صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کتاب های برتر سال ۲۰۱۸ را بشناسید

کتاب های  برتر سال ۲۰۱۸ را بشناسید

ده کتاب داستانی و غیرداستانی برتر سال ۲۰۱۸ میلادی در گزارشی معرفی شدهاند.
به تدریج به روزهای پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک میشویم؛ به همین مناسبت سردبیران بخش کتاب نشریه نیویورکتایمز به معرفی ۱۰ کتاب برتر منتشرشده در آمریکا طی سال جاری میلادی شامل آثار ادبیات داستانی و غیرداستانی پرداخته و خواندن آنها را به کتابدوستان توصیه کردهاند.
عدم تقارن نوشته لیسا هالیدی
در رمان «عدم تقارن» دو بخش از داستان که ظاهرا هیچ ارتباطی با هم ندارند از طریق یک بخش پایانی تکاندهنده به هم پیوند میخورند.  بخش اول رمان با عنوان "حماقت" روایتگر یک رابطه عاشقانه بین «آلیس» یک ویراستار کتاب و نویسنده جوان جویای نام در میانههای دهه سوم زندگیاش و «ازرا بلیزر» به عنوان یک رماننویس درخشان و سالخورده است که تا حدودی از روی شخصیت «فیلیپ راث» نویسنده معروف آمریکایی مدلبرداری شده است. بخش دوم رمان که "جنون" نام دارد درباره یک اقتصاددان عراقی-آمریکایی به نام «عمار جعفری» است که در فرودگاه هیترو لندن زندانی شده است. رمان نوشته «لیسا هالیدی» اثری تمیز و مختصر است و سبکی گزارشی همچون آثار نوشته «دابلیو.جی سیبالد» دارد. «عدم تقارن» اولین رمان «هالیدی» است اما شبیه آثار نویسندگانی است که تاکنون چندین رمان در طول سالیان منتشر کردهاند و توانسته در آن واحد یک رمانِ کلیددار (رمانی بر اساس داستان واقعی اما با نما و برونمایه ادبیات داستانی مانند تغییر جزییات یا نام شخصیتها)، سرشار از ایدهها و همچنین یک فراداستان با درونمایه سیاسی باشد.
معتقدان بزرگ نوشته ربکا ماکای
داستان رمان «معتقدان بزرگ» در میانه دهه ۸۰ میلادی در شیکاگو و همچنین سال ۲۰۱۵ در پاریس و در بحبوحه حملات تروریستی میگذرد. «ربکا ماکای» در این داستانِ به شدت تاثیرگذار از شیوع بیماری ایدز و جستوجوی یک مادر برای یافتن دخترش استفاده کرده تا به موضوع از دست دادن بیهوده و تلاش ما برای غلبه بر آن بپردازد. او با ارئه تصویری از گروهی از دوستان به خوبی ترس و تراژدی شیوع یک بیماری را در سالهای نخست نشان میدهد و به پیامدهای آن در طول چندین دهه میپردازد. این رمان با نگاهی همدلانه و عاری از رویکرد احساساتی توانست به خوبی جایگاه خود را در میان نامزدهای جایزه بوکر و جایزه ملی کتاب آمریکا در بخش ادبیات داستانی پیدا کند.
ترانه شیرین نوشته لیلا سلیمانی
ما از ابتدای داستان ناخوشایند و اخطارآمیز «ترانه شیرین» (که با نامهای «لالایی» و «پرستار فوقالعاده بچه» نیز شناخته میشود) میدانیم که یک پرستار دو بچهای را که به او سپرده شده کُشته است اما آنچه بیشتر در این داستان نامتعارف قابل توجه است تحلیل رابطه خاص میان یک مادر و کسی است که او برای نگهداری از فرزندانش استخدام کرده است. لیلا سلیمانی نویسنده و روزنامهنگار مراکشیتبار اهل فرانسه است که با این رمان موفق به کسب جایزه «گنکور» مهمترین جایزه ادبیات فرانسه شده و در آن به خواستههای ممنوعه والدین از پرستاران بچه و همچنین تنشهای نژادی و طبقاتی پرداخته است. در این رمان که به شکل مسحورکنندهای پرپیچ و خم است تنها یک چیز کاملا روشن است: تنهایی میتواند شما را دیوانه کند.
آنجا آنجا نوشته تامی اورنج
رمان «آنجا آنجا» که به فهرست اولیه نامزدهای جایزه ملی کتاب آمریکا نیز راه یافت به عنوان اولین اثر نوشته «تامی ارونج»، تعمقی بلندپروازانه در باب هویت و جایگزینهای شکستخورده آن و اسطوره از دریچه زمان، فقر و زندگی شهری است. فصلهای بسیار کوتاه این رمان از زاویه دید گروههای بومی سرخپوستی روایت میشود که در اوکلند کالیفرنیا زندگی میکنند و چندان رابطه نزدیکی با هم ندارند و در حال عزیمت برای شرکت در اجتماع بزرگ بومیان هستند. همانطور که «جفری چاسر» در آثارش عنوان میکند آنها همه زائرانی هستند که در مسیر رسیدن به یک حرم مقدساند و یا بر اساس توصیف «ویلیام فاکنر» در رمان «جان که میدادم» («گور به گور»)، خانوادهای بزرگاند که در حال عبور از چشمانداز هستند.
واشنگتن سیاه نوشته اسی ادوگیان
رمان «واشنگتن سیاه» نوشته «اسی ادوگیان» برنده جایزه ۱۰۰ هزار دالری گیلر کانادا در سال ۲۰۱۸ و همچنین یکی از نامزدهای اولیه جایزه بوکر است. داستان کتاب درباره بردگی است و شخصیت اصلی آن «بلک» یا «سیاه» از قربانیان وحشیگری انسانهاست که از مادرش جدا میشود و باید مسیر زندگیاش را به عنوان برده به تنهایی ادامه دهد. داستان پیوندی ماندگار میان برادر یک ارباب سفیدپوست و برده سیاهپوست جوان است که «اسی ادوگیان» آن را در قالب داستانی شگفتانگیزی از کشف و کاوش روایت میکند. «اسی ادوگیان» پیشتر یک بار دیگر نیز جایزه گیلر را در سال ۲۰۱۱ برای «بلوز دورگه» دریافت کرده بود. او تاکنون به فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر و جایزه اورنج برای داستان نیز راه پیدا کرده است.
زندان آمریکایی نوشته شان باوئر
«شان باوئر» یک خبرنگار است که در سال ۲۰۱۴ میلادی به لوئیزیانا رفت تا به صورت جعلی به عنوان نگهبان در زندان و ندامتگاه «وین» کار کند و توانست پیش از باخبر شدن مسئولان، چهار ماه در آن زندان کار کند. تجربههای او در این چند ماه به اندازهای بود که گزارشی کامل در اینباره در مجله «مادر جونز» نوشت و توانست جوایزی را در عرصه خبرنگاری به دست آورد. او حتی به واشنگتن دعوت شد تا درباره مشکلات موجود در زندان خصوصی آمریکا برای مسئولان سخنرانی کند. او در کتاب «زندان آمریکایی»، مقاله خود را به شکلی جامع و تحلیلی بسط داده است. این رمان روایتگر پدیده اجاره دادن محکومین است که در آن زندانیان به عنوان نیروی کار اسیر به کمپانیها اجاره داده میشوند.
تحصیلکرده نوشته تارا وستوور
کتاب فوقالعاده خاطرات نوشته «تارا وستوور» اقدامی شجاعانه و نوآورانه است. او به عنوان کوچکترین فرزند یک خانواده ۹ نفره در آیداهو بزرگ شد. او در شرایطی زندگی میکرد که تا زمانی که به کالج برود حتی شناسنامه نداشت و نتوانست به مدرسه برود. دوران کودکیاش اغلب در کمک به مادرش به عنوان یک قابله غیرمجاز و پدرش که به پارانویا مبتلا بود در یک زبالهدادن ضایعات فلزی سپری شد. او با غلبه بر این شرایط توانست از دانشگاه کمبریج مدرک دکتری تاریخ دریافت کند. شرایط زندگی او، ارادهاش و تشنگی بیپایانش برای یادگیری در این کتاب خاطرات جذاب گنجانده شده است.
فردریک داگلاس نوشته دیوید دابلیو.بلایت
کتابی بهیادماندنی از یک چهره ماندگار. «فدریک داگلاس» در واقع وجدان «آبراهام لینکلن» است که به حرف آمده است. «لینکلن» خودش سه کتاب زندگینامه نوشته که روایتگر حرکت او از بردگی به سمت تبدیل شدن به یکی از بزرگترین شخصیتهای قرن ۱۹ میلادی است، اما کتاب نوشته «دیوید دابلیو. بلایت» از همه آنها کاملتر است و زندگی شخصی و عمومی «لینکلن» را به هم درآمیخته، به گونهای که خود «لینکلن» این کار را نمیکرد و یا نمیتوانست انجام دهد.
چگونه ذهنتان را تغییر دهید نوشته مایکل پولان
«مایکل پولان» که بیشتر برای اثرش درباره اصول اخلاقی غذا خوردن شناخته شده، شخصیترین کتابش را منتشر کرده است که به طور کلی دید خوانندگان را دچار تحول میکند. او در کتاب «چگونه ذهنتان را تغییر دهید» با مروری بر تاریخ روانگردانها به ما درباره ظهور، سقوط و مجددا ظهور علاقه اجتماعی به این داروها میگوید که امروزه مزایای زیادی برای آن متصور هستند، از کمک به اعتیاد و یا کاهش ترس بیمارهای علاجناپذیر. عنوان کامل این کتاب «چگونه ذهنتان را تغییر دهید: علم جدید روانگردانها چه چیزی درباره آگاهی، مرگ، اعتیاد، افسردگی و تعالی به میآموزد» است.
ماهی کوچولو نوشته لیزا برنان-جابز
«لیزا برنان-جایز»، دختر «استیو جابز» بنیانگذار درگذشته کمپانی اپل در دو جهان به شدت متفاوت بزرگ شده است: جهان نامتعارف و دورهگردی مادرش به عنوان یک هنرمند ناپایدار و فقیر؛ و جهان لوکس پدر بیرحم و ثروتمندش. او در کتاب خاطراتش با عنوان «ماهی کوچولو» تصویری ماندگار از پدر و مادرش و چشماندازی کامل از دوران کودکیاش با تمامی جزئیات در شهر «پال آلتو» کالیفرنیا ارائه داده است. «استیو جابز» در کتاب خاطرات دخترش، مردی به تصویر کشیده شده است که دچار سهلانگاری و سوءاستفاده عاطفی و احساسی است. این کتاب از نگاه دختری نوشته شده که همواره در آرزوی داشتن یک پدر است؛ پدری که در سالهای بعد حتی از او به عنوان یکی از فرزندان خود یاد نکرد.