صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واینستین می‌خواهد با پرداخت میلیون‌ها دلار خود را نجات دهد

واینستین می‌خواهد با پرداخت  میلیون‌ها دلار خود را نجات دهد

هاروی واینستین تهیهکننده پیشین سینما و شرکت فلم متعلق به او بر سر پرداخت ۲۵ میلیون دالر خسارت به مدعیان قربانی آزار جنسی از سوی واینستین، به توافق رسیدهاند. واینستین ۶۷ ساله متهم به آزار و تجاوز جنسی است.
بر پایه گزارشهایی که در رسانهها منتشر شدهاند، مبلغ ۲۵ میلیون دالر قرار است میان بیش از ۳۰ بازیگر زن و کارمندان پیشین این تهیه کننده سابق سینما تقسیم شود که علیه او دست به اقدام قانونی زدهاند.
آزار جنسی و تجاوز، اتهاماتی هستند که زنان به واینستین وارد کردهاند. از نامهای آشنایی که در میان شاکیان واینستین به چشم میخورند، میتوان به آنجلینا جولی، سلما هایک و گوئینت پالترو اشاره کرد.
به گفته آرون فیلر، کسی که وکالت پاز دلاورتا را بر عهده دارد، این توافق اما هنوز باید به امضای تمامی طرفهای درگیر در این پرونده برسد و از سوی یک دادگاه تأیید شود. فیلر میگوید، پیشبینی میکند، موکلش با این توافق موافقت کند. دلاورتا واینستین را متهم میکند که در سال ۲۰۱۰ به او تجاوز کرده است.
بر پایه گزارش وبسایت آمریکایی «تی ام زد» که خبرهای مربوط به چهرهها را هم پوشش میدهد، در چارچوب این توافق، واینستین مجبور به پذیرش هیچگونه «تقصیری» نخواهد بود.
آنجلینا جولی یکی از شاکیان هاروی واینستین است
این تهیهکننده پیشین که اکنون ۶۷ سال سن دارد، مدعی است که تمامی روابط و تماسهای جنسیاش با توافق طرف مقابل صورت گرفته است. در ادامه گزارش «تی ام زد» آمده است که واینستین نباید این خسارت را از داراییهای خود بپردازد، بلکه بیمهگذاران استودیوی پیشین فلم او که ورشکسته شده، باید پرداخت این مبلغ را به عهده بگیرند.
«سیستم خراب»
این توافق با انتقاد بخشی از زنانی که خود را به عنوان قربانی واینستین میدانند و وکلای آنها روبرو شده است. یکی از وکلا که وکالت دو شاکی این پرونده را به عهده دارد، میگوید: «ما این تصور را که این بهترین توافقی بود که میتوانست به نام قربانیان (به نفع آنان) حاصل شود، رد میکنیم.»
کمپین «تایمز آپ» که برای مبارزه با خشونت و آزار جنسی در پی اتهامهای مطرح شده علیه واینستین، با حمایت چهرههای سرشناس هالیوودی، شکل گرفته بود هم از این توافق به عنوان توافقی «خیلی محدود»، انتقاد کرده است. به نوشته «تایمز آپ»، اگر این بهترین راهحل برای قربانیان بوده باشد، باید گفت که «این سیستم فاسد است».
با وجود پرداخت غرامت همچنان بررسی حقوقی پرونده ادامه خواهد یافت و دادرسی در ماه ژانویه در نیویورک آغاز خواهد شد. در این جلسات به مواردی پرداخته میشود که شامل این توافق نبودهاند.
واینستین در حال حاضر آزاد است اما وثیقه او از یک میلیون دالر به پنج میلیون افزایش یافته است. دادستان کل علت افزایش وثیقه را «خطر فرار» عنوان کرده است. بنا به گفته دادستان احتمال دارد که واینستین پیش از آغاز محاکمه از کشور فرار کند. این تهیه کننده سینما را حکم حبس ابد تهدید میکند.