صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ضرر ۱۲۵ میلیون دالری کمپانی لوک بسون

ضرر ۱۲۵ میلیون دالری کمپانی لوک بسون

«یوروپا کورپ» کمپانی متعلق به لوک بسون با ضرر ۱۲۵ میلیون دالری در یک سال اخیر روبه رو شده است.
به نقل از ورایتی، کمپانی «یوروپا کورپ» متعلق به لوک بسون کارگردان نامدار فرانسوی که در ماه می از دادگاه تجاری فرانسه یک بخشش بدهی ۶ ماهه دریافت کرده بود تا بتواند وضعیتش را بهبود بخشد، اعلام کرد با کاهش ۳۴ درصدی در درآمد یک سال اخیرش، ۱۲۵ میلیون دالر ضرر کرده است.
این گزارش سال مالی منتهی به پایان ماه مارچ ۲۰۱۹ را در برمیگیرد.
این کمپانی که در پاریس واقع شده با درآمد ۱۷۰ میلیون دالری سالانه در بیانیهای اعلام کرد که کاهش ۳۴ درصدی به دلیل رشد ۷۵ درصدی سال پیش از آن به وجود آمده و آن رشد به لطف فلم «والرین و شهر هزار سیاره» بوده است. گرچه آن فلم علمی تخیلی در باکس آفیس بیشتر کشورها موفقیتی کسب نکرد اما در فرانسه از آن استقبال شد و بیش از ۴ میلیون بلیت فروخت و توزیع سینمایی آن را نیز «یوروپا کورپ» برعهده داشت.
«یوروپا کورپ» که مدتی است تولید فلمی را برعهده نداشت در بازار بینالمللی نیز درآمدش به ۵۹ میلیون دالر کاهش یافته که در مقایسه با رقم ۸۷ میلیون دالری سال پیش کاهش زیادی دارد. فروش «آنا» از سوی لایونزگیت بیشترین درآمد بینالمللی این کمپانی را شکل داده است.
این کمپانی مدتی است با ضرر دست و پنجه نرم میکند و به همین دلیل مدتی است اقداماتی جدی برای محدود کردن خطرات و کاهش هزینههایش داشته است. توقف عملیات توزیع مستقیم و انتقال توزیع فلمهای خود به یک شرکت ثالث از جمله این راهحلها بوده است. نتیجه همه این محدودسازیها این است که هزینههای سربار این شرکت نیز کاهشی ۲۰ درصدی داشته و به ۳۳.۸ میلیون دالر رسیده است.
این کمپانی اعلام کرده است رشد ناچیز آن بیشتر به دلیل استمرار فروش موفقیتهای تاریخی آن در فلمهای «تاکسی ۵» و «آنا» بوده است. این در حالی است که این کمپانی در سال مالی گذشته فقط ۳ فلم تولید کرده است.
جدیدترین فلم بسون با عنوان «آنا» توسط لایونزگیت در آمریکا اکران شد و ظرف ۶ روز تنها ۵ میلیون دالر فروش کرد. این فلم از ۱۰ جولای در فرانسه توسط «پاته» روی پرده میرود. کمپانی «پاته» در مذاکره جدی با «یوروپا کروپ» است تا سهام اصلی آن را خریداری کند.
این کمپانی که پیش از این هم تا مرز ورشکستگی پیش رفته بود، یک بار دیگر تاکید کرده که با تمرکز بر ساخت فلمهای اکشن و علمی-تخیلی به کارش ادامه میدهد. موفقترین تولیدات سینمایی یوروپاکورپ در ژانرهای یاد شده سهگانه «ربوده شده» با بازی لیام نیسن، «لوسی» با بازی اسکارلت جوهانسن و «عنصر پنجم» با بازی بروس ویلیس و گری اولدمن بوده است.
این کمپانی بر تولیدات تلویزیونی هم تمرکز کرده که تولید «ماجراهای فوقالعاده آدل بلانش» بر مبنای رمانهای گرافیکی ژاک ترادی از فرانسه از جمله آنهاست.
این کمپانی اشارهای به دردسرهای قانونی که بسون اخیراً با آن روبه رو بود نکرده است. این کارگردان و نویسنده سال پیش با ادعای تجاوز از سوی یک هنرپیشه مواجه شد که در نهایت پس از بررسی ۹ ماهه در دادگاه، بیگناهی وی اثبات شد.