صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۹ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روایت جنگ روسیه و گرجستان در اسکار۲۰۲۰

روایت جنگ روسیه و گرجستان در اسکار۲۰۲۰

گرجستان فلمی از «دیتو تسینسادزی» را به عنوان نماینده این کشور برای حضور در رقابت اسکار «بهترین فلم بینالمللی» که قبلا بهعنوان اسکار خارجی زبان اهدا میشد، انتخاب کرد.
به نقل از هالیوود ریپورتر، فلمی که درباره جنگهای روسیه-گرجستان در اگست ۲۰۰۸ است به عنوان نماینده گرجستان در رقابت انتخاب بهترین فلم بینالمللی اسکار ۲۰۲۰ معرفی شد.
این فلم با عنوان «شیندیسی» ساخته دیتو تسینسادزی برای رقابت اسکار خارجی زبان که از امسال به عنوان بهترین فلم بلند بینالمللی شناخته میشود، معرفی شد.
این فلم داستان جنگی را که آگوست ۲۰۰۸ رخ داد و ۱۷ سرباز در جریان آن در دهکده کوچک شیندیسی کشته شدند، روایت میکند. آنها برای این کشته شدند که ۲۵ سرباز دیگر بتوانند پس از شکسته شدن آتش بس محلی توسط ارتش روسیه  از محل فرار کنند.
این فلم در محل همان روستا فلمبرداری و درست یک دهه پس از آن جنگ کوتاه تابستانی که در جریان آن ستونهای زرهی روسیه وارد خاک گرجستان شدند و فرودگاه تفلیس پایتخت گرجستان بمباران شد، ساخته شده است. ایراکلی سولوماناشویلی  این فلمنامه را بر مبنای یک ماجرای واقعی نوشته است.
کوکا پیپناشویلی ، دیویت باختازه، تامونا آبشیلاوا و ماریم جیبلادزی بازیگران این فلم هستند که با حمایت مالی مرکز ملی فلم گرجستان ساخته شده است.
میناشویلی از تهیه کنندگان فلم گفت وقتی شنید یک دوست قدیمیاش، یک میهنپرست بزرگ و شاعر بااستعداد به نام میخاییل دوالیشویلی زندگیاش را در نبرد شیندسی از دست داد، آگوست برایش به سردترین و یخبندانترین ماه سال بدل شده است.
این هجدهمین باری است که گرجستان در رقابت اسکار شرکت میکند و دومین انتخاب فلمی از این کارگردان برای اسکار است.
پیش از این الجزایر با فلم «پاپیچا» ساخته مونیا مدور عنوان اولین کشوری که فلم منتخب خود را برای این رقابت انتخاب کرده بود، شناخته شد.  این فلم درباره دو زن جوان است که میخواهند یک شوی مد برگزار کنند و این در حالی است که کشور درگیر جنگهای خونین داخلی است. 
نود و دومین دوره اهدای جوایز اسکار ۹ فبروری ۲۰۲۰ برگزار میشود.