صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تغییر مقررات آکادمی اسکار برای انتخاب بهترین فلم‌ بین‌المللی

تغییر مقررات آکادمی اسکار برای انتخاب بهترین فلم‌ بین‌المللی

آکادمی اسکار تغییراتی برای انتخاب بهترین فلم بینالمللی وضع کرده است که امسال اجرایی می شود.
آکادمی اسکار برای انتخاب یکی از پیچیدهترین بخشهای خود یعنی انتخاب بهترین فلم بلند بینالمللی ۲۰۲۰ که تا سال پیش به عنوان بخش خارجی زبان شناخته میشد، تغییراتی وضع کرده است.
دیروز اطلاعیهای برای اعضای شاخههای مختلف اسکار ارسال شد تا به آنها اطلاع داده شود که چه تغییراتی در روند رای دادن به فلم‌‌های راهیافته به فهرست نهایی ایجاد شده است.
مرحله اول رایدادن شامل یک دور مقدماتی است که کمیته انتخاب فلم‌‌های بلند بینالمللی، ۹۳ فلم داوطلب حاضر در رقابت اسکار امسال را برای بررسی ارائه میکند. از آنجا یک فهرست کوتاه شامل ۱۰ فلم انتخاب میشود. این رقم تا پیش از این شامل نام ۹ فلم بود و در آوریل امسال هیات رییسه اسکار تصویب کرد که به ۱۰ فلم افزایش یابد. در مرحله بعد این فهرست به ۵ فلم تبدیل میشود.
تغییرات جدید اکنون حاکی از آن است که همه اعضای آکادمی که ۱۰ فلم حاضر در فهرست کوتاه را دیدهاند میتوانند از این میان نامزدهای مرحله بعد را انتخاب کنند.
علاوه بر این آکادمی بیشتر در راستای استفاده بر یک سیستم آنلاین برای رایدهندگان حرکت کرده است و اعضایی که این ۱۰ فلم را به صورت آنلاین دیدهاند میتوانند برای مرحله دوم هم رای دهند. این در حالی بود که قبلا لازم بود تا رایدهندگان فلم‌‌ها را در سینما ببینند.
مرحله اول رای دادن از نظر فنی فقط شامل ۷ فلم در فهرست کوتاه میشود و کمیته اجرایی اسکار که متشکل از ۳۰ عضو است، این حق را دارد که ۳ فلم مورد توجه خود را به این فهرست اضافه کند. این ۳ فلم معمولا شامل فلم‌‌های متفاوت و گزینههای جسورانه یا غیرمعمول میشود.
قبلا برای رسیدن به مرحله بعد، چهار کمیته ویژه در نیویورک، لسآنجلس، لندن و سان فرانسیسکو، فلم‌‌های فهرست کوتاه را میدیدند و پنج نامزد نهایی را انتخاب میکردند.
آکادمی به تازگی اعلام کرد فلم‌‌ها را به صورت آنلاین در دسترس میگذارد.
رایدهندگان اکنون قادر خواهند بود مستندها، انیمیشنها و فلم‌‌های کوتاه را نیز روی سایت آکادمی تماشا کنند. فلم‌‌های بلند داستانی نیز در «اپ اتاق نمایش» آکادمی در دسترس هستند.
یکی از افراد داخلی آکادمی گفت که این تغییرات به انتخاب بهترین فلم‌‌های بلند در سطح بینالمللی کمک میکند و وی به شخصه برآورد میکند که ۲۰ درصد افراد رای دهنده در این شاخه خارج از آمریکا باشند.
اسامی نامزدهای نهایی این بخش ۱۳ جولای ۲۰۲۰ (۲۳ جدی) همراه نامزدهای دیگر بخشهای جوایز اسکار اعلام خواهد شد.
در نهایت فلم برنده اسکار در بخش بهترین فلم بینالمللی با رأی اعضای فعال و دائمی آکادمی انتخاب میشود.نود و دومین دوره جوایز اسکار یکشنبه ۹ فبروری ۲۰۲۰ (صبح دوشنبه ۲۱ دلو) در دالبی تیهتر در هالیوود برگزار میشود.