صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«جرمی آیرونز» رئیس داوران جشنواره برلین ۲۰۲۰ شد

«جرمی آیرونز» رئیس داوران جشنواره برلین ۲۰۲۰ شد

«جرمی آیرونز» بازیگر برنده اسکار انگلیسی و تحسین شده سینما و تئاتر به عنوان رئیس هیات داوران بخش رقابتی هفتادمین جشنواره فیلم برلین معرفی شد.
«کارلو چاتریان» مدیر جدید جشنواره فیلم برلین ضمن معرفی «جرمی آیرونز» برای حضور در راس هیات داوران رقابتی برلیناله ۲۰۲۰ درباره او گفت: «جرمی آیرونز با سبک متمایز خود نقشهای فوق العادهای بازی کرده است که در طول سفرم در سینما همواره با من همراه بوده و من را از پیچیدگیهای انسانها آگاه کرده است. استعداد او و انتخاب هایش به عنوان یک هنرمند و شهروند موجب شده که با افتخار، حضور او را به عنوان رئیس هیات داوران بخش رقابتی هفتادمین جشنواره برلین خوش آمد بگویم.
«جرمی آیرونز» نیز در واکنش به این انتخاب اظهار کرد: لذت فوق العاده و افتخار بزرگی است که نقش ریاست داوران برلین را ایفا خواهم کرد، جشنوارهای که همواره آن را تحسین میکردم و از حضور در آن لذت میبردم. حضور در برلین نه تنها دوباره یادآور شهر فوق العاده برلین است بلکه فرصتی مناسب برای دیدن آثار انتخاب شده برای جشنواره و صحبت درباره آنها با دیگر اعظای هیات داوران است.
«آیرونز» به عنوان یکی از برجستهترین بازیگران سینما و تئاتر در عرصه بین الملل، در تعداد زیادی از آثار تلویزیونی و سینمایی بازی کرده و سابقه همکاری با کارگردان بزرگی چون «دیوید لینچ» (امپراطوری درون)، «ریدلی اسکات» (قلمرو بهشت)، «فولکر اشلوندروف» (قوی عاشق)، «لوئی ماله» (آسیب)، «برناردو برتولوچی» (زیبایی ربوده شده) و ... را در کارنامه دارد.
او که بیشتر برای فعالیت درخشان در عرضه تئاتر وِست اند انگلیس شناخته شده است، در اولین حضورش در تئاتر برادوی آمریکا در نمایش «یک چیز واقعی» در سال ۱۹۸۴ به کارگردانی «تام استوپارد» به روی صحنه رفت و توانست جایزه تونی بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند.
«آیرونز» در اولین حضور مهم سینمایی خود نیز در فیلم «زن ستوان فرانسوی» (۱۹۸۱) به کارگردانی «کارل رایز» و در کنار «مریل استریپ» مقابل دوربین رفت و برای این نقش نامزد جایزه بفتا شد و پس از بازی در چند نقش از جمله فیلم «شباهت کامل» ساخته «دیوید کراننبرگ»، سرانجام در سال ۱۹۹۰ با ایفای نقش «کلاوس فون بولو» در فیلم «برگشتخوردن بخت» ساخته «باربت شرودر» جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خود اختصاص داد.
«جرمی آیرونز» هم اکنون مشغول بازی در سریال «نگهبان» محصول شبکه «HBO » است.
هفتادمین جشنواره فیلم برلین از تاریخ ۲۰ فبروری تا اول مارچ (۱ تا۱۱ حوت) برگزار میشود و امسال «هلن میرن» دیگر بازیگر برنده اسکار انگلیسی با دریافت خرس طلای افتخاری جشنواره مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.