صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آماده یک سال نفس‌گیر در کن باشید

آماده یک سال نفس‌گیر در کن باشید

امسال فلمهایی از سینماگران بزرگ، بار دیگر در بخش رقابتی جشنواره فلم کن حضور خواهند داشت.
به نقل از ورایتی، خاویر دولان، پدرو آلمادوار، ترنس مالیک، بونگ جون-هو و کن لوچ از جمله فلمسازانی هستند که امسال با جدیدترین فلمهایشان به جشنواره فلم کن ۲۰۱۹ میروند.
به نظر میرسد با حضور این نامها جشنواره کن ۲۰۱۹ باید یکی از قویترین سالهای خودش را تجربه کند.
دولان با فلم «ماتیاس و ماکسیم» که خودش هم در آن بازی کرده، آلمادوار با فلم «رنج و شکوه» و کن لوچ برنده دو نخل طلای کن با فلم «ببخش دلتنگت شدیم» به جیم جارموش پیوستند که پیشتر اعلام شده بود فلمش «مردهها نمیمیرند» به عنوان فلم افتتاحیه در جشنواره حضور دارد.
در حالی که هنوز اسامی حاضران در بخش رقابتی به صورت رسمی اعلام نشده حضور این بزرگان از سوی منابع داخلی به بیرون درز کرده است.
ترنس مالیک نیز با فلم درامی از جنگ جهانی دوم با عنوان «زندگی پنهان» در کن حاضر خواهد بود. بونگ نیز با فلم «پارازیت»، مارکو بلوچیو با فلم مافیایی «خائن»، ژان-پییر و لوک داردن با فلم «احمد» دیگر بزرگان حاضر در این دوره هستند. این فلم نگاهی به بنیادگرایی مذهبی در اروپا دارد. کلیبر مندونچی فیلو کارگردان برزیلی نیز با فلمی با عنوان «قوش شب» دیگر کارگردان نامدار حاضر در این دوره خواهد بود.
قرار است به صورت رسمی اسامی حاضران در بخش رقابتی امروز پنجشنبه ۱۸ اپریل در نشستی مطبوعاتی از سوی تیری فرمو اعلام شود.
شنیده شده ۲ فلم از میان حاضران در بخش رقابتی به کارگردانهایی تعلق دارد که برای نخستین بار در این رقابت حاضر میشوند که شامل «فرانکی» از آیرا ساچز برنده جایزه ساندنس از آمریکا با بازی ایزابل هوپر و فلم دیگر «پرتره یک بانو در آتش» فلمی از قرن هجدهم ساخته کارگردان فرانسوی سلین سیاما است.
فلم «روزی روزگاری هالیوود» ساخته کوئنتین تارانتینو هنوز مراحل پس از تولید را میگذراند و ممکن است به جشنواره نرسد. در این فلم برد پیت و لئوناردو دی کاپریو نقشآفرینی کردهاند. ممکن است اسم این فلم در نشست پنجشنبه به عنوان یکی از حاضران به صورت رسمی اعلام نشود ولی بتواند خودش را به جشنواره برساند. این در حالی است که امسال بیست و پنجمین سال نمایش «داستانهای عامه پسند» تارانتینو در جشنواره فلم کن است.
فلم «زنان کوچک» محصول سونی به کارگردانی گرتا گرویک با حضور بازیگران برجسته که قرار است ۲۵ دسمبر در سینماها اکران شود، دیگر فلم آمریکایی است که در میان حاضران در جشنواره فلم کن نخواهد بود.
چند فلم فرانسوی دیگر نیز در بخش رقابتی حضور خواهند داشت که عبارتند از: «مکتوب، عشق من» ساخته عبداللطیف کشیش سازنده «آبی گرمترین رنگ است» برنده پیشین جشنواره، «اوه مرسی» ساخته آرنود دپلشن درامی جنایی با بازی لیدا سیدوکس، «پروکسیما» ساخته الیس وینوکور با بازی اِوا گرین در نقش یک فضانورد، «بینوایان» ساخته لاج لی و «ویژهها» ساخته اولیویه ناکاشه و اریک تولِدانو درباره ۲ فعال اجتماعی که به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک میکنند.
پابلو لارین کارگردان شیلیایی با فلم «اِما» و الیا سلیمانی کارگردان فلسطینی با قلم «باید بهشت باشد»، کانتمیر بالاگوف کارگردان روسی با فلم «بابونه»، جسیکا هاوسنر کارگردان اتریشی با فلم انگلیسی زبان «جوی کوچولو» و آنتونی چن کارگردان سنگاپوری با فلم «فصل خیس» دیگر حاضران در بخش رقابتی این دوره جشنواره فلم کن خواهند بود.
هفتاد و دومین جشنواره فلم کن از ۱۴ تا ۲۵ می (۲۴ ثور تا ۴ جوزا) به ریاست الخاندرو گونزالس ایناریتو در بخش داوری اصلی برگزار میشود.