صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برترین و جذاب‌ترین زوج‌های کمدی تاریخ سینمای جهان

برترین و جذاب‌ترین  زوج‌های کمدی تاریخ سینمای جهان

زوج بودن کمدینها مولفههایی در خود دارد که میتواند جذابیت و سرگرم کنندگی این برنامهها را چند برابر نماید.
وقتی صحبت از کمدی میشود همه به یاد چارلی چاپلین میافتند که فلمهای کمدی او در دوران سینمای صامت و بعد از گذشت نزدیک به یک قرن، هنوز هم جذاب ترین، خنده دارترین و بهترین فلمهای کمدی تاریخ سینما به شمار میآیند. چاپلین بدون شک لایق عنوان بهترین کمدین تاریخ است اما این بدان معنا نیست که کمدینهای بااستعداد و خلاق دیگری وجود نداشته است. در همان دوران باستر کیتون نیز کمدینی سرشناس و محبوب بود هر چند محبوبیت چاپلین را پیدا نکرد. بعد از چاپلین هیچ کمدینی به اندازه استن لورل و اولیور هاردی محبوب نیست.
این زوج کمدی در طی بیش از ۳۰ سال همکاری، فلمهای کمدی بسیار زیبایی ساختند که هنوز هم از دیدن آنها لذت میبریم. در سراسر طول تاریخ، کمدینهای بااستعداد برای سرگرم کردن و خنداندن عموم مردم دست به اجرای برنامه زدهاند ، اجرای برنامه با یک کمدین فوق العاده است اما وقتی که دو کمدین حرکات خنده داری روی یکدیگر اجرا میکنند نتیجه بسیار بسیار بهتر خواهد بود. شاید این کمدینها به تنهایی نیز موفق باشند اما به صورت زوج میتوانند دنیا را شیفته خود سازند.
۱- کیگان مایکل کی و جوردن پیل
در طی تاریخ صدها زوج کمدین بااستعداد ظهور کردهاند اما برخی اجراهای بسیار بهتری نسبت به دیگران دارند. در این میان برخی زوجهای کمدی بیشتر محبوب بوده و به اصطلاح زوج متناسب تری برای اجرای برنامههای کمدی بوده اند. وقتی که بخواهیم ۱۰ زوج کمدی برتر تاریخ را انتخاب کنیم ناچار باید برخی از زوجهای دوست داشتنی دنیای کمدی را نادیده بگیریم. در ادامه این مطلب میخواهیم شما را با بهترین زوجهای کمدی تاریخ آشنا کنیم.
همکاری کیگان مایکل کی و جوردن پیل در دنیای کمدی در واقع بر حسب تصادف آغاز شد. در سال ۲۰۰۳ هر دو برای تست بازیگری جهت حضور در فصل نهم MADtv حاضر شده بودند اما تهیه کنندگان برنامه تنها مایل به استخدام یک بازیگر سیاهپوست بودند. بعد از ملاقات با هر دوی آنها و انجام تست بازیگری، تصمیم گرفته شد که از هر دو در برنامه تلویزیونی مذکور استفاده شود. خیلی زود رابطه جذاب بین این دو روی صفحه تلویزیون مشخص شده و آنها به همکاران و دوستانی تبدیل شدند که هنوز هم با هم همکاری میکنند. در روی پرده، این دو میتوانند هر نقشی را بازی کنند، از بدترین دشمنان تا بهترین دوست ها، اما در واقعیت رابطه دوستانه بسیار نزدیکی دارند.
این دو اولین برنامه تلویزیونی کمدی خود را در سال ۲۰۱۲ در شبکه کمدی سنترال با عنوان «کی و پیل» (Key & Peele) آغاز کردند. در مجموع ۵۳ اپیزود از این برنامه کمدی ساخته شده و در نهایت در سال ۲۰۱۵ به پایان رسید. در حالی که همکاری کمدی این دو ظاهراً به پایان رسیده اما کی و پیل هنوز هم دوستان نزدیک یکدیگر باقی ماندهاند. پیل پس از اینکه نقش «پوپ» در انیمیشن «فلم ایموجی» (The Emoji Movie) به او پیشنهاد شد دنیای بازیگری را رها کرده و در زمینه کارگردانی شانس خود را امتحان کرد که با نامزدی جایزه اسکار برای وی همراه بود. کی نیز فعالیتش را به سمت نمایش برادووی تغییر داده و در سریالها و فلمهای متعددی تاکنون حضور یافته است.
۲- ابوت و کاستلو
اگر نام ویلیام «باد» ابوت و لو کاستلو را نشنیده باشید نیز بدون شک اپیزود کمدی کوتاه آنها با عنوان «اول نوبت کیه؟» (Who s on First?) را دیده اید. این دو همکاری شان را از سال ۱۹۴۱ در رادیو، تلویزیون، تئاتر و فلم آغاز کرده و تا سال ۱۹۵۶ ادامه دادند. آنها با هم بیش از ۳۶ فلم منتشر کردند اما مهم ترین و مشهورترین کار آنها بدون شک اجرای کوتاه کمدی ۶ دقیقه ای شان در مورد نام اعضای تیم بیسبال سنت لوییس است. این اپیزود کوتاه کمدی نه تنها مشهورترین اثر ابوت و کاستلو به شمار میآید بلکه بسیاری آن را بهترین کمدی کوتاه تاریخ با اجرای دو کمدین میدانند.
۳- استن لورل و الیور هاردی
با آغاز شهریت دین مارتین و جری لوییس، شهرت و اعتبار ابوت و کاستلو رو به کاهش گذاشت. مارتین و لوییس شهرتشان را با حضور در تلویزیون ملی کشور بیشتر کردند اما ابوت و کاستلو در نهایت در سال ۱۹۵۷ به همکاری خود در عرصه کمدی پایان دادند. متاسفانه بدهیهای مالیاتی و ضررهای مالی متعدد، باعث شده بود که کیفیت کار ابوت و کاستلو در سالهای آخر فعالیتشان به شدت افت داشته باشد. کاستلو تنه ۳ روز پیش از جشن تولد ۵۳ سالگیاش در اثر سکته قلبی درگذشت اما ابوت تا سال ۱۹۷۴ زنده بود و در نهایت در سن ۷۶ سالگی به دوست و همکار قبلیاش پیوست.
بهترین زوج کمدین تاریخ در واقع مشهورترین زوج عرصه کمدی هستند هر چند از سال ۱۹۵۵ به فعالیت کمدی مشترک خود پایان دادند. استن لورل و الیور هاردی کار خود را در سال ۱۹۲۱ در فلم «سگ خوش شانس» (The Lucky Dog) آغاز کرده و در ادامه در بیش از ۱۰۷ فلم از جمله ۳۲ فلم صامت، ۴۰ فلم کمدی کوتاه و ۲۳ فلم تلویزیونی بلند همبازی بودند. قبل از اینکه لورل و هاردی با هم آشنا شوند، هر کدام بازیگرانی شناخته شده بودند. در آن دوران لورل در بیش از ۵۰ فلم و هاردی نیز در بیش از ۲۵۰ فلم به عنوان بازیگر، نویسنده و کارگردان حضور یافته بودند.
آنها در طول دوران طولانی و پربار فعالیت خود ژانرهای مختلف و متفاوتی از کمدی را به اجرا گذاشتند که از مهم ترین و شناخته شده ترین آنها میتوان به «به سوی غرب» (Way Out West) ، «جعبه موسیقی» (The Music Box) ، «خوشکلها در سرزمین اسباب بازی» (Babes in Toyland) ، «همدست ها» (Helpmates) ، «یک افتضاح حسابی» (Another Fine Mess) و «کله پوک ها» (Block-Heads) اشاره کرد. این دو تا سال ۱۹۴۴ برای استودیوهای مختلف کار کرده و در نهایت در این سال به همکاری خود با استودیوهای فلمسازی پایان دادند.
لورل و هاردی فعالیت خود را با اجراهای کمدی و موزیکال در روی صحنه ادامه داده و در سال ۱۹۵۵ بازنشسته شدند. بعد از این که هاردی در سال ۱۹۵۷ درگذشت، لورل نیز دیگر هیچگاه به صحنه و سینما بازنگشت اما همچنان به نوشتن کتاب و مقاله ادامه داد تا اینکه در سال ۱۹۶۵ او نیز به یار دوست داشتنیاش ملحق شد.