صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بزرگانی که دست خالی ماندند ؛ کامیابان و ناکامان کن هفتاد و دوم

بزرگانی که دست خالی ماندند ؛ کامیابان و ناکامان کن هفتاد و دوم

هفتاد و دومین جشنواره فلم کن شب گذشته با معرفی برندگان به کار خود خاتمه داد که در این میان چهرههایی بودند که تصور میشد باید از کامیابان باشند اما این اتفاق برایشان رخ نداد.
به نقل از خبرگزاری فرانسه، شب گذشته ۲۵ می نخل طلای هفتاد و دومین جشنواره بینالمللی فلم کن به فلم «انگل» یا «پارازیت» ساخته بونگ جون-هو از کوریای جنوبی اهدا شد. در حالی که این کارگردان پیش از جشنواره گفته بود امیدی نمیتواند داشته باشد که فلمش جایزهای کسب کند اما وی با دریافت نخل طلا از این رقابت خارج شد.
بونگ در کنفرانس مطبوعاتی پس از اهدای جایزه عنوان کرد که ایناریتو رئیس هیأت داوران به وی گفته است همه اعضای گروه داوری به اتفاق آرا با دادن نخل طلای کن به فلم وی موافق بودند.
وی گفت که فلمش را در کافه نوشته و به سروصدای مردم در همان حال گوش میداده است و همین محرک او برای نوشتن این داستان بوده است.
ششمین ناکامی برای آلمادوار
این در حالی بود که رقبای قدری در این دوره جشنواره کن حضور داشتند که پدرو آلمادوار کارگردان مشهور اسپانیایی از جمله آنها بود. آلمادوار برای ششمین بار با فلم «درد و افتخار» در بخش مسابقه جشنواره کن حضور یافته بود و برای بار ششم از نخل طلا بینصیب ماند.
با این حال فلم ناموفق نماند و آنتونیو باندراس بازیگر ۵۹ ساله اسپانیایی در حالی که هشتمین همکاریاش با این کارگردان را تجربه میکرد، جایزه بهترین بازیگر مرد این دوره از جشنواره را از آن خود کرد. باندراس که جایزهاش را به پدرو آلمادوار اهدا کرد، گفت: امشب، شب افتخار من است.
ناکامی کارگردانهای بزرگ
در حالی که از «روزی روزگاری در هالیوود» تارانتینو در جشنواره بسیار استقبال شد، این فلم هیچیک از جوایز بخش مسابقه را به دست نیاورد. منتقدان بازی برد پیت را ستایش کرده بودند و حتی به عنوان شاهکار از آن یاد شده بود.
جیم جارموش دیگر سینماگر آمریکایی که فلمش با «مردهها نمیمیرند» به عنوان فلم افتتاحیه به نمایش درآمد هم جایزهای نگرفت. زاویه دولان، کارگردان کانادایی هم که پیشتر چند بار در جشنواره کن شرکت کرده و جوایزی دریافت کرده بود، امسال جایزهای نبرد.
کن بار دیگر به داردنها لبخند زد
ژان-پیر و لوک داردن، ۲ برادر بلجیمی که تا کنون ۲ بار جایزه نخل طلای جشنواره کن را دریافت کردهاند، این بار با دریافت جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره بیرون رفتند.
«احمد جوان» به نگرانی اروپاییها پرداخته و نگرانی از تروریسم را در میان مهاجران روایت کرده است. لوک داردن هنگام دریافت جایزه گفت: عصر تاریک سختی است که عوامگرایی هویتگرا اوج گرفته است.
موفقیت جوانترها
امسال داوران به استعدادهای جوان توجه ویژهای کردند و چندین فلم بینام جوایز مهمی را به خانه بردند.
«آتلانتیک» که جایزه بزرگ جشنواره کن را به دست آورد ساخته ماتی دیوپ کارگردان زن فرانسوی- سنگالی است که به عنوان اولین کارگردان زن آفریقایی در بخش مسابقه جشنواره حضور داشت. این فلم که داستانش در سنگال میگذرد، روایت عشقی است که با یک فاجعه انسانی گره خورده و بحران پناهندگان و سفر غیرقانونی با قایق به اسپانیا را موضوع خود قرار داده است.
لاج لی هنرمند ۳۹ ساله فرانسوی مالیاییتبار دیگر چهره جوان برنده امسال بود. فلم «بینوایان» به عنوان نخستین کار بلند سینمایی وی در جشنواره کن به نمایش درآمد و به طور مشترک با فلم «باکورو» ساخته کلبر مندونسا فیلیو و جولیانو دورنلیس، ۲ کارگردان برازیلی، جایزه هیأت داوران را به دست آورد.
«بینوایان» درباره درگیری پولیس و مردم فقیر و حاشیهنشین پاریس است که با طرح موضوع «خشونت پولیس» یکی از مسائل روز فرانسه را مطرح کرده است. لاج لی جایزهاش را به «همه بینوایان فرانسه و جاهای دیگر» تقدیم کرد و در مراسم پایانی جشنواره گفت: فلم من از روابط میان اقلیتهای مختلف در این کشور سخن میگوید. تنها دشمن مشترکی که میان این شهروندان و پولیس وجود دارد، فقر است.
هیأت داوران از فلم «باید بهشت باشد» ساخته الیا سلیمان کارگردان فلسطینی قدردانی ویژه کرد. الیا سلیمان هفده سال پیش برای نخستین بار جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره کن را برای فلم «دست غیب» کسب کرد و آخرین بار هم ۱۰ سال پیش با فلم «زمان باقی مانده» در بخش مسابقه جشنواره کن حضور داشت.
در بخش فلم کوتاه نیز نخل طلا به «فاصله میان ما و آسمان» به کارگردانی واسیلیس کِکاتوس کارگردان یونانی اهدا شد و از «خدای هیولا» ساخته آگوستینا سن مارتن فلمساز آرجانتینی تقدیر ویژه به عمل آمد. دوربین طلایی این دوره از جشنواره نیز به فلم «مادران ما» ساخته سزار دیاز کارگردان گواتمالایی اهدا شد.