صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درگذشت کارگردان مطرح هانگ کانگ

درگذشت کارگردان مطرح هانگ کانگ

رینگو لام کارگردان هانگ کانگی که فلم شاخص «شهر در آتش» را در دهه ۸۰ میلادی ساخت، روز شنبه ۲۹ دسمبر در سن ۶۳ سالگی درگذشت.
به نقل از رَپ، رینگو لام کارگردان هانگ کانگی که فلم های شاخصی مانند «شهر در آتش»، «زندان در آتش» و «مکتب در آتش» را در دهه ۸۰ میلادی ساخت در سن ۶۳ سالگی درگذشت.
بنا به گزارش روزنامه اَپل دیلی هانگ کانگ روز شنبه ۲۹ دسمبر همسر این کارگردان او را بیهوش روی تخت پیدا کرد، همسر لام سپس با آمبولانس تماس گرفت اما پیش از آمدن آمبولانس کارگردان هانگ کانگی از دنیا رفته بود. علت مرگ هنوز اعلام نشده است.
لام به اعتقاد بسیاری از افراد، یکی از بزرگترین کارگردانان تاریخ سینمای هانگ کانگ بود. او در سال ۱۹۵۵ با نام کامل لام لینگ تونگ در هانگ کانگ به دنیا آمد. این کارگردان مطرح هانگ کانگی در سال ۱۹۸۳ نخستین فلم خود را که یک پروژه ناتمام به نام «روح عشق» بود، کارگردانی کرد. او سپس در سال ۱۹۸۶ فلم موفق و محبوب «شهر در آتش» را با بازی چو یون فات ساخت که به نخستین قسمت یکی از مشهورترین سه گانه های تاریخ سینمای هانگ کانگ تبدیل شد. این فلم برای لام جایزه بهترین کارگردانی را از جوایز فلم هانگ کانگ به ارمغان آورد و از «شهر در آتش» به عنوان منبع الهام کوئنتین تارانتینو برای ساخت «سگ های انباری» نخستین فلم بلند این کارگردان یاد میشود. از مهم ترین ارجاعات تارانتینو در «سگ های انباری» به فلم  «شهر در آتش»  میتوان به صحنه راه رفتن چهار مرد با کت و شلوار سیاه و همچنین صحنه تیراندازی به پولیس با دو اسلحه اشاره کرد. خود تارانتینو بعدها در مصاحبه با بالتیمور سان از تاثیرپذیریش از این فلم و برداشتن ایده هایی از آن سخن گفت.
«زندان در آتش» و «مکتب در آتش» دنباله های «شهر در آتش» بودند که در سال های ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ به نمایش در آمدند.
لام در سال ۱۹۹۶شجاعانه قدم به هالیوود نهاد و ژان کلود ون دام بلجیمی را در فلم «نهایت خطر» کارگردانی کرد، فلم البته موفق نبود و لام مجبور به بازگشت به هانگ کانگ شد.
وی سپس در هانگ کانگ فلم موفق «در آماده باش کامل» (۱۹۹۷) را ساخت.
«اژدهای دوقلو» (۱۹۹۲) با بازی جکی چان، «در جهنم» (۲۰۰۳) با بازی ژان کلود ون دام و فلم اکشن «مثلث» (۲۰۰۷) از دیگر آثار شاخص رینگو لام در دنیای سینما هستند.
آخرین فلم این کارگردان تریلر اکشن «آسمان در آتش» با بازی دانیل وو محصول ۲۰۱۶ بود.