صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آیین تجلیل از دنزل واشینگتن در موسسه هنر آمریکا برگزار شد

آیین تجلیل از دنزل واشینگتن در موسسه هنر آمریکا برگزار شد

در مراسمی که در موسسه هنر آمریکا برگزار شد از دنزل واشینگتن بازیگر نامدار تجلیل به عمل آمد.
به نقل از آسوشیتدپرس، در مراسمی که پنج شنبه شب در مؤسسه فلم آمریکا برگزار شد با اهدای جایزه یک عمر دستاورد هنری از دنزل واشینگتن تقدیر شد.
بازیگر برنده اسکار که ۶۴ ساله است در این مراسم ضمن اینکه تاکید کرد به حرفهاش افتخار میکند، از همسرش تجلیل کرد و گفت بدون او هرگز آنچه هست نمیبود.
در این مراسم چهرههای مختلف هنری از واشینگتن تقدیر کردند که جولیا رابرتز از جمله آنها بود. وی در فلم ۱۹۹۳ «پرونده پلیکان» در کنار این بازیگر نقشآفرینی کرده بود.
رابرتز گفت: درباره کار کردن با دنزل باید بگویم کمتر چیزی را شبیه آن دیدهام. انگار داشتم در خیالاتم کار میکردم. وی در عین حال از زندگی خصوصی واشینگتن نیز تجلیل کرد و خطاب به این بازیگر گفت: آنچه بیش از همه در خاطرم مانده است نوع رابطه شما با فرزندانتان است و همه ارزشی که برای خانواده فراتر از هر چیز دیگر قائل هستید.
آوا دوورنی کارگردان سیاهپوست از واشینگتن هم به عنوان شخصیتی که نماد سیاهپوستان است یاد کرد و گفت: پیش از حضور او روی صحنه سالها چنین شخصیتی نداشتیم و واشینگتن پرچم سیدنی پواتیه را دوباره بلند کرد.
فرانسیس مک دورماند که در کنار واشینگتن در «مکبث» ساخته جوئل کوهن بازی خواهد کرد، مورگان فریمن و سیسیلی تایسون از دیگر مهمانانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.
در توصیف تأثیرگذاری این بازیگر در هنر سینما، مایکل بی جردن و چادویک بوزمن از تأثیر واشینگتن بر ساخته شدن فلمی چون «پلنگ سیاه» صحبت کردند.
آنتونی فوکوآ و جودی فاستر بازیگر-کارگردان نیز از دیگر چهرههایی بودند که در مراسم حضور داشتند.
فوکوآ کارگردان فلم «روز تعلیم» واشینگتن را با محمدعلی کلی مقایسه کرد و جودی فاستر درباره او گفت: او بازیهای بزرگی روی پرده دارد، اما در زندگی از این هم بزرگتر است. شما وقتی به چشمهای او نگاه میکنید میخواهید همانقدر بزرگ شوید.
ماهرشالا علی تنها بازیگر سیاهپوست دیگری که دو اسکار برده نیز با لحنی شاعرانه از واشینگتن یاد کرد و از تأثیر او بر حرفهاش و دیگر جوانان سیاهپوست سخن گفت.
اسپایک لی نیز از نقشآفرینی واشینگتن در نقش مالکوم ایکس یاد کرد که به خاطر آن سال ۱۹۹۳ نامزدی اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد. وی در سخنرانی خود از این گفت که چطور یک سال پیش از ایفای این نقش، وی خودش را برای آن آماده و به تمامی خودش را وقف تصویری کرد که باید از نماد حقوق مدنی روی پرده میبرد.
واشینگتن که چهل و هفتمین دریافتکننده جایزه مؤسسه فلم آمریکا است، تاکنون ۲ بار جایزه اسکار را برای فلمهای «افتخار» (۱۹۸۹) و «روز تعلیم» (۲۰۰۱) بهدست آورده است و همچنین برای فلمهای «آزادی را فریاد کن»، «مالکوم ایکس»، «توفان»، «پرواز»، «حصارها» و «رومن جی. ایزریل، وکیل دادگستری» نیز نامزد جایزه اسکار شده است.
واشینگتن که با مجموعه تلویزیونی «خیابان جای دیگر» محصول انبیسی به شهرت رسید در فلمهای برجستهای چون «تایتنز را به یادآور»، «مناظرهکنندگان بزرگ»، «گانگستر آمریکایی»، «نفوذی» و «هفت دلاور» نیز بازی کرده است.
نخستین تجربه کارگردانی واشینگتن به فلم «آنتوان فیشر» در سال ۲۰۰۲ برمیگردد. وی فلمهای «مناظره کنندگان بزرگ» و «حصارها» را نیز کارگردانی و در آنها بازی کرده است.