صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مژده جمالزاده؛ خوانندهاي که عشق به موسيقي ندارد

مژده جمالزاده؛ خوانندهاي که عشق به موسيقي ندارد

پنج سال داشت که مجبور به ترک زادگاهش کابل شد. سرنوشت پایش را به آنسوی دنیا کشاند، به کانادا، کشوری که او را بلافاصله در آغوش گرفت، آموزش داد و گذاشت خودش باشد. حالا به رغم آن که عاشق موسیقی نیست، میکروفون را برمیدارد و آواز میخواند تا به گفته او، سکوت اکثریت خاموش را بشکند، در بدترین کشور برای زنان.
مژده جمالزاده که ۳۲ سال دارد، در خانوادهای بزرگ شده است که میتواند پدرش را «یک فمینیست» و مادرش را «بهترین دوستش» توصیف کند.
او با بیان این که مشوق اصلیاش در موسیقی مادرش بوده، میگوید: اگر تشویق مادرم نمیبود، من به احتمال زیاد حالا وکیل بودم.
او پس از یک دهه آوازخوانی، حالا به دنیای سینما قدم گذاشته است و اولین فلمی که در آن نقش ایفا می‌‌کند، «برف سرخ» نام دارد که درام کانادایی با کارگردانی ماری کلیمنت است.
مژده کیست: زن خجالتی اما هنجارشکن؟
از مژده خواستم خود را معرفی کند. او گفت: فردی خجالتی، متفاوت، کنجکاو و مشاهدهگر و در عین حال، هنجارشکن در برابر قوانین و اخلاقیات مرسوم جامعه که حقوق فردی انسانها، به ویژه زنان، را نقض میکنند.
مژده با بیان این که نمیخواهد یکی از آن زنانی باشد که در چارچوب کلیشههای غالب اجتماعی تعریف میشوند، افزود: برای زنان افغان انتظارات اجتماعی طوری تعریف شده که در یک سن تعیینشده ازدواج کنند، بچهدار شوند، همسر و مادر خوبی باشند و کار خانه را انجام بدهند و بس.
او ازدواج را یک قرارداد اجتماعی «از مد افتاده» میداند و میافزاید که هیچ وقت نمیخواهد بچهدار شود.
تحصیلاتش را در رشته فلسفه و علوم سیاسی در یکی از مراکز آموزش عالی کانادا به پایان رسانده است. میگوید فلسفه نحوه دیدگاهش به زندگی را متحول کرده است.
مژده در مراسمی که برای روز جهانی زن در کاخ سفید برگزار شده بود این آهنگ را در حضور رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا اجرا کرد.
چرا خوانندگی؟
مژده که بزرگشده کانادا است، اولین آهنگ خود را در سال ۲۰۰۷ ضبط کرد.
او در پاسخ به پرسشم که چه سبب شد به آوازخوانی رو بیاورد، گفت: «اگر بخواهم رو راست باشم، باید بگویم من هیچ وقت علاقه خاصی به موسیقی و خواندن نداشتهام. حتی وقتی که اولین آهنگم را ضبط میکردم، فارسی بلد نبودم. با وجود این، میکروفون را به دست گرفتم تا صدایی شوم برای اکثریت خاموش جامعه افغانستان. میخواستم زنان افغان دیده و شنیده شوند.»
هرچند مژده اذعان می‌‌کند دانش موسیقی زیادی ندارد و خود را هنرمند هم نمیداند، اما با توجه به نقش اثرگذار موسیقی در جامعه و حضور تعداد معدود آوازخوانان زن در افغانستان، خواندن به ابزاری برای تحقق هدفهایش تبدیل میشود.
یکی از آهنگهای مشهورش، «دختر افغانم من» بوده که در آن دغدغه یک زن روایت میشود: «مشکن بال و پرم را مشکن». بعدها، مژده در مراسمی که برای روز جهانی زن در کاخ سفید برگزار شده بود این آهنگ را در حضور رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا اجرا کرد.