صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پی‌یر لومه فلم‌بردار افسانه‌ای فرانسوی درگذشت

پی‌یر لومه فلم‌بردار افسانه‌ای فرانسوی درگذشت

فلمبردار مشهور فرانسوی که پشت دوربین فلمهایی چون «کامیل کلودل»، «ارتش سایهها» و «دختر کوچک من» ایستاده بود، در ۸۹ سالگی درگذشت.
به نقل از هالیوود ریپورتر، پییر لومه فلمبردار افسانهای فرانسه که پشت دوربین فلمهایی چون فلم «ارتش سایهها» ساخته ژان-پییر ملویل ایستاده بود در ۸۹ سالگی درگذشت.
بنا به گفته انجمن فلمبرداران فرانسه این فلمبردار روز ۴ جولای در آرل در جنوب فرانسه درگذشت.
لومه جایزه سزار را سال ۱۹۸۹ برای «کامیل کلودل» ساخته برونو نویتِن دریافت کرد و دومین جایزه سزار را سال ۱۹۹۱ برای «سیرانو دو برژراک» ساخته ژان-پل راپنو به خانه برد و یک جایزه تکنیکی نیز از جشنواره کن دریافت کرد.
در میان حدود ۶۰ فلم فوقالعاده وی فلمهایی از کریس مارکر، روبر برسون، مارگاریت دوراس، کلود میلر و آلن کاوالیه جای دارند.
پییر لومه که سال ۱۹۳۰ در بولونی متولد شده بود ابتدا مدتی کوتاه در آمریکا تحصیل کرد و بعد در اواخر دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰ در پاریس به سراغ موسیقی جز رفت و بعد در دانشکده معتبر لویی لومیر به تحصیل پرداخت و شاگرد چهرههای برجستهای چون هنری دکایی فلمبردار «۴۰۰ ضربه»، ویلیام لوبچنسکی و کارگردانهایی چون گاسپار نویی و ژان ژاک آنو بود.
وی سال ۱۹۵۳ فارغالتحصیل شد و ابتدا به عنوان دستیار فلمبردار در فلمهایی چون «بازی عشق» فیلپ دبروکا و «مردی به نام روکا» ژان بکر کار کرد. او با کارگردانهای موج نوی سینمای فرانسه نیز همکاری داشت.
اولین فلم بلند او در مقام فلمبردار در فلم رابرت دران در سال ۱۹۵۸ با عنوان «سرجوخه عاشق» بود.
وی در طول دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ فلمبرداری دهها فلم را برعهده داشت که فلمهای خاطرهانگیزی چون درام ۲۲۰ دقیقهای «مامان و روسپی» ساخته ژان اوستاش به شیوه ۱۶ میلی متری با کنتراست بالا و به صورت سیاهو سفید از جمله آنهاست.
از مشهورترین آثار این فلمبردار، فلمبرداری حماسه مقاومت فرانسوی «ارتش سایهها» ساخته ژان پییر ملویل در سال ۱۹۶۹ با بازی لینو ونتورا و سیمون سینیوره بود. این فلم که در دوره جنگ جهانی دوم و دولت ویشی میگذرد با اقبال عمومی در فرانسه روبرو شد ولی تا سال ۲۰۰۶ در آمریکا به نمایش در نیامد و از آن زمان در آمریکا از آن به عنوان یک شاهکار یاد میشود.
خود لومه گفته بود پس از فلمبرداری این فلم بود که خودش را به عنوان یک فلمبردار واقعی شناخت.
این فلمبردار جایزه جیانی دی ونانزو را هم دریافت کرده بود که به یاد فلمبردار ایتالیایی فلم «هشت و نیم» فلینی اهدا میشود. او جایزه یک عمر دستاورد هنری را نیز سال ۲۰۰۸ از جشنواره پولند گرفت و نشان شوالیه فرانسه را از لژیون دونور دریافت کرد.