صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۹ سنبله ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جوایز اصلی اسکار جاپان به «دله دزدها» رسید

جوایز اصلی اسکار جاپان به «دله دزدها» رسید

کارگردان جاپانی ثابت کرد که اکنون به عنوان بخشی از حلقه درونی سینمای کشورش شناخته میشود.
به نقل از ورایتی، هیروکازو کورئیدا که زمانی به عنوان یکی از افراد حلقههای بیرونی صنعت فلم جاپان شناخته میشد، حالا توانسته کاملاً حلقههای درونی آن یعنی جوایز آکادمی جاپان را تحت تسخیر خود در بیاورد.
این کارگردان نامی در چهلودومین مراسم سالانه آکادمی که روز اول مارس برگزار شد، برای فلم درام خانوادگی تیره «دله دزدها» موفق به کسب هشت جایزه شد که از جمله آنها میتوان به جایزه بهترین فلم و بهترین کارگردان اشاره کرد. این دومین سال پیاپی است که کورئیدا جایزه بهترین کارگردان سال را از آن خود میکند.
جوایز آکادمی جاپان که توسط انجمن جوایز فلم آکادمی جاپان اهدا میشود، معادل اسکار جاپان شناخته میشوند، اما تا به حال نتوانستهاند همان وقار و پرستیژ را کسب کنند. یک دلیلش این است که این تصور وجود دارد که جوایز توسط افراد حلقههای درونی بین خودشان تقسیم میشود.
فلم «دله دزدها» توسط شرکت گاگا در جاپان اکران شد که به عنوان یک توزیعکننده اصلی فلمهای جاپانی شناخته نمیشود، اما در عین حال نیرویی قوی در صنعت فلم این کشور است و تا به حال لیستی طولانی از فلمهای معروف بیشتر خارجی از جمله «ویپلش»، «۱۲ سال بردگی»، «آرتیست» و «سخنرانی پادشاه» را توزیع کرده است. کورئیدا تا قبل از فلم «پسر کو ندارد نشان از پدر» محصول سال ۲۰۱۳ که نخستین فلم موفق باکسآفیسی او بود و ۲۸.۵ میلیون دالر فروخت، موردتوجه آکادمی قرار نگرفته بود. این فلم نامزد دریافت چهار جایزه از جمله جوایز بهترین فلم و کارگردان شد، اما نتوانست چیزی برنده شود.
اما حالا کورئیدا توانسته به اوجی از موفقیت در میان منتقدان و در باکس آفیس برسد که از زمان عصر طلایی بعد از جنگ سینمای جاپان که در آن آکیرا کوروساوا هم صندلیهای سینما را پر میکرد و هم جوایز را درو میکرد، کسی نتوانسته بود به آن دست پیدا کند.
پروژه بعدی این کارگردان «حقیقت» نام دارد و درامی است با نقشآفرینی کاترین دنوو و ژولیت بینوش که احتمال زیاد میتواند دوباره پای کورئیدا را که با «دله دزدها» برنده جایزه نخل طلای فستیوال فلم کن شد، به کن باز کند.