صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«لوتوس» برنده دو جایزه از جشنواره اسپانیایی شد

«لوتوس» برنده دو جایزه از جشنواره اسپانیایی شد

مستند داستانی «لوتوس» به نویسندگی، کارگردانی و تهیهکنندگی محمدرضا وطندوست در هفدهمین حضور جهانی خود، برنده جایزه بزرگ بهترین فلم مستند و جایزه انجمن فرهنگی گرانولرز بارسلون از جشنواره بینالمللی «ForadCamp 2019 » اسپانیا شد.
هیات داوران جشنواره «ForadCamp ۲۰۱۹» شامل ریکاردو ایسکار، نوریا کمپابادال و ماریا آلکارز، از فلم «لوتوس» به سبب به تصویر کشیدن پرتره یک شخص در یک منظره، همچنین ابعاد انسانی و تاریخی این اثر و کیفیت بالای سینمایی آن تقدیر کرده و جایزه بهترین فلم مستند را به همراه چوب باران (Rainstick ) به محمدرضا وطندوست اهدا کردند. این تندیس با دست ساخته شده و به نوعی یک ساز هست و تخم گیاهانی که درونش جا داده شده، باعث تولید صدای باران میشود.
همچنین هیات داوران انجمن فرهنگی گرانولرز بارسلون نیز جایزه خود را به علت «پرداخت عالی سینمایی، شفافیت پیام و بُعد احساسی تصاویر» به این فلم اعطا کردند. «لوتوس» پیش از این در جشنوارههای بسیاری حضور داشته و برنده جایزه نگاه هنری از جشنواره فلم بیگاسکای آمریکا، تندیس بهترین کارگردانی از جشنواره بینالمللی فلم بیروت، تندیس فیروزهای ویژهی هیات داوران در بخش بینالملل جشنواره سینماحقیقت، تندیس کتاب زرین بهترین فلم بخش بینالملل جشنواره فلم رشد، تندیس شایستگی بهترین فلم جشن مستقل سینمای مستند خانه سینما و جایزه ویژه جشنواره بینالمللی فلم وارش شده است. این فلم نامزد بهترین فلم در جشنواره مستند «شفیلد» انگلستان، جشنواره فلم «لوسآنجلس» آمریکا، جشنواره فلم مستند «ییلهوا» جمهوری چــــک، جشنواره فلم «منچستر» انگلستان و همچنین کاندیدای بهترین کارگردانی در بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران و دهمین جشن مستقل سینمای مستند نیز بوده است. «لوتوس» زندگی پیرزنی را به تصویر میکشد که ۱۲ سال در انتظار مجوز ورود به جزیرهای نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود.مجری طرح این فلم موسسه فرهنگی و هنری «خانه فلم وطندوست» است که با حمایت شهرداری ساری و مشارکت حوزه هنری مازندران، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده است.
گفتنی است؛ هشتمین جشنواره بینالمللی سینما و طبیعت «ForadCamp »، از تاریخ ۱۹ تا ۲۰ اکتبر ۲۰۱۹ در شهر فیگارو- مونتمانی اسپانیا برگزار شد.