صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳۰ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جایزه یک عمر دستاورد به موریکونه اهدا شد

جایزه یک عمر دستاورد به  موریکونه اهدا شد

جشنواره تازه تاسیس ویدیوچیتا در شهر رم با جایزه یک عمر دستاورد از انیو موریکونه آهنگساز بزرگ سینما تجلیل کرد.
به نقل از هالیوود ریپورتر، جشنواره ویدیوچیتا تازه ترین جشنواره شهر رم جایزه یک عمر دستاورد خود را به پاس آثار موسیقیایی فوق العاده و همچنین تاثیر بر موسیقیدان های نسل جوان به انیو موریکونه اعطا کرد.
این جایزه ۲۷ اکتبر در همکاری با بنیاد پیو و روزلا آنجلِتی در دانشگاه ساپینزا رم اهدا شد.
فرانچسکو روتلی بنیانگذار جشنواره ویدیوچیتا در این مراسم خطاب به موریکونه گفت: برای میلیونها ایتالیایی، تو موسیقی متن زندگی شدهای و باقی خواهی ماند.
 این مراسم مملو از برندگان جایزه اسکاری بود که به ستایش از انیو موریکونه میپرداختند.
دانته فرتی و فرانچسکا لو اسکیاوو طراحان صحنه برنده جایزه اسکار برای آثار مارتین اسکورسیزی در این مراسم از تاثیر شگرف موریکونه بر سینما گفتند.
فرتی گفت موریکونه تاریخ را ساخت. او افزود: موریکونه ۲ اسکار دارد در حالی که شایسته چندین اسکار بوده است.
لو اسکیاوو نیز درباره آهنگساز «حرفه ای» و «سینما پاردایزو» گفت: او بسیاری از فلمها را به اوج رساند.
ای آر رحمان آهنگساز برنده ۲ جایزه اسکار برای فلم «میلیونر زاغه نشین» نیز که در این مراسم حضور داشت درباره این آهنگساز افسانهای چنین گفت: وقتی به کشور ایتالیا فکر میکنم موریکونه را به یاد میآورم. موسیقی هیچ مرزی ندارد، استاد! برای نواختن آنها از تو متشکرم.
موریکونه که به وضوح تحت تاثیر این ستایشها قرار گرفته بود، گفت: هرگز نمیتوانستم چیزهای زیبایی را که این جا گفته شد تصور کنم.
آهنگساز «روزی روزگاری در آمریکا» در لحظه دریافت جایزه بیان کرد: من فقط وظیفهام را در زندگی انجام دادهام، تلاش برای انجام کار خوب و عالی. از شما و از همه کسانی که در این راه به من کمک کردند تشکر میکنم.
این مراسم با اجرای آثار موریکونه توسط ارکستر سمفونیک رم که رهبری آن را آندریا موریکونه پسر انیو موریکونه بر عهده داشت به پایان رسید.
امسال نخستین دوره جشنواره ویدیوچیتا است که به مدت ۱۰ روز در شهر رم در حال برگزاری است. این جشنواره روز یکشنبه ۲۸ اکتبر به کار خود خاتمه میدهد.
۱۰ نومبر امسال موریکونه آهنگساز بزرگ و پرکار سینما ۹۰ ساله خواهد شد به همین منظور شهر رم زادگاه این آهنگساز بزرگ با برگزاری مجموعهای از جشنها نود سالگی این آهنگساز را گرامی میدارد.
موریکونه تاکنون بیش از ۱۰۰ قطعه موسیقی کلاسیک و بیش از ۵۰۰ اثر برای آثار سینمایی و تلویزیون ساخته است. از مشهورترین آثار این آهنگساز میتوان به سه گانه دالر ساخته سرجیو لئونه، همچنین آهنگ های درخشانش برای فلم های «نبرد الجزایر»، «تسخیرناپذیران»، «مأموریت مذهبی» و «مالنا» اشاره کرد.
موریکونه علاوه بر دریافت جایزه اسکار افتخاری برای یک عمر دستاورد هنری در سال ۲۰۰۷، جایزه اسکار بهترین موسیقی متن را نیز برای فلم «هشت نفرت انگیز» در سال ۲۰۱۶ در سن ۸۷ سالگی بدست آورده است.