صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۴ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«آل پاچینو» سرانجام به «شاه لیر» رسید

«آل پاچینو» سرانجام به «شاه لیر» رسید

«آل پاچینو» ـ بازیگر نامدار سینمای جهان ـ قرار است در اقتباس سینمایی از تراژدی معروف «شاه لیر» اثر «ویلیام شکسپیر» در نقش اصلی بازی کند.
پس از این که سالها شایعاتی پیرامون بازی «آل پاچینو» در نقش «شاه لیر» شخصیت معروف نمایشنامه «ویلیام شکسپیر» مطرح بود، حالا این گمانهزنیها رنگ واقعیت گرفته و این بازیگر برنده اسکار در نقش اصلی یک پروژه بزرگ سینمایی با اقتباس از این نمایشنامه بازی خواهد کرد که از سال آینده مقابل دوربین میرود.
«پاچینو» با بازی در فلمهای گانگستری و پلیسی از جمله «پدرخوانده»، «صورت زخمی» و «سرپیکو» به اوج شهرت رسید و حالا با بازی در نقش «شاه لیر» جا پای بزرگانی چون «لاورنس اولیویه» و «اورسن ولز» میگذارد و بازی در یکی از محبوبترین نقشهای بازیگری جهان را تجربه میکند.
این فلم که روایتگر افول یک شاه از شکوه و جلال به دیوانگی و جنون است را «مایکل ردفورد» کارگردانی خواهد کرد که پیش از این با فلم «پستچی» در سال ۱۹۹۴ نامزد پنج جایزه اسکار از جمله بهترین فلم و کارگردانی شد.
«ردفورد» درباره این فلم گفت: داستان «شاه لیر» چیزی است که همه آن را دوست دارند و «آل پاچینو» مدت زمان زیادی است که بازی در این نقش را در سر دارد. نقش او در فلم «شاه لیر» با فلم «تاجر ونیزی» متفاوت است که تنها در پنج صحنه بازی کرد اما در «شاه لیر» او تقریبا در همه صحنهها حضور خواهد داشت. فکر میکنم «پاچینو» نیز به این نقش افتخار خواهد کرد چون بازیگری فوقالعاده است.  همچنین «بری نویدی» تهیهکننده متولد ایران که پیش از این در سال ۲۰۰۴ فلم «تاجر ونیزی» بر اساس دیگر نمایشنامه «شکسپیر» با بازی «آل پاچینو» را نیز تهیه کرده بود، تهیهکنندگی اقتباس سینمایی جدید از نمایشنامه «شاه لیر» را بر عهده دارد.
«آل پاچینو» طی پنج دهه حضور فعال در دنیای سینما در فلمهای مطرحی بازی کرده است که از مهمترین آنها میتوان به «پدرخوانده»، «سرپیکو»، «بعدازظهر سگی»، «عدالت برای همه»، «گشتزنی»، «صورتزخمی»، «بوی خوش زن»، «مخمصه»، «وکیل مدافع شیطان»، «کافه چینی»، «تاجر ونیزی»، «۱۳ یار اوشن» و «قتل منصفانه» اشاره کرد.
وی برای فلمهای «پدرخوانده»، «سرپیکو»، «پدرخوانده۲»، «بعدازظهر سگی» «عدالت برای همه»، «گلن گلی گلنراس»، «دیک تریسی» و «بوی خوش زن» نامزد جایزه اسکار شد که برای فلم آخر موفق به دریافت این جایزه شد.
«پاچینو» ۷۸ ساله از جمله معدود بازیگران جهان است که موفق شده سه جایزه اسکار (سینما)، تونی (تئاتر) و امی (تلویزیون) را کسب کند.
«مرد ایرلندی» جدیدترین ساخته «مارتین اسکورسیزی» و اولین همکاری وی با «آل پاچینو» و «روزی روزگاری در هالیوود» به کارگردانی «کوئنتین تارانتینو»، جدیدترین پروژههای سینمایی با بازی «آل پاچینو» هستند که هر دو برای نمایش در سال ۲۰۱۹ میلادی برنامهریزی شدهاند.