صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رومن پولانسکی به‌دنبال بازگشت به آکادمی اسکار است

رومن پولانسکی  به‌دنبال بازگشت  به آکادمی اسکار است

کارگردان نامدار فرانسوی-پولند از آکادمی اسکار شکایت میکند تا بتواند دوباره به عنوان یکی از اعضای آکادمی شناخته شود.
به نقل از هالیوود ریپورتر، تقریباً یک سال پس از اخراج رومن پولانسکی از آکادمی اسکار، این کارگردان نامدار از آکادمی شکایت کرده تا بتواند دوباره به جمع اعضای آن بازگردد.
پولانسکی ماه میسال ۲۰۱۸ همراه بیل کازبی از آکادمی اسکار اخراج شد و این پس از بالا گرفتن رسوایی اخلاقی هاروی واینستین انجام شد که اعضای آکادمی تصمیم به رعایت جدی استانداردهای خود گرفتند.
این در حالی است که کارگردان «بچه رزماری» آمریکا را پس از اینکه در دهه ۱۹۷۰ به جرم ایجاد ارتباط جنسی با دختری زیر سن قانونی مجرم شناخته شد ترک کرد و از آنجا که تحت تعقیب قضائی واقع شد، دیگر هرگز بازنگشت.
وکیل پولانسکی دیروز شکایتی ارائه کرده که از قاضی میخواهد تا آکادمی را وادار کند موکلش را به عضویت در این آکادمی بازگرداند.
استدلال این وکیل این است که آکادمی به پولانسکی فرصتی برای ارائه دلایلش نداده است.
فلمهای پولانسکی تاکنون ۲۸ بار نامزد جایزه اسکار شدهاند و شخص او نیز ۶ بار نامزدی اسکار را کسب کرده است. او سال ۲۰۰۳ برای فلم «پیانیست» برنده جایزه اسکار بهترین کارگردان هم شد.
پیوست به این شکایت نامهای به تاریخ ۱۹۶۸ و متعلق به زمان ریاست گریگوری پک بر اسکار است که از او دعوت شده تا به شاخه کارگردانهای اسکار ملحق شود.
در واکنش به این شکایت یکی از سخنگویان آکادمی اعلام کرده اخراج پولانسکی منصفانه و منطقی بود و آکادمی بر تصمیمی که گرفته استوار است. این تصمیم یک هفته پس از آن گرفته شد که بیل کازبی رسماً در رابطه با سه مورد حمله جنسی گناهکار شناخته شد. وی اکنون در زندان است.
پولانسکی در ۴۰ سال اخیر فراری بوده است. وی سال ۱۹۷۸ در حالی که منتظر دریافت رأی دادگاه بود، از ایالات متحده خارج شد و دیگر بازنگشت. این پرونده طی چند دهه گذشته چرخشهای عجیبی داشته و حتی دادستان لسآنجلس سعی کرد تا او را از کشورهای دیگر دستگیر کند و بازگرداند و او هم سعی کرد از راه دور پرونده را حل کند.
هاروی واینستین هم سال پیش پس از انتشار گزارشهای افشاگرانه نیویورک تایمز و نیویورکر درباره سوءرفتار جنسی از آکادمی اخراج شد.