صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۹ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نقد و بررسی انیمیشن - هتل ترانسلوانیا 3 : تعطیلات تابستانی

نقد و بررسی انیمیشن - هتل ترانسلوانیا 3 : تعطیلات تابستانی

سری انیمیشن « هتل ترانسلوانیا » یکی از موفق ترین انیمیشن های چند سال اخیر سینما به شمار میرود. انیمیشنی که با ایده بامزه مدیریت یک هتل توسط کنت دراکولا و گردآوری هیولاهای مختلف از داستانهای دیگر نظیر « هیولای فرانکشتاین » ، توانست توجه مخاطبین را به خود جلب نماید. قسمت دوم این انیمیشن نیز موفقیت های این عنوان را تداوم بخشید تا اثر مذکور تبدیل به یک انیمیشن پولساز در صنعت سینما شود. حالا قسمت سوم « هتل ترانسلوانیا » منتشر شده و انتظار میرود که این قسمت نیز مورد توجه علاقه مندان به این انیمیشن قرار گیرد.
در « تعطیلات تابستانی » جناب کنت دراکولا ( آدام سندلر ) که همچنان در حال پایه ریزی یک عروسی هیولایی دیگر است، پی میبرد که تمام افراد نزدیکش ازدواج کردهاند و شریک زندگی دارند و اکنون او تنها شده. به همین جهت وی از طریق اینترنت و سایت های دوست یابی به دنبال شریک زندگی میگردد تا اینکه دخترش پیشنهاد جدیدی به پدرش میدهد و آن یک سفر تفریحی دریایی خانوادگی است. دراکولا ابتدا چندان به این سفر روی خوشی نشان نمی دهد اما به محض رویت کاپیتان کشتی که زنی به نام اریکا ( کاترین هان ) است، مصمم به این سفر میشود اما...
« هتل ترانسلوانیا » برخلاف آثار پیکسار، چندان دربرگیرنده مفاهیم عمیقی نیست و از حیث کیفیت ساخت نیز اثر ممتازی به شمار نمی رود. تنها امتیاز مفید این عنوان شوخی های رگباری است که با توجه به حضور شخصیت های جالب و بامزه متعددی که در داستان وجود دارد، دست سازندگان را برای خلق شوخی بسیار باز گذاشته و حالا در سومین قسمت نیز این شوخی با شخصیت های مکمل است که اثر را سرپا نگه میدارد. در قسمت سوم این انیمیشن داستانی تکراری مطرح میشود و این بار به جای دختر دراکولا، خودِ جناب کنت را وارد یک رابطه عاطفی میشود. روندی که در طول داستان طی میشود نیز بطور کامل قابل پیش بینی هست و بطور خلاصه میتوان گفت « تعطیلات تابستانی » در بخش داستانی نمی تواند برگ برندهای نسبت به دو قسمت گذشته خود به همراه داشته باشد.
رابطه میان دراکولا و اریکا بطور کل ضعیف ترین بخش داستان را تشکیل میدهد که با کلیشه پیوند خورده و توان خروج از آن را هم ندارد. اما برخلاف داستان اصلی، اتفاقات حاشیهای در سومین قسمت از « هتل ترانسلوانیا » جالب توجه است. هیولاهای بامزهای که در دو قسمت گذشته به خوبی در گسترش طنز انیمیشن نقش داشته اند، در اینجا نیز کار خود را به خوبی انجام میدهند، مخصوصاً شخصیت بلابی یا همان قطره چسبناکی که توانایی جدیدش میتواند خنده را به لبان تماشاگر بیاورد.
« هتل ترانسلوانیا : تعطیلات تابستانی » در مجموع حال و هوای قسمت نخست این انیمیشن را زنده میکند با این تفاوت که اینبار خود کنت دراکولا درگیر رابطهای انسانی میشود. رویکردی که نشان میدهد سازندگان انیمیشن خیلی حوصله ایجاد طرح داستانی جدید را نداشتهاند و به همان فرمول موفق گذشته اتکا کردهاند که تنها تفاوت در اینجاست که اینبار داستان بر روی یک کشتی مشابه تایتانیک رقم میخورد. اما باید به این نکته نیز اذعان نمود که قسمت سوم « هتل ترانسلوانیا » هنوز هم بسیار بامزه است و شوخی های رگباری انیمیشن در اغلب موارد توانایی خنده گرفتن از مخاطبش را دارد. البته گفته شده که شوخی ها مختص به دنیای کودکان است اما باید گفت که قطعاً تماشاگران بزرگسال نیز از تماشای این شوخی ها لذت فراوانی خواهند برد و سرگرم خواهند شد.