صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دورخیز ستاره «شوالیه تاریکی» برای شکار دومـین اسکار بازیگری

دورخیز ستاره «شوالیه تاریکی» برای شکار دومـین اسکار بازیگری

کریستین بیل در صورت کسب جایزه اسکار در فلم «معاون» میتواند به هفتمین بازیگر مرد تاریخ سینما تبدیل شود که در هر دو شاخه بازیگری، جایزه اسکار را بدست آورده است.
به نقل از گلددربی، با نمایش تریلر فلم «معاون» ساخته آدام مککی،  شانس کریستین بیل برای دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد سال ۲۰۱۸ برای بازی در نقش دیک چنی از سوی منتقدان بسیار بالا ارزیابی شده است. 
بیل در صورت کسب جایزه اسکار در این فلم، میتواند به هفتمین بازیگر مرد تاریخ سینما تبدیل شود که توانسته در دو شاخه بازیگری (نقش اول مرد و نقش مکمل مرد) جایزه اسکار را بدست آورد.
بازیگر «امپراتوری خورشید» که در سال ۲۰۱۰ با فلم «مشت زن» جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد در صورت بدست آوردن جایزه اسکار برای فلم «معاون» به این فهرست که نزدیک به دو دهه است 6 عضوش ثابت ماندهاند میپیوندد؛
۱- جک لمون، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فلم «آقای رابرتس» (۱۹۵۵)، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فلم «ببر را نجات دهید» (۱۹۷۳)
۲- رابرت دنیرو، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فلم «پدرخوانده قسمت دوم» (۱۹۷۴)، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فلم «گاو خشمگین» (۱۹۸۰)
۳- جک نیکلسون، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فلم «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» (۱۹۷۵)، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فلم «دوران مهرورزی» (۱۹۸۳)، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فلم «بهتر از این نمیشه» (۱۹۹۷)
۴- جین هکمن، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فلم «ارتباط فرانسوی» (۱۹۷۱)، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فلم «نابخشوده» (۱۹۹۲)
۵- کوین اسپیسی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فلم «مظنونین همیشگی» (۱۹۹۵)، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فلم «زیبای آمریکایی» (۱۹۹۹)
۶- دنزل واشنگتن، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فلم «افتخار» (۱۹۸۹)، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فلم «روز تعلیم» (۲۰۰۱)
بدون تردید یکی از دلایل شانس بالای کریستین بیل برای دریافت جایزه اسکار در فلم «معاون» تغییر وزن اوست که بسیاری را شگفتزده کرده است.
ستاره «شوالیه تاریکی» که تا به حال ۳ بار نامزد جایزه اسکار شده است به جز نامزدی اسکارش در فلم «رکود بزرگ» (۲۰۱۵)، در دو نامزدی دیگر اسکارش، تغییرات وزن محسوسی همچون فلم «معاون» انجام داده بود؛ بیل در فلم «مشت زن» ۳۰ پوند (۱۳.۶ کیلوگرم) از وزن خود کاست و در فلم «حقهبازی آمریکایی» ۴۳ پوند (۱۹.۵ کیلوگرم) به وزنش افزود و حالا برای بازی در نقش دیک چنی در فلم «معاون» نیز ۴۰ پوند (۱۸ کیلوگرم) به وزن خود اضافه کرده است.
همه میدانیم که اعضای آکادمی اسکار مانند کریستین بیل که عاشق تغییرات وزن افراطی است (بیل در کنار فلمهای نامبرده در فلم «ماشین کار» نیز بیش از ۶۲ پوند معادل ۲۸ کیلوگرم از وزن خود کاهش داد) به تغییر وزن از سوی بازیگران بسیار علاقه دارند و به آن توجه میکنند. از نمونههای برجسته این علاقهمندی، میتوان به نقش آفرینی دنیرو در فلم «گاو خشمگین» اشاره کرد. نقشی که برای دنیرو اسکار نقش اول مرد را به ارمغان آورد.
اما این تنها دلیل علاقه آکادمی اسکار به اعطای جایزه بهترین بازیگر مرد سال ۲۰۱۸ به کریستین بیل نیست. بیل در فلم «معاون» در نقش دیک چنی معاون جورج دبلیو بوش که یک شخصیت واقعی است ظاهر شده؛ جالب است بدانیم از سال ۲۰۰۰ تاکنون ۱۱ بار (نزدیک به ۶۰ درصد) جوایز اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد به بازیگران ایفاگر نقش افراد واقعی رسیده است، فهرست این نامها بدین شرح است: آدرین برودی (ولادیسلاو اشپیلمان)، جیمی فاکس(ری چارلز)، فیلیپ سیمور هافمن (ترومن کاپوتی)، فارست ویتاکر (ژنرال عیدی امین)، شون پن (هاروی میلک)، کالین فرث (جورج ششم)، دانیل دی لوییس (آبراهام لینکلن)، متیو مککانهی (ران وودروف)، ادی ردمین (استیون هاوکینگ)، لئوناردو دیکاپریو (هیو گلاس) و گری اولدمن (وینستون چرچیل).
ظواهر امر نشان میدهد شانس کریستین بیل برای کسب اسکار نقش اول مرد امسال بسیار بالاست هرچند در این راه بردلی کوپر همبازی وی در فلم  «حقه بازی آمریکایی» رقیب سرسختی برای بیل قلمداد میشود. گفته شده است بازی بردلی کوپر در موزیکال «ستارهای متولد شده است» چنان خوب است که شاید اعضای آکادمی قید تمام این دلایل را برای اعطای جایزه اسکار به ستاره «شوالیه تاریکی» بزنند و تندیس جایزه بهترین بازیگر خود را به ستاره خوش سیمای فیلادلفیایی بدهند.