صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نشان لژیون دونور به میشل ولبک، نویسنده جنجالی فرانسه اهدا می‌شود

نشان لژیون دونور به میشل ولبک،  نویسنده جنجالی فرانسه اهدا می‌شود

میشل ولبک بزرگترین نویسنده زنده فرانسه خوانده شده با این حال متهم است که در کتابهایش ضدیت با زن، اسلامهراسی و نژادپرستی دامن میزند.
میشل ولبک نویسنده جنجالی فرانسوی صاحب نشان لژیون دونور فرانسه شد.
امانوئل ماکرون رئیسجمهوری فرانسه در مراسمی که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق این کشور هم حضور خواهد داشت، نشان لژیون دونور را به این نویسنده اهدا خواهد کرد.
آقای ولبک به عنوان بزرگترین نویسنده زنده فرانسه به خاطر "نگاه دقیق به جامعه مدرن" تحسین شدهاست با این همه چهرهایست که اختلافنظرهای زیادی در فرانسه ایجاد کرده است.
منتقدانش او را به زنستیزی، نژادپرستی و اسلامهراسی متهم میکنند.
شان کین سردبیر بخش کتاب روزنامه گاردین به بیبیسی گفته است: "به نظر من او در کتابهایش از نفرت اغلب مردم حداکثر استفاده را کرده است. اما نمیدانم این اسمش استعداد است یا فرصتطلبی."
میشل ولبک کیست؟
میشل ولبک ۶۳ ساله در جزیره فرانسوی رئونیون که در اقیانوس هند قرار دارد با نام میشل توماس به دنیا آمده است. او در حالی که مادرش همراه با دوستپسر جدیدش برای زندگی به برازیل رفته بود ابتدا به الجزایر و سپس در شش سالگی به پاریس برده شد تا با مادربزرگش زندگی کند. تخلص او نام مادربزرگش است.
این نویسنده دوست نزدیک بسیاری از افراد تاثیرگذار فرانسه است. او هم با آقای ماکرون و هم با رئیس جمهوری پیشین فرانسه نیکولا سارکوزی دیدار کرده است و کارلا برونی همسر پیشین آقای سارکوزی یکی از شعرهای او را به صورت ترانه خوانده است.
بانوی اول پیشین فرانسه سال گذشته با انتشار تصویری از روز ازدواج این نویسنده و همسرش از آنها به خاطر قسمت کردن شادیشان تشکر کرده بود.
أقای ولبک از سال ۱۹۸۰ کار سرودن شعر را آغاز کرده است و پس از آن برای دومین رمانش با عنوان ذرات بنیادی در سال ۱۹۹۸ برنده جایزه شد. صدها هزار نسخه از این کتاب پوچگرایانه به فروش رفت و جوایز و انتقادات بسیاری برای او به دنبال داشت. او به خاطر تصاویر خشن توصیف روابط جنسی در کتابش مورد انتقاد گرفت.