صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جشنواره فلم‌ «مراکش» شروع به کار کرد

جشنواره فلم‌ «مراکش» شروع به کار کرد

تیلدا سوینتون و نائومی واتس از چهرههای سینمایی بودند که دیشب در مراسم افتتاحیه جشنواره فلم «مراکش» روی فرش قرمز رفتند.
به نقل از روایتی، جشنواره فلم مراکش (جمعه) کارش را با حضور شماری از چهرههای مشهور روی فرش قرمز و نیز سخنان تاثیرگذار تیلدا سوینتون رییس هیات داوران امسال، شروع کرد. این جشنواره که از سال ۲۰۰۱ شروع به کار کرده، جایگاهی استراتژیک در پیوند فرهنگهای مختلف و همراه کردن استعدادهای فلمسازی از چهار گوشه جهان دارد و هر سال فلم‌‌های پرفروش هالیوودی تا فلم‌‌های هنری احساس برانگیز را در کنار هم به نمایش درمیآورد. امسال ۱۴ فلم در بخش رقابتی حضور دارند. پیش از این که سوینتون به عنوان رییس هیات داوران روی صحنه برود کلیپی از نقشآفرینیهای متنوع او در فلم‌‌های مختلف از «برف روب» تا «هتل بزرگ بوداپست» به نمایش درآمد.
این بازیگر سرشناس که نخستین بار بود در این جشنواره حضور مییافت، این حضور را مایه مباهات خود خواند و گفت این جشنواره چهرههای مختلف را از گوشه و کنار جهان زیر آسمان آفریقا گرد میآورد. وی یادآوری کرد که در بخشی از اسکاتلند بزرگ شد که سینما در آن جایگاهی نداشت و اولین بار سال ۱۹۸۵ در یک جشنواره سینمایی (برلیناله) حضور یافت تا با اولین فلمش «کارواجاو» همراه باشد. وی گفت این تجربهای بود که همه زندگیام را تغییر داد. من چشمهایم، ذهنم و قلبم را به دنیایی جدید باز کردم و هرگز این کار را متوقف نکردم.
وی با تجلیل از سینمای مراکش از اعضای داوران خواست تا روی صحنه به وی ملحق شوند و به معرفی آنها پرداخت. گروه داوران جشنواره فلم مراکش ۲۰۱۹ شامل دیوید میچود، آندرآ آرنولد، چیارا ماسترویانی، ربکا زلوتوفسکی، میکاییل پرسبرانت، کلبر مندونکا فیلهو، عتیق رحیمی و علی الصافی است.
این جشنواره به صورت رسمی با حضور نائومی واتس بازیگر استرالیایی که به عنوان بخشی از سینمای استرالیا و در سالی که سینمای این کشور در جشنواره در مرکز توجه است، آغاز به کار کرد.
هجدهمین دوره جشنواره فلم مراکش با نمایش فلم افتتاحیه امسال یعنی «چاقوکشی» ساخته ریان جانسون آغاز شد. دنیل کریگ، کریس ایوانز، آنا د آرماس، جیمی لی کرتیس، تونی کولت، دان جانسون، مایکل شنون، کیت استنفیلد، کاترین لانگفورد، جیدن مارتل و کریستوفر پلامر ستارگان فلم هستند.
برتران تاورنیه فلمساز کهنهکار فرانسوی، مونا فتو بازیگر مراکشی و پریانکا چوپرا بازیگر سرشناس بالیوود از جمله چهرههایی هستند که علاوه بر رابرت ردفورد، در هجدهمین دوره این جشنواره تجلیل میشوند. این جشنواره از ۲۹ نوامبر تا ۷ دسامبر (۸ تا ۱۶ قوس) ادامه خواهد داشت.