صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قادر فرخ؛ زندگی در کابل و مردن در غربت

قادر فرخ؛  زندگی در کابل و مردن در غربت

قادر فرخ هنرپیشه و کارگردان معروف کشور به عمر 73 سالگی به علت داشتن بیماری قلبی دراز مدت در شفاخانهای در کشور ترکیه جان باخت.
آقای فرخ از مدتی به این سو با بیماری قلبی دست به گریبان بود و یکشنبه شب، 15 جدی از دنیا رفت. او در سال 1947 در منطقه علی مردان ناحیه اول شهر کابل به دنیا آمده بود.
قادر فرخ برعلاوه شهرت شخصی که در بخش تیاتر و سینمای افغانستان کسب کرده بود، رئیس تیاتر ملی افغانستان و استاد دانشگاه در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل بود.
فرخ در خانوادهای اهل هنر به دنیا آمده و بزرگ شده بود. او فرزند استاد محمود فرخ افندی بود. فرخ پدر، نقاش، موسیقیدان، رهبر آرکستر جاز و مهمتر از همه بنیانگذار نوتیشن موسیقی در افغانستان بود.
قادر فرخ در حدود نیم قرن به این طرف در نقشهای مختلف سینمایی و تیاتر بازی کرده است. او در فلم سینمایی محصول هالیوود به نام «باد بادک باز» نیز نقش بازی کرده است. فیلم سینمایی باد بادک باز بر اساس رمان پرفروش خالد حسینی از نویسندگان معروف افغا- آمریکایی ساخته شده است.
رمان باد بادک باز نخستین اثر خالد حسینی و به زبان انگلیسی است. این اثر نخستین رمان یک نویسنده افغانستانی به زبان انگلیسی محسوب میشود که فیلم باد بادک باز در سال 2007 بر اساس این کتاب ساخته شده است.
فرخ در لیسه نادریه شهر کابل درس خوانده بود و رشته تیاتر را در سلسه برنامههای آموزشی هنر دراماتیک وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان آموخته بود.
ارگ ریاست جمهوری افغانستان در پیوند به درگذشت آقای فرخ، برای جامعه فرهنگی و هنری و همچنان خانواده او، پیام تسلیت و همدردی داده است.
در این اعلامیه از زبان رییس جمهور افغانستان نقل شده که «روان شاد قادر فرخ سالهای زیادی از عمر خویش را به عنوان بازیگر و نویسنده در تیاتر سینما و رادیو تلویزیون سپری کرد که خدمات شایان او در اصلاح جامعه و رشد فرهنگ کشور ستودنی است.»
به نقل از خبرنامه، رئیس جمهور ضمن ستایش از کارنامه فرهنگی و هنری قادر فرخ، مرگ او را ضایعه بزرگ برای افغانستان خوانده است و به خانواده آقای فرخ و جامعه فرهنگی تسلیت گفته است.
صحرا کریمی رئیس افغان فیلم در پیامی تویتری سال جاری را سال از دست دادن هنرمندان کشور گفته است.
او نوشته است که «سال جاری سال از دست دادن هنرمندان بسیاری است.
اسدالله تاجزی، آصف جلالی، کاظم فرنود و امروز متاسفانه با خبر شدیم که هنرپیشه پیش کسوت سینما و تیاتر افغانستان، آقای قادر فرخ دار فانی را وداع گفتند». صحرا کریمی مرگ آقای فرخ را به تسلیت گفته است.
قابل یادآوری است که چند روز قبل در یازدهم جدی آصف جلالی طنز پرداز معروف افغانستان به دلیل سکته قلبی درگذشت. همچنین متین اندخویی از شاعران و پژوهشگران افغانستان در سیزدهم جدی هفته گذشته از دنیا رفت.
قادر فرخ سومین چهره معروف هنری و فرهنگی افغانستان است که در مدت کمتر از یک هفته از دنیا رفته است.
بستگان آقای فرخ گفته اند که او از دیر زمانی به این سو با بیماری قلبی درگیر بوده و یک شنبه شب در ترکیه جان باخته است.
قادر فرخ برعلاوه تیاتر و سینما در بخش رادیو و تلویزیون نیز فعال بود. او همچنین در یک برنامه آموزشی به نام «خانه نو وزندگی نو» که از سوی رادیوی بیبیسی فارسی منتشر میشد، نقش بازی کرده است.
نمایشنامه خانه نو و زندگی نو از سال 1373 به حمایت مالی چندین نهاد بین المللی به دو زبان فارسی و پشتو از سوی بی بی سی فارسی در کابله تهیه و از لندن پخش میشود.
قادر فرخ از دوران نوجوانی به تیاتر و سینما علاقمندی داشته و در نقشهای مختلف بازی کرده است.
او تا اکنون در بیش از 30 فیلم هنری از جمله «دختری با پیراهن سفید»، «دهکدهها بیدار میشود» و «نیلوفر در باران» نقش بازی کرده و بیشتر از نمایشنامههایش را خودش نوشته است.
فرخ همینطور در شماری زیادی از نمایشنامههای تیاتری چون سالگرد، حماسه مادر، پارلمان، کارگردان، خاطرات یک مجاهد نیز نقش بازی کرده است.