صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۷ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جوانشیـر حیـدری, رئیس اتحادیه سینماگران افغانستان درگذشت

جوانشیـر حیـدری, رئیس اتحادیه سینماگران افغانستان درگذشت

جوانشیر حیدری، رئیس اتحادیه سینماگران افغانستان و یکی از پیش کسوتان سینمای این کشور صبح امروز، سهشنبه( اول دلو) به دلیل بیماری قلبی درگذشت.
حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که جوانشیرحیدری در کنار ریاست اتحادیه سینماگران افغانستان، عضویت شورای رهبری انجمن بینالمللی (پیوند) در تاجکستان و عضویت انجمن دوستی افغانستان - چین را هم داشت.
ریاست جمهوری افغانستان نیز در واکنش به مرگ آقای حیدری نوشته که او به عنوان نویسنده، بازیگر و فلم ساز در سینما و تئاتر افغانستان، تلاشهای زیادی را در زمینهای رشد فرهنگ و سینمای افغانستان انجام دادهاست. این نهاد مرگ او را ضایعه بزرگ برای جامعه فرهنگی و سینمایی افغانستان دانسته است.
آقای حیدری در سال ۱۹۵۲در چنداول کابل متولد شد. به گفته لطیف احمدی، رئیس پیشین افغان فلم او از جوانشیران چنداول کابل بود، در آنجا بدنیا آمد و تا آخر عمر در چنداول زندگی کرد.
این هنرمند افغانستان در لیسه عالی حبیبیه کابل درس خواند و بعد کارشناسی خود را در رشته زمین شناسی از دانشگاه کابل گرفت.
براساس گزارشها آقای حیدری از کلاس هفتم مکتب علاقمند بازیگری بود، نمایشنامه مینوشت و در دوره دانشگاه یکی از اعضای فعال کمیته فرهنگی دانشگاه کابل بود. در بسیاری از نمایشنامهها نیز نقش اول را اجرا میکرد.
لطیف احمدی میگوید که آقای حیدری زمانی که دانشجو بود، اولین فلمی را که تهیه کنندگیاش را به عهده گرفت، فلم «مجمسهها میخندد» بود.
به گفته او بعد از این آقای حیدری وارد سینما شد، فلم‌‌نامه مینوشت، بازیگری میکرد و تهیه کننده بود.
آقای احمدی میگوید که یکی از فلم‌‌های قشنگ آقای حیدری فلم «بابا» بود که در زمان حکومت دکتر نجیب الله ساخته شد.
این سینماگر افغانستان سالها در تلویزیون ملی افغانستان نیز کار کرد.
او در دودهه گذشته ریاست اتحادیه سینماگران افغانستان را به عهده داشت. آقای احمدی میگوید با توجه به اینکه دولت یک «حبه و دینار» به این اتحادیه کمک نکرد، ولی او توانست این اتحادیه را سرپا نگهدارد.
آقای احمدی میگوید که او از فقر سینماگران و عدم حمایت دولت از سینما شکایت داشت.
رئیس پیشین افغان فلم درگذشت آقای حیدری را برای سینمای افغانستان یک ضایعه میداند و گفت که حضور ۴۵ ساله او در عرصه سینما غنیمت بزرگ بود. همایون پائیز از دیگر سینماگران افغانستان درباره آقای حیدری در صفحه فیسبوک خود نوشته که او در ساختن سینمای افغانستان، بالاخص در دهه شصت هجری، نقش ارزنده و بزرگی دارد. تاریخ سینمای افغانستان، تلاشهای ایشان را در پا گرفتن سینمای کشور فراموش نخواهد کرد.
جوانشیرحیدری شمار زیادی از فلم‌‌های تلویزیونی را کارگردانی و در فلم‌‌های «دهکدهها بیدار میشوند، گناه، صبور سرباز، حادثه، الماس سیاه، رویا و سربند» نقش بازی کرده است.
او کارگردانی فلم‌‌های «بابا، کجراه، و الماس شرق(درباره احمد ظاهر)» را در کارنامه دارد. آقای حیدری سیزده سال مهاجر بود، بعد از برگشت به وطن فلم «جادوگر سبز» نوشته جلال نورانی، فلم « آخرین شب» و» آخرین شعر» را تهیه و کارگردانی کرد. به گفته دوستانش او در آخر عمر تنها در کابل زندگی میکرد. فرزندان و خانوادهاش در خارج از افغانستان بودند.