صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

«میان دو آب» صدف طلایی «سن سباستین» را صید کرد

«میان دو آب» صدف طلایی «سن سباستین» را صید کرد

ایساکی لاکوئستا کارگردان اسپانیایی با فلم «میان دو آب» جایزه صدف طلایی شصت و ششمین دوره جشنواره جهانی فلم سن سباستین را بدست آورد.
به نقل از هالیوودریپورتر، جشنواره جهانی فلم سن سباستین مهمترین جشنواره سینمایی اسپانیا و کشورهای اسپانیاییزبان دنیا، شب گذشته ۲۹ سپتمبر برندگان شصت و ششمین دوره خود را معرفی کرد. الکساندر پین رییس هیات داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره درباره جایزه «صدف طلایی» گفت: اعضای هیات داوران به اتفاق آرا فلم «میان دو آب» ساخته لاکوئستا را بهعنوان بهترین فلم جشنواره برگزیدهاند. پین درباره این فلم گفت: «میان دو آب» یک پرتره اجتماعی است که بیننده را به درون زندگی قهرمانانش دعوت میکند.
فلم داستان ۲ برادر است که پس از سالها جدایی دوباره یکدیگر را ملاقات میکنند یکی از این برادرها مدتها در زندان بوده و دیگری در ارتش خدمت میکرده است.
اما بیشترین جوایز جشنواره در شب اختتامیه این رویداد به فلم «قرمز» ساخته بنجامین نایشتت کارگردان جوان آرجانتینی رسید. این فلم توانست جایزه بهترین کارگردان، بهترین فلمبردار و بهترین بازیگر مرد را بدست آورد.
نایشتت کارگردان آرجانتینی فلم از توجه عمومی در لحظه دریافت جایزه استفاده کرد و به سست و ناپایدار بودن صنعت سینمای آرجانتین اعتراض کرد. او در این باره گفت «با این جایزه همه درباره چگونگی عملکرد سینمای آرجانتین مینویسند اما واقعیت این است که وزارت فرهنگ آرجانتین هفته گذشته بسته شد.» او همچنین در ادامه گفت: «فرهنگ بخشی از شان و منزلت انسانی است شما نمیتوانید با آن معامله کنید.»
در شبی که برندگان جوایز از سخنرانیهای خود برای طرح مسائل سیاسی و اجتماعی سود میبردند پل لاورتی فلمنامهنویس همیشگی کن لوچ (بادی که بر مرغزار میوزد و اینجانب، دانیل بلیک) نیز از سخنرانیاش برای دریافت جایزه بهترین فلمنامه که برای فلم «یولی» ساخته همسرش بدست آورد، استفاده و علیه ایالات متحده آمریکا و اسراییل صحبت کرد. او این کشورها را «اراذل» خواند و از آنها به عنوان تنها کشورهایی که از تحریمها علیه کوبا حمایت میکنند یاد کرد.
در بخش جوایز جانبی جشنواره، هیروشی اکویاما جاپانی توانست جایزه کارگردان نو را برای فلم «حضرت عیسی» نخستین فلمش در مقام کارگردان بدست آورد این جایزه ارزشی معادل ۵۸ هزار دالر دارد که به کارگردان و پخش کننده فلم در اسپانیا تعلق می گیرد.
جایزه بهترین فلم از دیدگاه مخاطبان جشنواره نیز به فلم «روز دیگر زندگی» ساخته مشترک رائول دلافونته و دیمین ننوف رسید.
همچنین کلر دنی کارگردان نام آشنای فرانسوی برای «زندگی پرتجمل» نخستین فلم انگلیسی زبانش جایزه فیپرشی را دریافت کرد.
شصت وششمین دوره جشنواره سن سباستین با نمایش فلم «اوقات بد در ایال رویال» به کارگردانی درو گادرد و با بازی جف بریجز، جان هم، داکوتا جانسون و کریس همسورث به کار خود پایان داد.
فهرست مهم ترین جوایز جشنواره به این شرح است:
صدف طلایی بهترین فلم: «میان دو آّب» به کارگردانی ایساکی لاکوئستا
جایزه ویژه هیات داوران: «آلفا، حق کشتن» به کارگردانی بریلانته مندوزا
صدف نقره ای بهترین کارگردان: بنجامین نایشتت برای فلم «سرخ» 
صدف نقره ای بهترین بازیگر زن: پیا جلتا برای فلم «نقطه کور»
صدف نقره ای بهترین بازیگر مرد: داریو گراندینتی برای فلم «سرخ» 
بهترین فلمبرداری: پدرو ساترو برای فلم «سرخ» 
بهترین فلمنامه: «یک مرد وفادار» نوشته لویی گارل و ژان کلود کریر/ «یولی» نوشته پل لاورتی