صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۹ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

۲۵ سال از «رستگاری در شاوشنگ» گذشت

۲۵ سال از «رستگاری در شاوشنگ» گذشت

امسال بیست و پنجمین سال اکران فلم «رستگاری در شاوشنگ» است و به زودی در سالگرد بیست و پنجمین سال اکران این فلم ، با نمایش مجدد آن گرامی داشته میشود.
به نقل از انترتینمنت ویکلی، گرچه از فلم «رستگاری در شاوشنگ» به عنوان یک فلم کلاسیک یاد میشود، اما هنوز در سایت سینمایی IMDB به عنوان برترین فلم تاریخ سینما در رده نخست جای دارد. جالب این که این فلم وقتی در سال ۱۹۹۴ اکران شد تنها ۱۶ میلیون دلار فروش کرد.
«رستگاری در شاوشنگ» فلم درام جنایی که به کارگردانی فرانک دارابونت و بازی تیم رابینز، مورگان فریمن و باب گانتون ساخته شد داستان دو زندانی در یک زندان مخوف را تصویر میکند. این فلم که از نظر بسیاری از منتقدان نیز به عنوان برترین فلم تاریخ سینمای جهان شناخته شده، با اقتباس از داستان کوتاهی از استیون کینگ به نام «ریتا هیورث و رستگاری در شاوشنک» ساخته شدهاست. در این فلم رابینز در نقش اندی دوفرین و فریمن در نقش الیس «رد» ردینگ بازی میکنند.
در مراسم اسکار ۱۹۹۴ این فلم نامزدی هفت اسکار را کسب کرد که شامل بهترین فلم ، بهترین بازیگر برای مورگان فریمن، بهترین فلمنامه، بهترین فلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی فلم ، و بهترین صدابرداری بود، اما در نهایت با دست خالی مراسم را ترک کرد و بیشتر این جوایز نصیب «فارست گامپ» شد که همان سال اکران شده بود.
این فلم ۱۴۲ دقیقهای نخستین بار ۱۰ سپتمبر ۱۹۹۴ در جشنواره بینالمللی فلم تورنتو به نمایش درآمد و بعد از ۲۳ سپتمبر ۱۹۹۴ در آمریکا به نمایش درآمد.
اکران مجدد این فلم به مناسبت بیست و پنجمین سال اکرانش در سراسر آمریکا در روزهای ۲۲، ۲۴ و ۲۵ سپتمبر انجام میشود.