره یک فلم‌ بودن تضمین کننده دریافت بیشترین دستمزد نیست. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۸ بازیگر نقش مکملی آشنا کنیم که در فلم‌ های بزرگ، علیرغم حضور کوتاه تر در فلم‌ دستمزد بسیار بیشتری نسبت به بازیگر نقش اول گرفته اند .
۸ -رابین ویلیامز در «ویل هانتینگ خوب »
اگر قبل از انتشار فلم‌ «ویل هانتینگ خوب » (Good Will Hunting) مت دیمون یک بازیگر کمتر شناخته شده بود، بعد از آن بود که به یک سوپراستار تبدیل شد. این فلم‌ که دیمون در کنار بن افلک نویسندگی سناریو آن را بر عهده داشت برنده دو جایزه اسکار شده و با بودجه ای ۱۰ میلیون دالر‌ی بیش از ۲۰۰ میلیون دالر‌ فروش داشت، موفقیت بزرگی که بازیگر جوان ما را به مسیر موفقیت در هالیوود سوق داد که هنوز هم ادامه دارد. در اواخر دهه ۱۹۹۰، اما رابین ویلیامز به وضوح بازیگر بسیار شناخته شده تر و بزرگ تری از دیمون بود. به همین دلیل علیرغم اینکه وی در نقش فرعی فلم‌ بازی می کرد اما دستمزدی بسیار بیشتر از دیمون نقش اولی دریافت کرد .
مت دیمون در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۸ فاش کرد که وی سناریو فلم‌ «ویل هانتینگ خوب» را به قیمت ۶۰۰,۰۰۰ دالر‌ فروخته که بین او و افلک تقسیم شده و برای بازی در فلم‌ نیز ۳۵۰,۰۰۰ دالر‌ دستمزد گرفته است که باعث می شود عایدی وی از ساخت این فلم‌ در کل به ۶۵۰,۰۰۰ دالر‌ برسد. در طرف دیگر، رابین ویلیامز قراردادی با تهیه کنندگان بسته بود که اگر چه دستمزد نسبتاً کمی برای وی در پی داشت اما بخش قابل توجهی از فروش فلم‌ را به او تخصیص می داد. وی در آن زمان ۵ میلیون دالر‌ دستمزد طلب کرده بود که اگر چه نیمی از بودجه فلم‌ بود اما در مقابل قدرت ستارگی ویلیامز بسیار اندک بوده و وی برای هر فلم‌ دستکم سه برابر این مبلغ در آن دوران دستمزد می گرفت. فروش بالای «ویل هانتینگ خوب» اما باعث شد که درآمد ویلیامز از این فلم‌ بسیار بیشتر از ۵ میلیون دالر‌ باشد. حتی اگر تنها دستمزد اولیه را حساب کنیم، ویلیامز حدود ۸ برابر مت دیمون در این فلم‌ دستمزد گرفته بود .
می خواهیم شما را با ۸ بازیگر نقش مکملی آشنا کنیم که در فلم‌ های بزرگ، علیرغم حضور کوتاه تر در فلم‌ دستمزد بسیار بیشتری نسبت به بازیگر نقش اول گرفته اند .
۷ - مارلون براندو در «سوپرمن: فلم‌ »
مقدار دستمزدی که مارلون براندو برای کمتر از ۲۰ دقیقه بازی در فلم‌ «سوپرمن: فلم‌ » (Superman: The Movie)  گرفته بود با معیارهای سال ۲۰۲۰ نیز قابل توجه است چه برسد به اینکه وی این دستمزد را در سال ۱۹۷۸ دریافت کرده بود. این بازیگر افسانه ای برای بازی در فلم‌ مذکور در نقش مکمل جور-اِل ۳٫۷ میلیون دالر‌ نقد و ۱۱٫۷۵ درصد نیز از دیگر عواید فلم‌ به عنوان دستمزد دریافت کرده بود. همچنین باید بدانید که وی تنها ۱۳ روز روی این پروژه کار کرد که نشان می دهد وی برای چنین مدت کوتاهی کار کردن دستمزد بسیار هنگفتی دریافت کرده است .
در مقابل، کریستوفر ریوو که نقش اول فلم‌ را بازی می کرد تنها ۲۵۰,۰۰۰ دالر‌ برای این فلم‌ دستمزد دریافت کرد اما با توجه به این که «سوپرمن: فلم‌» تنها دومین فلم‌ سینمایی بزرگ او به شمار می آمد، به نظر می رسید که ریوو از این دستمزد اندک نیز چندان ناخشنود نبوده است. براندو بعدها برای دنباله فلم‌ همین مقدار دستمزد را درخواست کرده بود اما تهیه کنندگان این بار زیر بار نرفتند. در مقابل نیز براندو نگذاشت در فلم‌ بعدی از صحنه هایی که وی بازی کرده بود استفاده کنند .
می خواهیم شما را با ۸ بازیگر نقش مکملی آشنا کنیم که در فلم‌ های بزرگ، علیرغم حضور کوتاه تر در فلم‌ دستمزد بسیار بیشتری نسبت به بازیگر نقش اول گرفته اند .
۶ - آرنولد شوارتزنگر در «بتمن و رابین »
سخت است تصور کرد که بازیگری  برای بازی بسیار ضعیف و ناخوشایندی میلیون ها دالر‌ دستمزد دریافت کند اما این دقیقاً همان اتفاقی بود که در مورد آرنولد شوارتزنگر و نقش مستر فریز در فلم‌ «بتمن و رابین » (Batman & Robin) اتفاق افتاد. در سراسر دهه ۹۰، شوارتزنگر یکی از موفق ترین ستارگان هالیوود بود که حضورش در هر فلم‌ی به معنای موفقیت تجاری آن فلم‌ بود و رویارویی او با بتمن می توانست یک موفقیت بزرگ باشد. به دلیل قدرت ستارگی اش، شوارتزنگر برای بازی در نقش منفی این فلم‌ ۲۵ میلیون دالر‌ دستمزد گرفت، یعنی حدود یک میلیون دالر‌ به ازای هر روز کار. این در حالی است که جرج کلونی که نقش اول فلم‌ را بازی می کرد در بخش مالی ماجرا چندان خوش شانس نبود .
تهیه کننده فلم‌ از کلونی به عنوان یک بار بزرگ برای فلم‌ یاد کرده و اگر چه دستمزد دقیق او برای «بتمن و رابین» اعلام نشده اما کلونی جزئیاتی را در این مورد فاش کرده است. وی در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۹ گفته بود که دستمزد شوارتزنگر برای این فلم‌ ۲۰ برابر دستمزد وی بوده و بدین ترتیب با توجه به دستمزد ۲۵ میلیون دالر‌ی شوارتزنگر می توان نتیجه گرفته که دستمزد کلونی حدود ۱٫۲۵ میلیون دالر‌ بوده است .
۵ - ایمی آدامز در «مرد پولادین »
یکی دیگر از فلم‌ های ابرقهرمانی مربوط به سوپرمن در این فهرست، فلم‌ «مرد پولادین »  (Man Of Steel)  است که در سال ۲۰۱۳ ساخته شده و در آن نیز بار دیگر شخصیت اصلی نسبت به شخصیت فرعی فلم‌ دستمزد بسیار کمتری دریافت کرد. در سال های پس از انتشار این فلم‌، گفته می شد که هنری کاویل برای بازی در نقش سوپرمن در این فلم‌ دستمزد هنگفت ۱۴ میلیون دالر‌ی دریافت کرده است اما بعدها مشخص شد که چنین دستمزد بالایی صحت نداشته است. ظاهراً کاویل یک دستمزد ۶ رقمی و در حوالی ۳۰۰,۰۰۰ دالر‌ برای این نقش دریافت کرده که دستمزدی معمول برای بازیگری است که به تازگی نقش یک شخصیت اصلی در یک فرانچایز بلاک باستر را بر عهده می گیرد .
اما ایمی آدامز که در آن دوران نام و شهرتی بسیار بزرگ تر از کاویل داشته و چندین نامزدی اسکار را در کارنامه داشت برای حضور کوتاه تر در «مرد پولادین» دستمزد بسیار بیشتری دریافت کرد. گفته می شود که وی دستمزدی ۷ رقمی دریافت کرده هر چند عدد دقیق آن مشخص نیست. اگر چه آدامز در این فلم‌ میلیون ها دالر‌ دستمزد گرفته بود اما کاویل نیز در دنباله های این فلم‌ توانست میلیون ها دالر‌ دستمزد دریافت کرد. وی برای بازی در سریال «ویچر » (The Witcher) از ساخته های موفق سرویس نتفلیکس نیز دستمزدی چند میلیون دالر‌ی گرفته است .
۴ - سیگورنی ویور در «آواتار »
با فروش نزدیک به ۲٫۷ میلیارد دالر‌ و جایگاه دومین فلم‌ پرفروش تاریخ سینما، فلم‌ «آواتار » (Avatar) سال ها پرفروش ترین فلم‌ تاریخ به شمار می آمد و همین تابستان گذشته بود که این جایگاه را به «انتقام جویان: پایان بازی » (Avengers: Endgame) واگذار کرد. با این وجود، در کمال ناباوری، هیچ کدام از بازیگران این فلم‌ دستمزدها چند میلیون دالر‌ی دریافت نکردند. حتی سیگورنی ویور افسانه ای که بیشترین دستمزد را در میان بازیگران این فلم‌ گرفت نیز دستمزد زیادی طلب نکرده و بسیار کمتر از ۱۱ میلیون دالر‌ی که برای فلم‌ «رستاخیز بیگانه » (Alien Resurrection) در سال ۱۹۹۷ دریافت کرده بود به وی پرداخت شد .
در همین حال، زوی سالدانا و سم ورتینگتون (بازیگر نقش اول فلم‌) حتی دستمزدهایی کمتر از ویور دریافت کردند، هر چند از درآمدهای دیگر فلم‌ بی نصیب نبودند. علاوه بر این گفته می شود که چندین دنباله و اسپین آف از دنیای «آواتار» در راه است که همین موضوع می تواند درآمد قابل توجه بازیگرانی که در قسمت اصلی فلم‌ حضور داشته اند را در سال های آینده تضمین نماید .
۳ - رابرت داونی جونیور در «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه »
رابرت داونی جونیور برای حضور کوتاهش در فلم‌ «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه » (Spider-Man: Homecoming)  یکی از بی سابقه ترین دستمزدهای تاریخ هالیوود را دریافت کرد. وی برای بازی در این فلم‌ ۱۰ میلیون دالر‌ دستمزد گرفت و این در حالی است که مدت حضور او در داستان تنها ۱۰ دقیقه بود، یعنی یک میلیون دالر‌ برای هر دقیقه بازی. بعد از اینکه فرانچایز «مرد عنکبوتی» دیگر آن جذابیت سابق را نداشته و علاقمندانش را از دست داده بود، استفاده از مرد آهنی در این فلم‌ می توانست نشانگر چیزی جدید باشد که کیفیت دنیای سینمایی مارول را نیز در خود دارد .
بدین ترتیب حضور کوتاه مدت جونیور در فلم‌ یک حرکت هوشمندانه بود که علیرغم دستمزد بسیار بالایش، نقش مهمی در موفقیت «بازگشت به خانه»در باکس آفیس داشت. با این وجود، شکاف دستمزدی بین جونیور و تام هالند که نقش اصلی فلم‌ را بازی می کرد بسیار تعجب برانگیز است. ظاهراً هالند تنها ۵۰۰,۰۰۰ دالر‌ برای بازی در «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» دستمزد دریافت کرده بود که تنها ۵ درصد دستمزد جونیور است .
۲ -ترنس هاوارد در «مرد آهنی »
بله درست است، گهی پشت به زین گهی زین به پشت! رابرت داونی جونیور که در مورد قبلی ۲۰ برابر بازیگر نقش اول فلم‌ خود دستمزد دریافت کرده بود، سال ها قبل از آن، در اولین فلم‌ از فرانچایز «مرد آهنی » (Iron Man) دستمزدی بسیار کمتر از ترنس هاوارد (که در فلم‌ نقش رودی را بازی می کرد) دستمزد گرفت. شاید امروزه خنده دار باشد که یکی از همبازی های جونیور در فلم‌ی بیش از او دستمزد بگیرد اما در سال ۲۰۰۸، جونیور بیشتر به خاطر سوء مصرف مواد مخدر، دستگیری و ترک کردن هایش مشهور بود تا قدرت ستارگی اش. بدین ترتیب وی که هنوز قدرت ستارگی این روزهایش را نداشت برای بازی در «مرد آهنی» تنها ۵۰۰٫۰۰۰  دالر‌ دستمزد گرفت .
اگر چه این عدد نیز دستمزد قابل توجهی است اما نمی توان آن را با دستمزدهایش از دنباله های همین فرانچایز مقایسه کرد. در مقابل هاوارد که اولین بازیگری بود که برای این فلم‌ قرارداد بست دستمزد بسیار بالایی دریافت کرده و پس از ورود جف بریجز، گوینث پالترو و رابرت داونی جونیور دیگر برای مذاکره مجدد با وی بسیار دیر شده بود. اگر چه رقم دقیق قرارداد هاوارد فاش نشده اما گفته می شود که این عدد در حدود ۴٫۵ میلیون دالر‌ بوده است که نزدیک به ۱۰ برابر دستمزدی است که به جونیور پرداخت شد .
۱ -مارک همیل برای «جنگ ستارگان: نیرو بر می خیزد »
اگر چه مارک همیل بازیگر بسیار مشهورتری بوده و نقش شخصیت بسیار شناخته شده تری را بازی می کرد اما تنها برای یک دقیقه بازی در «جنگ ستارگان: نیرو بر می خیزد » (Star Wars: The Force Awakens)  دستمزدی بسیار بیشتر از دیزی رایدلی، بازیگر نقش اول فلم‌، دریافت کرد. این فلم‌ بازگشت بزرگ شخصیت های بزرگی مانند هان سولو، ژنرال لیا و ربات های دوست داشتنی بود و به دلیل هیجانی که حول این پروژه وجود داشت، بازیگرانی که این نقش ها را بازی می کردند میلیون ها دالر‌ دستمزد دریافت کردند که بسیار بیشتر از دستمزد بازیگر اصلی فلم‌، رایدلی، بود .

رایدلی برای این فلم‌ بین ۱۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ دالر‌ دستمزد دریافت کرده اما هریسون فورد ۲۰ میلیون دالر‌ و کری فیشر نیز دستمزدی میلیون دالر‌ی برای بازی در این فلم‌ گرفتند. اما عجیب ترین رقم دریافتی در این فلم‌ مربوط به مارک همیل است که همانند فیشر دستمزدی میلیون دالر‌ی دریافت کرد اما تنها یک دقیقه در فلم‌ حضور داشت بدون اینکه حتی دیالوگی به زبان بیاورد.