صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

۵ فلم‌ شاخصِ شکست خورده در ادوار مختلف اسکار

 ۵ فلم‌ شاخصِ شکست خورده در ادوار مختلف اسکار

در چند ماه پایانی هر سال میلادی، استودیوهای فلمسازی با جدیت در تلاش هستند تا فلم‌‌های خود را برای جوایز پایان سال آماده کنند.
در حالی که بعضی از این تلاشها با موفقیت روبرو و باعث حضور آنها در جوایز اسکار میشوند، بسیاری از فلم‌‌ها به دلایل مختلفی از جمله استقبالهای ضعیف و انتقادی، عدم تحقق پیش بینیهای گیشه فروش، یا جنجالها از رسیدن به این آکادمی باز میمانند.
بسیاری از فلم‌‌هایی که در پیش بینیهای پیش از جوایز به نظر موفق می رسند و پیش بینی میشود رتبه بالایی را کسب کنند، بعد از عدم موفقیت در دریافت مجسمههای طلایی اسکار فراموش میشوند. نمونه آن فلم سینمایی جوکر است که منتقدین را راضی نکرده و ممکن است حتی از کورس اسکار هم جا بماند!
با این حال، فقط به این دلیل که فلمی نتوانسته در فصل جوایز موفق ظاهر شود، نمیتوان گفت ارزشی ندارد. فلم‌‌های شکست خورده اسکار بیشتر از شهرتشان خوبند و شایسته تشویق منتقدان هستند. تعدادی از فلم‌‌های شکست خورده اسکار که فلم‌‌های خوبی هستند را در ادامه معرفی میکنیم:
 یک سال بسیار خشن
عموماً فلمی که توسط انجمن ملی باز بینی فلم به عنوان بهترین فلم سال انتخاب میشود، جزو نامزدهای اصلی اسکار خواهد بود؛ اما برنده سال ۲۰۱۴ «یک سال بسیار خشن» به اولین فلم از سال تبدیل شد که نتوانست نامزد اسکار شود. این در حالی است که جسیکا چستین با این فلم نامزد گلدن گلوب نیز شده بود.
داستان این فلم در سال ۱۹۸۱، خشنترین سال در شهر نیویورک اتفاق میافتد و زنی قصد دارد در این بین کسب و کار خودش را گسترش دهد که با مشکلات و درگیریهایی روبرو میشود.
تاشب زنده بمان
محبوبیت بن افلک با فلم سینمایی «آرگو» که جایزه اسکار بهترین فلم را دریافت کرد، افزایش پیدا کرد؛ اما فلم بعدی او به نام «تا شب زنده بمان» به یک فاجعه اقتصادی برای برادران وارنر منجر و باعث دوری رای دهندگان اسکار از آن شد. فلم گاگنگستری افلک، نتوانست با بینندگان ارتباط بر قرار کند و به اندازه سه فلم قبلی وی مورد تحسین واقع نشد.
بن افلک در این فلم نقش یک تبهکار را دارد که به سارق بانک تبدیل میشود و بعد از آنکه توسط اعضای یک گروه مافیایی ایرلندی مورد ضرب و شتم واقع میشود، از بوستون به فلوریدا فرار میکند و در پی گرفتن انتقام، باند تبهکاری خود را خلق میکند.
عشاء ربانی سیاه
این فلم به عنوان یک بازگشت برای جانی دپ بعد از بازی در فلم‌‌های نه چندان خوب بود که او را به عنوان رئیس یک گروه تبهکار مافیایی به تصویر میکشد که توسط شخصی به همکاری با FBI برای از بین بردن دشمنی مشترک ترغیب میشود. نقش جانی دپ در این فلم با نقشهای گذشته او کاملا متفاوت بود.عشاء بانی سیاه فلمنامهای نوشته جز باترورث و مارک مالوک را به تصویر کشیده که اهمیت خانواده و اعتماد را در یک سازمان مافیایی روایت میکند. مضامین و لحنهای خشن باعث شد که این فلم توسط آکادمی جی. ادگار
فلم سینمایی جی. ادگار شاید برجستهترین نمونه در شکست خوردههای اسکار باشد. این فلم توسط یک کارگردان برنده اسکار ساخته شده، و داستان آن پیرامون یک شخصیت تاریخی بحث برانگیز رخ میدهد.
نقش اصلی آن را نیز لئوناردو دی کاپریو با یک گریم فوق العاده بازی میکند که تحسینهای زیادی را در پی داشت. در حالی که تصور میشد «ادگار» شاخصههای پیشتاز بودن یک فلم برای حضور در اسکار را دارد، نتوانست در آن دوره از جوایز موفق ظاهر شود.
اهتزاز آخرین پرچم
در حالی که این فلم به عنوان فلم اصلی در جشنواره نیویورک ۲۰۱۷ نمایش داده بود و هزینه گزافی را برای کمپانی آمازون و لاینزگیت برای به راه انداختن کمپین جوایز به همراه داشت، به کارگردانی و نویسندگی ریچارد لینکلاتر ساخته شد و با ایفای نقش استیو کارل و برایان کرانستون همراه بود. بر خلاف فلم‌‌های قبلی لینکلاتر «اهتزاز آخرین پرچم» در بخش جوایز شکست خورد. داستان فلم از این قرار است که یکی از اعضای نیروی دریایی ارتش آمریکا، سی سال پس از خدمت در جنگ ویتنام، با دوستان قدیمی خود در مراسم خاکسپاری فرزندش دیدار میکند.